Themes - Twenty Nineteen - en to fr translation catalogue (102 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
fr: Notre thème par défaut 2019 est conçu pour afficher la puissance de l’éditeur de blocs. Il comporte des styles personnalisés pour tous les blocs par défaut, et est construit pour que ce que vous voyez dans l’éditeur ressemble à ce que vous verrez sur votre site Web. Twenty Nineteen est conçu pour s’adapter à un large éventail de sites Web, que vous exploitiez un blog photo, que vous lanciez une nouvelle entreprise ou souteniez un organisme à but non lucratif. Doté d’un large espace blanc, de titres modernes sans empattement, couplés à un corps de texte classique à empattement, il est conçu pour être beau sur toutes les tailles d’écran.

en: We help companies communicate with their customers.
fr: Nous aidons les entreprises à communiquer avec leurs clients.

en: Spark interest on social media
fr: Partagez vos intérêts sur les réseaux sociaux

en: We help businesses grow.
fr: Nous aidons les entreprises à se développer.

en: Activate new customers
fr: Trouvez de nouveaux clients

en: We help startups define (or refine) a clear brand identity.
fr: Nous aidons les entreprises à définir ou à affiner leur identité de marque.

en: Redefine brands
fr: Identité de marque

en: What We Do
fr: Ce que nous faisons

en: Oddly enough, Doug Watson also grew up working alongside his parents at a family-owned restaurant in Queens, NY. He &nbsp;worked on digital campaigns for Fortune 500 Companies before joining Eva Green Consulting.
fr: Cela vous étonnera peut-être, mais Doug Watson a grandi en travaillant avec ses parents dans le restaurant familial ardéchois situé à Privas. Il a depuis travaillé avec les plus grandes entreprises du numérique, avant de finalement rejoindre Eva Green Consulting.

en: Eva Young grew up working alongside her parents at their restaurant in Queens, NY. She opened Eva Young Consulting in 2014 to help small businesses like her parents’ restaurant adapt to the digital age.
fr: Eva Young a grandi en travaillant avec ses parents dans l’entreprise familiale située près de Vallon Pont-d’Arc en Ardèche. Elle a ouvert Eva Young Consulting pour aider les petites entreprises comme celle de ses parents à s’adapter au monde numérique.

en: Team
fr: Équipe

en: Content Strategy
fr: Stratégie de contenu

en: Copywriting
fr: Rédaction

en: Social Media
fr: Réseaux sociaux

en: Website Design
fr: Création de sites web

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Contact Us
fr: Contactez-nous

en: example@example.com
fr: exemple@example.com

en: (555) 555-5555
fr: (+33) 04 75 01 99 00

en: New York, New York 10023
fr: 07170 Mirabel

en: 20 Cooper Avenue
fr: 20 rue des vignobles

en: Get In Touch
fr: Contactez-nous

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Eva Young Consulting was founded in 2014 to meet the needs of small businesses in the San Francisco Bay Area. We help startups define a clear brand identity and digital strategy that will carry them through their financing rounds and scale as their business grows. Discover how we can boost your brand with a unique and powerful digital marketing strategy.
fr: La société Eva Young Consulting a été fondée en 2014 pour répondre aux besoins des petites entreprises du Sud de l’Ardèche. Nous aidons les entreprises à définir une identité de marque et une stratégie numérique qui les porteront lors de leur développement. Découvrez comment nous pouvons développer votre marque avec une stratégie de marketing numérique unique et puissante.

en: Advocating for Businesses and Entrepreneurs since 2014
fr: Au service des petites entreprises depuis 2014

en: About
fr: À propos

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
fr: Votre commentaire est en attente de modération. Il s’agit d’un aperçu, votre commentaire sera visible lorsqu’il sera approuvé.

en: Dark Blue
fr: Bleu foncé

en: Blue
fr: Bleu

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
fr: <span class="meta-nav">Publié dans</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
fr: <span class="meta-nav">Publié dans</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
fr: Mis en avant

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fr: Twenty Nineteen nécessite au moins la version 4.7 de WordPress. Vous utilisez la version %s. Veuillez mettre à niveau et réessayer.

en: Back
fr: Retour

en: More
fr: Plus

en: Apply a filter to featured images using the primary color
fr: Appliquer un filtre aux images mises en avant en utilisant la couleur principale

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
fr: Appliquer une couleur personnalisée aux boutons, liens, images mises en avant, etc.

[ctx: primary color]
en: Custom
fr: Personnalisée

[ctx: primary color]
en: Default
fr: Par défaut

en: White
fr: Blanc

en: Light Gray
fr: Gris clair

en: Dark Gray
fr: Gris foncé

en: Huge
fr: Énorme

en: Small
fr: Petit

en: Footer Menu
fr: Menu du pied de page

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
fr: Taille originale

en: Add widgets here to appear in your footer.
fr: Ajoutez ici des widgets qui apparaîtront dans votre pied de page.

en: Footer
fr: Pied de page

en: Primary Color
fr: Couleur principale

en: No comments
fr: Aucun commentaire

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
fr[0]: %d commentaire
fr[1]: %d commentaires

en: View more posts
fr: Voir plus d’articles

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
fr: Publié par %s

en: Top Menu
fr: Menu supérieur

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers. translators: %s: Post title.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
fr: Continuer la lecture <span class="screen-reader-text"> « %s »</span>

en: Pages:
fr: Pages :

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr: Il semblerait que nous ne pouvons trouver ce que vous cherchez. Une recherche pourrait vous être utile.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à votre recherche. Veuillez réessayer avec des mots différents.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
fr: Prêt·e à publier votre premier article ? <a href="%s">Commencez ici</a>.

en: Nothing Found
fr: Aucun résultat

en: Previous post:
fr: Article précédent :

en: Previous Post
fr: Article précédent

en: Next post:
fr: Article suivant :

en: Next Post
fr: Article suivant

en: Search results for:
fr: Résultats de recherche pour :

en: Older posts
fr: Articles plus anciens

en: Newer posts
fr: Articles plus récents

en: Tags:
fr: Étiquettes :

en: Posted in
fr: Publié dans

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
fr: Laisser un commentaire<span class="screen-reader-text"> sur %s</span>

en: Posted by
fr: Publié par

en: Archives:
fr: Archives :

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
fr: %s archives :

en: Post Type Archives:
fr: Archives du type de publication :

en: Daily Archives:
fr: Archives quotidiennes :

en: Monthly Archives:
fr: Archives mensuelles :

en: Yearly Archives:
fr: Archives annuelles :

en: Author Archives:
fr: Archives de l’auteur :

en: Tag Archives:
fr: Archives de l’étiquette :

en: Category Archives:
fr: Archives de la catégorie :

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
fr: Modifier <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Skip to content
fr: Aller au contenu

en: Social Links Menu
fr: Menu des liens de réseaux sociaux

en: Primary
fr: Principal

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
fr: Fièrement propulsé par %s.

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Next
fr: Suivant

en: Previous
fr: Précédent

en: Comments
fr: Commentaires

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr[0]: %1$s réponse sur « %2$s »
fr[1]: %1$s réponses sur « %2$s »

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
fr: Une réponse sur « %s »

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: Join the Conversation
fr: Rejoindre la conversation

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Edit
fr: Modifier

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
fr: %s <span class="screen-reader-text says">a dit :</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fr: Apparemment, rien n’a été trouvé à cette adresse. Essayez avec une recherche ?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr: Aïe ! Cette page est introuvable.

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentynineteen/
fr: https://fr.wordpress.org/themes/twentynineteen/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fr: L’équipe WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
fr: https://fr.wordpress.org/
