WooCommerce - Extensions - WooCommerce Subscriptions - en to de translation catalogue (1506 entries)

en:  Next payment is due %s.
de:  Nächste Zahlung ist fällig am %s.

en:  Subscription created
de:  Abonnement erstellt

en:  Subscription deleted
de:  Abonnement gelöscht

en:  Subscription switched
de:  Abonnement gewechselt

en:  Subscription updated
de:  Abonnement aktualisiert

en: "%s" is not a valid new order type.
de: „%s“ ist kein gültiger Typ Neue Bestellung.

en: $0 Initial Checkout
de: 0€ Erstbestellung

en: $type passed to the function was not a string.
de: Der Funktion übergebener $type war kein String.

en: %1$s %2$s %3$d %4$s
de: %1$s %2$s %3$d %4$s

en: %1$s %2$s then %3$s
de: %1$s %2$s dann %3$s

en: %1$s %2$s then %3$s / %4$s | %1$s %2$s then %3$s every %4$s
de[0]: %1$s %2$s dann %3$s / %4$s
de[1]: %1$s %2$s dann %3$s jede %4$s

en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s
de: %1$s %2$s dann %3$s alle %4$s

en: %1$s %2$s then %3$s every %4$s on %5$s
de: %1$s %2$s dann %3$s jeden %4$s am %5$s

en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s each year
de: %1$s %2$s dann %3$s auf %4$s %5$s pro Jahr

en: %1$s %2$s then %3$s on %4$s %5$s every %6$s year
de: %1$s %2$s dann %3$s auf %4$s %5$s jedes %6$s Jahr

en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s day of every %5$s month
de: %1$s %2$s dann %3$s am %4$s Tag jedes %5$s Monats

en: %1$s %2$s then %3$s on the %4$s of each month
de: %1$s %2$s dann %3$s am %4$s eines jeden Monats

en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of each month
de: %1$s %2$s dann %3$s am letzten Tag eines jeden Monats

en: %1$s %2$s then %3$s on the last day of every %4$s month
de: %1$s %2$s dann %3$s am letzten Tag eines jeden %4$s Monats

en: %1$s / %2$s | %1$s every %2$s
de[0]: %1$s / %2$s
de[1]: %1$s alle %2$s

en: %1$s Complete payment on %2$sOrder %3$s%4$s to be able to change your subscription.
de: %1$s Schließe die Zahlung für %2$sBestellung %3$s%4$s an, um dein Abonnement zu ändern.

en: %1$s after %2$s free trial
de: %1$s nach %2$s kostenloser Testphase

en: %1$s and a %2$s sign-up fee
de: %1$s und eine %2$s Einrichtungsgebühr

en: %1$s every %2$s
de: %1$s alle %2$s

en: %1$s every %2$s on %3$s
de: %1$s alle %2$s am %3$s

en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
de[0]: %1$s für %2$d Artikel
de[1]: %1$s für %2$d Artikel

en: %1$s for %2$s
de: %1$s für %2$s

en: %1$s free trial then %2$s
de: %1$s kostenlose Testphase, dann %2$s

en: %1$s now, and
de: %1$s jetzt, und

en: %1$s on %2$s %3$s each year
de: %1$s am %2$s %3$s jährlich

en: %1$s on %2$s %3$s every %4$s year
de: %1$s am %2$s %3$s jedes %4$s Jahr

en: %1$s on the %2$s day of every %3$s month
de: %1$s am %2$s Tag jedes %3$s Monats

en: %1$s on the %2$s of each month
de: %1$s am %2$s jeden Monat

en: %1$s on the last day of every %2$s month
de: %1$s am letzten Tag eines jeden %2$s Monat

en: %1$s subscription could not be updated: %2$s | %1$s subscriptions could not be updated: %2$s
de[0]: %1$s Abonnement konnte nicht aktualisiert werden: %2$s
de[1]: %1$s Abonnements konnten nicht aktualisiert werden: %2$s

en: %1$s was successfully sent to %2$s.
de: %1$s wurde erfolgreich an %2$s gesendet.

en: %1$s with %2$s free trial
de: %1$s mit %2$s kostenlose Testphase

[ctx: %1$s: old payment title, %2$s: new payment title]
en: Payment method changed from "%1$s" to "%2$s" by the subscriber.
de: Zahlungsmethode durch den Kunden von "%1$s" zu "%2$s" geändert.

en: %1$sAdd a subscription%2$s now or %3$slearn more%4$s about the new interface.
de: %1$sLege ein Abonnement an%2$s oder %3$serfahre mehr%4$s über die neue Oberfläche.

en: %1$sError:%2$s %3$s
de: %1$sFehler:%2$s %3$s

en: %1$sLearn how to update%2$s
de: %1$sErfahre, wie du aktualisierst%2$s

en: %1$sNote:%2$s Orders which are related to subscriptions will not be included in the orders affected by these settings.
de: %1$sBeachte:%2$s Bestellungen, die mit Abonnements zusammenhängen, sind nicht von diesen Einstellungen betroffen.

en: %1$sPayPal Reference Transactions are enabled on your account%2$s. All subscription management features are now enabled. Happy selling!
de: %1$sPayPal Reference Transactions sind für dein Konto aktiviert%2$s. Alle Verwaltungsfunktionen für Abonnements sind jetzt verfügbar. Frohes verkaufen!

en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s, some subscription management features are not enabled. Please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
de: %1$sPayPal Reference Transactions sind für dein Konto nicht aktiviert%2$s, manche Verwaltungsfunktionen für Abonnements sind nicht verfügbar. Bitte kontaktiere PayPal und beantrage %3$sdie Aktivierung von PayPal Reference Transactions%4$s für dein Konto. %5$sPayPal-Konto prüfen%6$s  %3$sMehr erfahren%7$s

en: %1$sPayPal Reference Transactions are not enabled on your account%2$s. If you wish to use PayPal Reference Transactions with Subscriptions, please contact PayPal and request they %3$senable PayPal Reference Transactions%4$s on your account. %5$sCheck PayPal Account%6$s  %3$sLearn more %7$s
de: %1$sPayPal Reference Transactions sind für dein Konto nicht aktiviert%2$s. Bitte kontaktiere PayPal und beantrage %3$sdie Aktivierung von PayPal Reference Transactions%4$s für dein Konto. %5$sPayPal-Konto prüfen%6$s  %3$sMehr erfahren%7$s

en: %1$sWarning!%2$s It appears that you have downgraded %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s from %3$s to %4$s. Downgrading the plugin in this way may cause issues. Please update to %3$s or higher, or %5$sopen a new support ticket%6$s for further assistance. %7$sLearn more &raquo;%8$s
de: %1$sWarnung!%2$s Es scheint, als hättest du %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s von %3$s zu %4$s zurückgestuft. Ein Downgrade auf diese Weise kann zu Fehlern führen. Bitte aktualisiere auf %3$s oder höher, oder %5$söffne ein neues Support-Ticket%6$s für weitere Hilfe. %7$sErfahre mehr &raquo;%8$s

en: %1$sWarning!%2$s We can see the %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s plugin is active. Version %3$s of %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s comes with that plugin's functionality packaged into the core plugin. Please deactivate WooCommerce Subscriptions Early Renewal to avoid any conflicts.
de: %1$sWarnung!%2$s Wir haben festgestellt, dass das %1$sWooCommerce Subscriptions Early Renewal%2$s-Plugin aktiv ist. In Version %3$s von %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s sind die Funktionen dieses Plugins im Haupt-Plugin enthalten. Bitte deaktiviere WooCommerce Subscriptions Early Renewal, um Konflikte zu vermeiden.

en: %1$sWarning!%2$s We discovered an issue in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s that may cause your subscription renewal order and customer subscription caches to contain invalid data. For information about how to update the cached data, please %3$sopen a new support ticket%4$s.
de: %1$sWarnung!%2$s Wir haben einen Fehler in %1$sWooCommerce Subscriptions 2.3.0 - 2.3.2%2$s entdeckt, der möglicherweise dazu führt, dass in Caches der Abonnement-Verlängerungsbestellungen und Kunden-Abonnements ungültige Daten enthalten sind. Für weitere Informationen darüber, wie die Caches aktualisiert werden können, öffne bitte ein %3$sSupport-Ticket%4$s.

en: %1$sWooCommerce Subscriptions Installed%2$s &#8211; %3$sYou're ready to start selling subscriptions!%4$s
de: %1$sWooCommerce Subscriptions wurde installiert%2$s – %3$sDu bist nun bereit, Abonnements zu verkaufen!%4$s

en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s The %3$sWooCommerce plugin%4$s must be active for WooCommerce Subscriptions to work. Please %5$sinstall & activate WooCommerce &raquo;%6$s
de: %1$sWooCommerce Subscriptions ist inaktiv.%2$s Damit WooCommerce Subscriptions funktioniert, muss das %3$sWooCommerce-Plugin%4$s aktiviert sein. Bitte %5$sinstalliere und aktiviere WooCommerce »%6$s

en: %1$sWooCommerce Subscriptions is inactive.%2$s This version of Subscriptions requires WooCommerce %3$s or newer. Please %4$supdate WooCommerce to version %3$s or newer &raquo;%5$s
de: %1$sWooCommerce Subscriptions ist inaktiv.%2$s Für diese Version von Subscriptions ist WooCommerce %3$s oder höher erforderlich. Bitte %4$saktualisiere WooCommerce auf Version %3$s oder höher »%5$s

en: %2$s %1$s current subscriptions
de: %2$s %1$s aktuelle Abonnements

en: %2$s %1$s ended subscriptions
de: %2$s %1$s beendete Abonnements

en: %2$s %1$s new subscriptions
de: %2$s %1$s neue Abonnements

en: %2$s %1$s subscription cancellations
de: %2$s %1$s gekündigte Abonnements

en: %2$s %1$s subscription renewals
de: %2$s %1$s Abonnement-Verlängerungen

en: %2$s %1$s subscription resubscribes
de: %2$s %1$s Abonnement-Wiederanmeldungen

en: %2$s %1$s subscription signups
de: %2$s %1$s Abonnement-Abschlüsse

en: %2$s %1$s subscription switches
de: %2$s %1$s Abonnement-Wechsel

en: %2$s%1$s cancellation%3$s subscription cancellations this month | %2$s%1$s cancellations%3$s subscription cancellations this month
de[0]: %2$s%1$s Kündigung%3$s Abonnement-Kündigungen diesen Monat
de[1]: %2$s%1$s Kündigungen%3$s Abonnement-Kündigungen diesen Monat

en: %2$s%1$s renewal%3$s subscription renewals this month | %2$s%1$s renewals%3$s subscription renewals this month
de[0]: %2$s%1$s Verlängerung%3$s Abonnement-Verlängerungen diesen Monat
de[1]: %2$s%1$s Verlängerungen%3$s Abonnement-Verlängerungen diesen Monat

en: %2$s%1$s signup%3$s subscription signups this month | %2$s%1$s signups%3$s subscription signups this month
de[0]: %2$s%1$s Anmeldung%3$s Abonnement-Anmeldung diesen Monat
de[1]: %2$s%1$s Anmeldungen%3$s Abonnement-Anmeldungen diesen Monat

en: %d Cancelled Payment Retry | %d Cancelled Payment Retries
de[0]: %d Abgebrochene Zahlungswiederholung
de[1]: %d Abgebrochene Zahlungswiederholungen

en: %d Failed Payment Retry | %d Failed Payment Retries
de[0]: %d Fehlgeschlagene Zahlungswiederholung
de[1]: %d Fehlgeschlagene Zahlungswiederholungen

en: %d Pending Payment Retry | %d Pending Payment Retries
de[0]: %d Ausstehende Zahlungswiederholung
de[1]: %d Ausstehende Zahlungswiederholungen

en: %d Processing Payment Retry | %d Processing Payment Retries
de[0]: %d Zahlungswiederholung in Bearbeitung
de[1]: %d Zahlungswiederholungen in Bearbeitung

en: %d Successful Payment Retry | %d Successful Payment Retries
de[0]: %d Erfolgreiche Zahlungswiederholung
de[1]: %d Erfolgreiche Zahlungswiederholungen

en: %d failures | %d failure
de[0]: %d Fehler
de[1]: %d Fehler

en: %d item | %d items
de[0]: %d Artikel
de[1]: %d Artikel

en: %s (resubscription)
de: %s (reaktiviertes Abonnement)

en: %s - Order
de: %s - Bestellung

en: %s ago
de: vor %s

en: %s average renewal amount
de: %s durchschnittliche Verlängerungs-Summe

en: %s day | %s days
de[0]: %s Tag
de[1]: ein %s-Tage

en: %s day of the month
de: %s Tag des Monats

en: %s due today
de: %s heute fällig

en: %s each week
de: %s jede Woche

en: %s month | %s months
de[0]: %s Monat
de[1]: eine %s-Monate

en: %s net subscription gain
de: %s netto Abonnement-Zuwachs

en: %s net subscription loss
de: %s netto Abonnement-Rückgang

en: %s on the last day of each month
de: %s am letzten Tag jedes Monats

en: %s renewal income in this period
de: %s Umsatz durch Verlängerungen in diesem Zeitraum

en: %s renewal orders
de: %s Verlängerungs-Bestellungen

en: %s renewal revenue in this period
de: %s Umsatz durch Verlängerungen in diesem Zeitraum

en: %s renewal revenue recovered
de: %s rückgewonnener Verlängerungs-Umsatz

en: %s renewal revenue this month
de: %s Verlängerungs-Umsatz diesen Monat

en: %s resubscribe revenue in this period
de: %s Umsatz durch Wiederanmeldung in diesem Zeitraum

en: %s retry attempts failed
de: %s Wiederholungs-Versuche sind fehlgeschlagen

en: %s retry attempts pending
de: %s Wiederholungs-Versuche ausstehend

en: %s retry attempts succeeded
de: %s Wiederholungs-Versuche waren erfolgreich

en: %s signup revenue in this period
de: %s Umsatz durch Abschlüsse in diesem Zeitraum

en: %s signup revenue this month
de: %s Anmelde-Umsatz diesen Monat

en: %s subscription status changed. | %s subscription statuses changed.
de[0]: %s Abonnement-Status geändert.
de[1]: %s Abonnement-Statuse geändert.

en: %s switch revenue in this period
de: %s Umsatz durch Wechsel in diesem Zeitraum

en: %s week | %s weeks
de[0]: %s Woche
de[1]: ein %s-Wochen

en: %s year | %s years
de[0]: %s Jahr
de[1]: ein %s-Jahre

en: %sLearn more &raquo;%s
de: %sMehr erfahren &raquo;%s

en: %snd
de: %s

en: %srd
de: %s

en: %sst
de: %s

en: %sth
de: %s

en: <b>Subscription payment overdue.</b></br>
de: <b>Abonnementzahlung überfällig.</b></br>

en: A database upgrade is required to use Subscriptions. Upgrades from the previously installed version is no longer supported. You will need to install an older version of WooCommerce Subscriptions or WooCommerce Payments to proceed with the upgrade before you can use a newer version.
de: Du musst ein Datenbank-Upgrade durchführen, wenn du die Subscriptions-Lösung (Abonnements) nutzen möchtest. Upgrades von der zuvor installierten Version werden nicht mehr unterstützt. Du musst eine ältere Version von WooCommerce Subscriptions oder WooCommerce Payments installieren und das Upgrade durchführen, bevor du eine neuere Version nutzen kannst.

en: A fatal error has occurred while processing a recent subscription payment with PayPal. Please %1$sopen a new ticket at WooCommerce Support%3$s immediately to get this resolved. See our documentation on %2$sdebugging IPN issues in PayPal Standard to Learn more &raquo;%3$s
de: Bei der Verarbeitung einer aktuellen Abonnementzahlung per PayPal ist ein schwerwiegender Fehler aufgetreten. Bitte %1$seröffne sofort ein neues Ticket beim WooCommerce-Support%3$s, um dieses Problem zu beheben. %2$sWeitere Informationen findest du in unserer Dokumentation zur Fehlerbehebung von IPN-Problemen in PayPal Standard »%3$s

en: A product displays a button with the text "Add to cart". By default, a subscription changes this to "Sign up now". You can customise the button text for subscriptions here.
de: Ein Produkt zeigt den Button mit dem Text "In den Warenkorb". Standardmäßig ändert ein Abonnement dies auf "Jetzt abschliessen". Sie können den Button-Text für Abonnements hier anpassen.

en: A subscription belonging to %1$s has been cancelled. Their subscription's details are as follows:
de: Ein Abonnement von %1$s wurde gekündigt. Die Abonnement-Details lauten wie folgt:

en: A subscription belonging to %1$s has been suspended by the user. Their subscription's details are as follows:
de: Ein Abonnement von %1$s wurde durch den Benutzer unterbrochen. Die Abonnement-Details lauten wie folgt:

en: A subscription belonging to %1$s has expired. Their subscription's details are as follows:
de: Ein Abonnement von %1$s ist abgelaufen. Die Abonnement-Details lauten wie folgt:

en: A subscription has been removed from your cart. Due to payment gateway restrictions, different subscription products can not be purchased at the same time.
de: Ein Abonnement wurde aus deinem Warenkorb entfernt. Aus Zahlungsgründen können verschiedene Abonnements nicht zeitgleich gekauft werden.

en: A subscription has been removed from your cart. Only one subscription product can be purchased at a time.
de: Ein Abonnement wurde aus deinem Warenkorb entfernt. Du kannst immer nur ein Abonnementprodukt pro Kauf erwerben.

en: A subscription has been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
de: Ein Abonnement wurde aus deinem Warenkorb entfernt. Einzel-Produkte und Abonnements können nicht zur gleichen Zeit erworben werden.

en: A subscription renewal has been removed from your cart. Multiple subscriptions can not be purchased at the same time.
de: Eine Abonnement-Verlängerung wurde aus deinem Warenkorb entfernt. Mehrere Abonnements können nicht zeitgleich abgeschlossen werden.

[ctx: API error message when editing the order failed]
en: Edit subscription failed with error: %s
de: Bearbeiten des Abonnements fehlgeschlagen mit Fehler: %s

[ctx: API response confirming order note deleted from a subscription]
en: Permanently deleted subscription note
de: Abonnement-Notiz endgültig gelöscht

en: About WooCommerce Subscriptions
de: Über Woocommerce Subscriptions

en: Accept Early Renewal Payments
de: Erlaube vorzeitige Verlängerungs-Zahlungen

en: Accept Early Renewal Payments via a Modal
de: Erlaube vorzeitige Verlängerungs-Zahlungen über Modal

en: Accept Manual Renewals
de: Manuelle Verlängerungen erlauben

en: Actions
de: Aktionen

en: Active Subscriptions
de: Aktive Abonnements

en: Active Subscriptions %s
de: Aktive Abonnements %s

en: Active for %d payment | Active for %d payments
de[0]: Gültig für %d Zahlung
de[1]: Gültig für %d Zahlungen

en: Active for unlimited payments
de: Gültig für unbegrenzte Zahlungen

en: Active for x payments
de: Gültig für x Zahlungen

en: Active subscriber?
de: Aktiver Abonnement?

en: Add
de: Hinzufügen

en: Add New
de: Neu hinzufügen

en: Add New Retry
de: Neue Wiederholung hinzufügen

en: Add a Subscription Product
de: Abonnement-Produkt hinzufügen

en: Add to Cart Button Text
de: "In den Warenkorb"-Schaltflächentext

en: Additional content
de: Zusätzlicher Inhalt

en: Address
de: Adresse

[ctx: Admin menu name]
en: Renewal Payment Retries
de: Verlängerungs-Zahlungsversuche

en: Admin turned on automatic renewals by changing payment method to "%s" via the Edit Subscription screen.
de: Der Administrator hat automatische Verlängerungen aktiviert, indem er die Zahlungsmethode auf dem Bildschirm „Abonnement bearbeiten“ in „%s“ geändert hat.

en: Affected event: | Affected events:
de[0]: Betroffenes Ereignis:
de[1]: Betroffene Ereignisse:

en: Align Subscription Renewal Day
de: Abonnement-Verlängerungsdatum synchronisieren

en: Align the payment date for all customers who purchase this subscription to a specific day of the week or month.
de: Zahlungsdatum für alle Käufer dieses Abonnements auf einen bestimmten Wochentag oder Monat synchronisieren.

en: All
de: Alle

en: All linked subscription items have been removed from the cart.
de: Alle verlinkten Abonnement-Artikel wurden aus dem Warenkorb entfernt.

en: All orders types
de: Alle Bestellarten

en: Allow $0 initial checkout without a payment method.
de: Erlaube eine kostenlose Erstbestellung ohne Zahlungsmethode.

en: Allow Switching
de: Wechseln erlauben

en: Allow a subscription product to be purchased with other products and subscriptions in the same transaction.
de: Erlaube, dass ein Abonnement-Produkt mit anderen Produkten und Abonnements in einer Transaktion gekauft werden können.

en: Allow a subscription product with a $0 initial payment to be purchased without providing a payment method. The customer will be required to provide a payment method at the end of the initial period to keep the subscription active.
de: Erlaube, dass ein Abonnementprodukt mit 0€ Erstzahlung ohne Angabe einer Zahlungsmethode gekauft wird. Der Kunde muss dann am Ende der ersten Abrechnungsperiode eine Zahlungsmethode hinterlegen, damit das Abonnement aktiv bleibt.

en: Allow customers to bypass the checkout and renew their subscription early from their %1$sMy Account > View Subscription%2$s page. %3$sLearn more.%4$s
de: Erlaube Kunden, den Kasse-Prozess zu umgehen und Abonnements vorzeitig über die Seite %1$sMein Konto > Abonnement ansehen%2$s zu verlängern. %3$sMehr erfahren.%4$s

en: Allow customers to turn on and off automatic renewals from their View Subscription page.
de: Erlaube, dass Kunden automatische Verlängerungen im Benutzerkonto an- und ausschalten.

en: Allow multiple subscriptions and products to be purchased simultaneously.
de: Erlaube, dass mehrere Abonnements und Produkte gleichzeitig gekauft werden können.

en: Allow subscribers to switch (upgrade or downgrade) between different subscriptions. %1$sLearn more%2$s.
de: Erlaube Abonnenten, zwischen verschiedenen Abonnements zu wechseln (hoch- oder runterstufen). %1$sMehr erfahren%2$s.

en: Allow subscription customers to create an account during checkout
de: Abonnement-Kunden erlauben, an der Kasse ein Konto zu erstellen

en: An error has occurred while processing a recent subscription related event. For steps on how to fix the affected subscription and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s. | An error has occurred while processing recent subscription related events. For steps on how to fix the affected subscriptions and to learn more about the possible causes of this error, please read our guide %1$shere%2$s.
de[0]: Beim Verarbeiten eines Abonnement-Events ist ein Fehler aufgetreten. Um zu erfahren, wie du das betroffene Abonnement reparieren kannst und um mehr über den Fehler zu erfahren, lies bitte unsere Anleitung %1$shier%2$s.
de[1]: Beim Verarbeiten von Abonnement-Events ist ein Fehler aufgetreten. Um zu erfahren, wie du das betroffene Abonnement reparieren kannst und um mehr über den Fehler zu erfahren, lies bitte unsere Anleitung %1$shier%2$s.

en: An error occurred determining if that variation can be deleted. Please try again.
de: Bei der Ermittlung, ob diese Variante gelöscht werden kann, ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuch es noch einmal.

en: An error occurred updating your subscription's payment method. Please contact us for assistance.
de: Beim Aktualisieren deiner Abonnement-Zahlungsmethode ist ein Fehler aufgetreten. Bitte kontaktiere uns, wenn du Hilfe benötigst.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
de: Ein Fehler ist aufgetreten, bitte versuche es erneut oder versuche eine andere Zahlungsweise.

[ctx: An order type]
en: Non-subscription
de: Kein Abonnement

[ctx: An order type]
en: Subscription Parent
de: Übergeordnetes Abonnement

[ctx: An order type]
en: Subscription Renewal
de: Abonnement-Verlängerung

[ctx: An order type]
en: Subscription Resubscribe
de: Abonnement-Wiederaufnahme

[ctx: An order type]
en: Subscription Switch
de: Abonnement-Wechsel

en: And much more...
de: Und vieles mehr...

en: Any Payment Method
de: Beliebige Zahlungsmethode

en: Are you sure you want to change the payment method from PayPal standard?
    
    This will suspend the subscription at PayPal.
de: Bist du sicher, dass du die Zahlungsmethode von PayPal ändern möchtest?
    
    Dies wird die Zahlung über PayPal aussetzen.

en: Are you sure you want to process a renewal?
    
    This will charge the customer and email them the renewal order (if emails are enabled).
de: Bist du sicher, dass du eine Verlängerung durchführen möchtest?
    
    Dies wird eine Zahlung veranlassen und eine Verlängerungs-Bestell-E-Mail an den Kunden senden (wenn E-Mails aktiv sind).

en: Are you sure you want to remove this item from your subscription?
de: Bist du sicher, dass du diesen Artikel aus deinem Abonnement entfernen möchtest?

en: Are you sure you want to retry payment for this renewal order?
    
    This will attempt to charge the customer and send renewal order emails (if emails are enabled).
de: Bist du sicher, dass du die Zahlung für diese Verlängerungs-Bestellung erneut versuchen möchtest?
    
    Dies wird eine Zahlung versuchen and eine Verlängerungs-Bestell-E-Mail an den Kunden senden (wenn E-Mails aktiviert sind).

en: Attempt to recover recurring revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily. %1$sLearn more%2$s.
de: Versuche, wiederkehrenden Umsatz zurückzugewinnen, der anderenfalls durch temporär abgelehnte Zahlungsmethoden verloren geht. %1$sMehr erfahren%2$s.

en: Attempt to send %1$s to %2$s failed.
de: %1$s konnte nicht an %2$s gesendet werden.

en: Auto Renewal Toggle
de: Auto-Verlängerungs-Toggle

en: Auto renew
de: Auto-Verlängerung

en: Automatic Failed Payment Retries
de: Automatische Wiederholungsversuche für fehlgeschlagene Zahlungen

en: Automatic Failed Payment Retry
de: Automatische Wiederholungen für fehlgeschlagene Zahlungen

en: Automatic Recurring Payments
de: Automatisch wiederkehrende Zahlungen

en: Automatic payment failed for order {order_number}
de: Automatische Zahlung fehlgeschlagen für Bestellung {order_number}

en: Automatic payment failed for {order_number}, we will retry {retry_time}
de: Automatische Zahlung fehlgeschlagen für {order_number}, wir werden es erneut versuchen {retry_time}

en: Automatic renewal notice
de: Hinweis zur automatischen Verlängerung

en: Automatic renewal payment failed
de: Automatische Verlängerungs-Zahlung fehlgeschlagen

en: Automatically stop renewing the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
de: Das Abonnement nach diesem Zeitraum automatisch nicht mehr verlängern. Diese Dauer wird zusätzlich zu einem möglichen Gratis-Test oder der Zeit vor einem synchronisierten ersten Verlängerungsdatum gezählt.

en: Available placeholders: %s
de: Verfügbare Platzhalter: %s

en: Average Lifetime Value
de: Durchschnittlicher Lifetime-Wert

en: Average Lifetime Value %s
de: Durchschnittlicher Lifetime-Wert %s

en: Average Recurring Line Total %s
de: Durchschnittlicher wiederkehrender Artikel-Wert %s

en: Background process for updating subscription notifications already started, nothing done.
de: Hintergrundprozess zum Aktualisieren von Abonnementbenachrichtigungen bereits gestartet – keine Änderungen vorgenommen.

en: Background process for updating subscription notifications not started, nothing done.
de: Hintergrundprozess zum Aktualisieren von Abonnementbenachrichtigungen nicht gestartet – keine Änderungen vorgenommen.

en: Background process for updating subscription notifications started
de: Hintergrundprozess zum Aktualisieren von Abonnementbenachrichtigungen gestartet

en: Background process for updating subscription notifications started.
de: Hintergrundprozess zum Aktualisieren von Abonnementbenachrichtigungen gestartet.

en: Background process for updating subscription notifications stopped
de: Hintergrundprozess zum Aktualisieren von Abonnementbenachrichtigungen gestoppt

en: Background process for updating subscription notifications stopped.
de: Hintergrundprozess zum Aktualisieren von Abonnementbenachrichtigungen gestoppt.

en: Backordered
de: Lagerrückstand

en: Because of this, it is not recommended as a payment method for Subscriptions unless it is the only available option for your country.
de: Daher ist es als Zahlungsmethode für Abonnements nicht empfehlenswert, insofern es nicht die einzige Möglichkeit in deinem Land ist.

en: Because the %sWC_Subscription%s class extends %sWC_Order%s, you can use its familiar methods, like %s$subscription->update_status()%s or %s$subscription->get_total()%s.
de: Weil die %sWC_Subscription%s-Klasse %sWC_Order%s erweitert, kannst du deren bekannte Methoden verwenden, wie z.B. %s$subscription->update_status()%s oder %s$subscription->get_total()%s.

en: Before enabling PayPal Standard for Subscriptions, please note, when using PayPal Standard, customers are locked into using PayPal Standard for the life of their subscription, and PayPal Standard has a number of limitations. Please read the guide on %1$swhy we don't recommend PayPal Standard%2$s for Subscriptions before choosing to enable this option.
de: Bevor du PayPal Standard für Abonnements aktivierst, beachte bitte, dass Kunden für die Laufzeit des Abonnements an PayPal Standard gebunden sind, und es weitere Restriktionen gibt. Bitte lies unsere Anleitung, %1$swarum wir PayPal Standard nicht für Abonnements empfehlen%2$s, bevor du es aktivierst.

en: Before we send you on your way, we need to update your database to the newest version. If you do not have a recent backup of your site, %snow is the time to create one%s.
de: Bevor es losgehen kann, müssen wir deine Datenbank auf die neueste Version aktualisieren. Wenn du kein aktuelles Backup deiner Seite hast, %sist jetzt ein guter Zeitpunkt, eines zu erstellen%s.

en: Billing
de: Rechnung

en: Billing Address
de: Rechnungsadresse

en: Billing Period
de: Abrechnungszeitraum

en: Billing Period:
de: Abrechnungszeitraum:

en: Billing agreement cancelled at PayPal.
de: Abrechnungsvereinbarung bei PayPal gekündigt.

en: Billing interval:
de: Zahlungs-Intervall:

en: Billing period for the subscription.
de: Abrechnungs-Zeitraum für das Abonnement.

en: Both the shipping address used for the subscription and your default shipping address for future purchases will be updated.
de: Sowohl deine Lieferadresse für das Abonnement und deine Standard-Lieferadresse für zukünftige Einkäufe werden aktualisiert.

en: Browse products
de: Produkte durchstöbern

en: But wait, there's more!
de: Aber warte, es gibt noch mehr!

en: Button Text
de: Schaltflächentext

en: By default, Subscriptions will retry the payment 5 times over 7 days. The rules that control the retry system can be modified to customise:
de: Standardmäßig wird Subscriptions 5 Versuche innerhalb 7 Tage unternehmen. Diese Regeln des Wiederholungs-System können angepasst werden:

en: By default, adding new files to an existing subscription product will automatically provide active subscribers with access to the new files. However, now you can enable a %snew content dripping setting%s to provide subscribers with access to new files only after the next renewal payment.
de: Standardmäßig sind neu zu einem bestehenden Abonnement-Produkt hinzugefügte Dateien sofort für aktive Abonnenten einsehbar. Jetzt kannst du die Option %sHerunterladbare Inhalte verzögern%s aktivieren, damit Kunden erst nach der nächsten Zahlung Zugriff auf neue Dateien haben.

en: By making a subscription a Custom Order Type, a subscription is also now a custom post type. This makes it faster to query subscriptions and it uses a database schema that is as scalable as WordPress posts and pages.
de: Dadurch, dass Abonnements jetzt ein Custom Order Type sind, sind Abonnements auch ein Custom Post Type. Dies macht Abonnement-Abfragen schneller und nutzt eine ebenso skalierbare Datenbank-Struktur wie die WordPress-Beiträge und -Seiten.

en: By renewing your subscription early your next payment will be %s.
de: Durch das vorzeitige Verlängern deines Abonnements wird der Zahlungstermin der %s sein.

en: By renewing your subscription early, your scheduled next payment on %s will be cancelled.
de: Durch das vorzeitige Verlängern deines Abonnements wird die nächste geplante Zahlung am %s storniert.

en: By using WooCommerce Subscriptions, you may be storing personal data and depending on which third-party payment processors you’re using to take subscription payments, you may be sharing personal data with external sources.
de: Mit der Nutzung von WooCommerce Subscriptions speicherst du gegebenenfalls persönliche Daten und je nach Zahlungsdienstleister für Abonnement-Zahlung teilst du diese persönlichen Daten auch mit externen Diensten.

en: Cache Update Failures
de: Cache-Update-Fehler

en: Can not get address type display name. Address type is not a string.
de: Kann Anzeigenamen des Adresstyps nicht abrufen. Adresstyp ist kein String.

en: Can not get status name. Status is not a string.
de: Kann Status-Namen nicht abrufen. Status ist kein String.

en: Cancel
de: Kündigen

en: Cancel Now
de: Jetzt kündigen

en: Cancel and remove personal data
de: Stornieren und persönliche Daten löschen

en: Cancellations
de: Kündigungen

en: Cancelled Subscription
de: Gekündigtes Abonnement

en: Cancelled Subscription emails are sent when a customer's subscription is cancelled (either by a store manager, or the customer).
de: E-Mails für gekündigte Abonnements werden gesendet, wenn das Abonnements eines Kunden vom Store Manager oder dem Kunden selbst gekündigt wird.

en: Cannot create subscription: %s.
de: Abonnement konnte nicht erstellt werden: %s.

en: Cart total amounts provided using the smallest unit of the currency.
de: Warenkorb-Gesamtsumme in der kleinsten Einheit der Währung.

en: Change
de: Ändern

en: Change Trial and End Dates
de: Testphasen- und Enddatum ändern

en: Change address
de: Adresse ändern

en: Change in subscriptions between the start and end of the period.
de: Änderung an Abonnements zwischen Start und Ende des Zeitraums.

en: Change payment features:
de: Zahlungsfunktionen ändern:

en: Check Out What's New
de: Schau dir die Neuerungen an

en: Choose a new payment method.%s
de: Neue Zahlungsmethode wählen.%s

en: Choose a new subscription.
de: Neues Abonnement wählen.

en: Choose the default roles to assign to active and inactive subscribers. For record keeping purposes, a user account must be created for subscribers. Users with the %1$sadministrator%2$s role, such as yourself, will never be allocated these roles to prevent locking out administrators.
de: Wähle die Standardrolle welche aktiven und inaktiven Kunden zugeordnet wird. Zur Erinnerung, für Abonnements müssen Kundenkonten erstellt werden. Benutzer mit der Rolle %1$sadministrator%2$s, so wie du selbst, werden niemals diesen Rollen zugeordnet, um sie nicht auszusperren.

en: Choose the subscription price, billing interval and period.
de: Wähle Abonnement-Preis, Zahlungs-Intervall und -Periode.

en: Choose which format of email to send.
de: Wähle, in welchem Format die E-Mail gesendet wird.

en: Clear
de: Löschen

en: Complete checkout to renew now.
de: Schließe den Kaufvorgang ab, um das Abonnement jetzt zu verlängern.

en: Complete checkout to renew your subscription.
de: Schließe den Kaufvorgang ab, um dein Abonnement zu erneuern.

en: Complete checkout to resubscribe.
de: Schließe den Kaufvorgang ab, um das Abonnement wieder zu aktivieren.

en: Completed Renewal Order
de: Abgeschlossene Verlängerungsbestellung

en: Continue
de: Fortsetzen

en: Copy billing address
de: Rechnungsadresse kopieren

en: Could not get subscription. Most likely the subscription key does not refer to a subscription. The key was: "%s".
de: Konnte Abonnement nicht abrufen. Der Abonnement-Schlüssel gehörte wahrscheinlich nicht zu einem Abonnement. Der Schlüssel war „%s“.

en: Coupon will be limited to the given number of payments. It will then be automatically removed from the subscription. "Payments" also includes the initial subscription payment.
de: Gutschein wird auf die angegebene Anzahl Zahlungen beschränkt. Danach wird er automatisch aus dem Abonnement entfernt. „Zahlungen“ schließt die erste Abonnement-Zahlung mit ein.

en: Create pending parent order
de: Erstelle ausstehende übergeordnete Bestellung

en: Create pending parent order requested by admin action.
de: Ausstehende übergeordnete Bestellung erstellen vom Administrator angefordert.

en: Create pending renewal order
de: Erstelle ausstehende Verlängerungs-Bestellung

en: Create pending renewal order requested by admin action.
de: Ausstehende Verlängerungs-Bestellung erstellen vom Administrator angefordert.

en: Create subscription product
de: Abonnementprodukt erstellen

en: Create subscriptions
de: Abonnements erstellen

en: Created Date
de: Erstellungs-Datum

en: Currency code (in ISO format) for returned prices.
de: Währungscode (in ISO-Format) für formatierte Preise.

en: Currency minor unit (number of digits after the decimal separator) for returned prices.
de: Anzahl Stellen nach dem Dezimal-Trennzeichen für formatierte Preise.

en: Currency symbol for the currency which can be used to format returned prices.
de: Währungssymbol für Währungen, das genutzt wird, um Preise zu formatieren.

en: Currency the subscription was created with, in ISO format.
de: Währung, mit der das Abonnement erstellt wurde, in ISO-Format.

en: Custom field deleted.
de: Benutzerdefiniertes Feld gelöscht.

en: Custom field updated.
de: Benutzerdefiniertes Feld aktualisiert.

en: Customer
de: Kunde

en: Customer ID is invalid.
de: Kunden-ID ist ungültig.

en: Customer Notification: Automatic renewal notice
de: Kundenbenachrichtigung: Hinweis zur automatischen Verlängerung

en: Customer Notification: Automatic renewal notice emails are sent when customer's subscription is about to be renewed automatically.
de: Kundenbenachrichtigung: E-Mails mit Hinweisen zur automatischen Verlängerung werden versendet, wenn das Abonnement eines Kunden in Kürze automatisch verlängert wird.

en: Customer Notification: Free trial expiration: automatic payment notice
de: Kundenbenachrichtigung: Ende des kostenlosen Testzeitraums: Hinweis zur automatischen Zahlung

en: Customer Notification: Free trial expiration: manual payment required
de: Kundenbenachrichtigung: Ende des kostenlosen Testzeitraums: manuelle Zahlung erforderlich

en: Customer Notification: Manual renewal notice
de: Kundenbenachrichtigung: Hinweis zur manuellen Verlängerung

en: Customer Notification: Manual renewal notice are sent when customer's subscription needs to be manually renewed.
de: Kundenbenachrichtigung: Hinweise zur manuellen Verlängerung werden versendet, wenn das Abonnement eines Kunden manuell verlängert werden muss.

en: Customer Notification: Subscription expiration notice
de: Kundenbenachrichtigung: Hinweis zum Abonnementablauf

en: Customer Notifications
de: Kundenbenachrichtigungen

en: Customer Payment Retry
de: Zahlungs-Wiederholungsversuch durch Kunden

en: Customer Provided Note
de: Vom Kunden übermittelte Notiz

en: Customer Renewal Invoice
de: Verlängerungs-Kunden-Rechnung

en: Customer Suspensions
de: Kunden-Aufschub

en: Customer Totals
de: Kunden-Gesamtbestellwert

en: Customer add payment method page &rarr;
de: Seite für Hinzufügen einer Zahlungsmethode &rarr;

en: Customer change payment method page &rarr;
de: Seite für Wechsel der Zahlungsmethode &rarr;

en: Customer resubscribed in order #%s
de: Kunde hat Abonnement in Bestellung #%s wieder aktiviert

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s and %2$s.
de: Caching von Kunden-Abonnements wird jetzt verwaltet von %1$s und %2$s.

en: Customer subscription caching is now handled by %1$s.
de: Caching von Kunden-Abonnements wird jetzt verwaltet von %1$s.

en: Customer successfully renewed early with order %s.
de: Kunde hat Abonnement mit Bestellung %s vorzeitig verlängert.

en: Customer turned off automatic renewals via their My Account page.
de: Der Kunde hat auf der Seite „Mein Konto“ automatische Verlängerungen deaktiviert.

en: Customer turned on automatic renewals via their My Account page.
de: Der Kunde hat auf der Seite „Mein Konto“ automatische Verlängerungen aktiviert.

en: Customer's notes about the order
de: Kunden-Anmerkungen zur Bestellung

en: Customer:
de: Kunde:

en: Customers
de: Kunden

en: Customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
de: Kunden und nicht-administrative Benutzer können deinen Shop während der Aktualisierung ohne Unterbrechung besuchen und einkaufen.

en: Customers can now purchase different subscription products in one transaction. The products can bill on any schedule and have any combination of sign-up fees and/or free trials.
de: Kunden können jetzt verschiedene Abonnement-Produkte in einer Transaktion abschließen. Die Produkte können verschiedene Abrechnungszeiträume, Abschlussgebühren und/oder kostenlose Testphasen haben.

en: Customers with a subscription are excluded from this setting.
de: Kunden mit einem Abonnement sind von dieser Einstellung ausgeschlossen.

en: Customise Retry Rules
de: Wiederholungs-Regeln anpassen

en: Customise the text displayed on the button next to the subscription on the subscriber's account page. The default is "Switch Subscription", but you may wish to change this to "Upgrade" or "Change Subscription".
de: Ändere den Text, der auf dem Button neben dem Abonnement im Konto-Bereich angezeigt wird. Standard ist „Abonnement wechseln“, aber du kannst es z.B. auch auf „Hochstufen“ oder „Abonnement ändern“ setzen.

en: Daily Shipment
de: Tägliche Lieferung

en: Daily recurring total
de: Tägliche wiederkehrende Gesamtsumme

en: Database Update Required
de: Aktualisierung der Datenbank notwendig

en: Database updated to version %s
de: Datenbank auf Version %s aktualisiert

en: Date
de: Datum

en: Date Changed
de: Datum geändert

en: Date Suspended: %s
de: Datum des Aussetzens: %s

en: Date type can not be an empty string.
de: Datumstyp kann nicht leer sein.

en: Date type is not a string.
de: Datumstyp ist kein String.

en: Decimal separator for the currency which can be used to format returned prices.
de: Dezimal-Trennzeichen für Währungen, das genutzt werden kann, um Preise zu formatieren.

[ctx: Default email heading for email to customer on completed renewal order]
en: Your renewal order is complete
de: Deine Abonnement-Verlängerungsbestellung ist abgeschlossen

[ctx: Default email heading for email with downloadable files in it]
en: Your subscription renewal order is complete - download your files
de: Deine Abonnement-Verlängerungsbestellung wurde fertiggestellt - Lade deine Dateien herunter

[ctx: Default email subject for email to customer on completed renewal order]
en: Your %1$s renewal order from %2$s is complete
de: Deine %1$s Verlängerungsbestellung vom %2$s wurde fertiggestellt

[ctx: Default email subject for email with downloadable files in it]
en: Your %1$s subscription renewal order from %2$s is complete - download your files
de: Deine %1$s Abonnement-Verlängerungsbestellung vom %2$s wurde fertiggestellt - Lade deine Dateien herunter

en: Delete Customer Subscription Cache
de: Lösche Kunden-Abonnement-Cache

en: Delete Permanently
de: Dauerhaft löschen

en: Delete Related Order Cache
de: Lösche Cache für zugehörige Bestellungen

en: Delete all variations without a subscription
de: Lösche alle Varianten ohne Abonnement

en: Delete this item permanently
de: Diesen Artikel dauerhaft löschen

en: Developers can also now use all the familiar WordPress functions, like %sget_posts()%s, to query or modify subscription data.
de: Entwickler können jetzt die aus WordPress bekannten Funktionen nutzen, wie %sget_posts()%s, um Abonnement-Daten abzufragen oder zu ändern.

en: Disable auto renew
de: Auto-Verlängerung deaktivieren

en: Discount
de: Rabatt

en: Display the auto renewal toggle
de: Zeige den Auto-Verlängerungs-Toggle

en: Do not limit
de: Nicht limitieren

en: Do not synchronise
de: Nicht synchronisieren

en: Downloadable
de: Herunterladbar

en: Drip Downloadable Content
de: Herunterladbare Inhalte verzögern

en: Due today %s
de: Heute fällig: %s

en: Due: %1$s
de: Fällig: %1$s

en: Early Renewal
de: Vorzeitige Verlängerung

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Edit Retry
de: Wiederholung bearbeiten

en: Edit Subscription
de: Abonnement bearbeiten

en: Edit order number %s
de: Bestellnummer %s bearbeiten

[ctx: Edit product screen, between the Billing Period and Subscription Length dropdowns]
en: for
de: für

en: Email
de: E-Mail

en: Email Address
de: E-Mail-Adresse

en: Email heading
de: E-Mail-Header

en: Email type
de: E-Mail-Typ

en: Email: %s
de: E-Mail: %s

en: Enable Automatic Retry
de: Automatische Wiederholungen aktivieren

en: Enable PayPal Standard for Subscriptions
de: Aktiviere PayPal Standard für Abonnements

en: Enable Reminders
de: Erinnerungen aktivieren

en: Enable auto renew
de: Auto-Verlängerung aktivieren

en: Enable automatic payments
de: Automatische Zahlungen aktivieren

en: Enable automatic retry of failed recurring payments
de: Aktiviere Wiederholungsversuche für fehlgeschlagene wiederkehrende Zahlungen

en: Enable dripping for downloadable content on subscription products.
de: Aktiviere Verzögerung von herunterladbaren Inhalten bei Abonnement-Produkten.

en: Enable this email notification
de: E-Mail-Benachrichtigung aktivieren

en: Enable this email notification. Disabled automatically on staging sites.
de: Aktiviere diese E-Mail-Benachrichtigung. Auf Staging-Websites automatisch deaktiviert.

en: Enable/Disable
de: Aktivieren/Deaktivieren

en: Enabling this grants access to new downloadable files added to a product only after the next renewal is processed.%sBy default, access to new downloadable files added to a product is granted immediately to any customer that has an active subscription with that product.
de: Aktiviere dies, um den Zugriff auf neu zu einem Produkt hinzugefügte herunterladbare Inhalte erst zu gestatten, wenn die nächste Folgezahlung erfolgt ist.%sStandardmäßig sind neue herunterladbare Inhalte sofort verfügbar, wenn ein Kunde ein aktives Abonnement hat.

en: End Date
de: Enddatum

en: End Date: %s
de: End-Datum: %s

en: End of Prepaid Term: %s
de: Ende des vorausbezahlten Zeitraums: %s

en: Endpoint for the My Account &rarr; Change Subscription Payment Method page
de: Endpunkt für die „Mein Konto &rarr; Abonnement-Zahlungsmethode ändern“ Seite

en: Endpoint for the My Account &rarr; Subscriptions page
de: Endpunkt für die „Mein Konto &rarr; Abonnements“ Seite

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Subscription page
de: Endpunkt für die „Mein Konto &rarr; Abonnement anzeigen“ Seite

en: Enter a new interval as a single number (e.g. to charge every 2nd month, enter 2):
de: Gib ein neues Intervall als eine einzelne Zahl ein (z.B. um jeden 2. Monat zu berechnen, gib 2 ein):

en: Enter a new length (e.g. 5):
de: Gib eine neue Dauer an (z.B. 5):

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
de: Gib Empfänger (durch Komma getrennt) für diese E-Mail ein. Der Standardwert ist %s.

en: Enter the new period, either day, week, month or year:
de: Gib den neuen Zeitraum ein, entweder Tag, Woche, Monat oder Jahr:

en: Error %d: Unable to add tax to subscription. Please try again.
de: Fehler %d: Es konnte keine Mehrwertsteuer zum Abonnement hinzugefügt werden. Bitte versuche es erneut.

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
de: Fehler %d: Bestellung konnte nicht ausgeführt werden. Bitte versuche es erneut.

en: Error %d: Unable to create subscription. Please try again.
de: Fehler %d: Abonnement kann nicht erstellt werden. Bitte versuche es erneut.

en: Error during subscription status transition.
de: Fehler beim Wechsel des Abonnementstatus.

[ctx: Error message that gets sent to front end when upgrading Subscriptions]
en: Unable to repair subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
de: Abonnement konnte nicht wiederhergestellt werden.%4$sFehler: %1$s%4$sBitte lade die Seite neu und versuche es erneut. Wenn das Problem bestehen bleibt, %2$skontaktiere den Support%3$s.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid created date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
de: Ungültiges Erstelldatum. Datum muss ein Text und im Format „Y-m-d H:i:s“ sein.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid date. The date must be a string and of the format: "Y-m-d H:i:s".
de: Ungültiges Datum. Datum muss ein Text und im Format „Y-m-d H:i:s“ sein.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Invalid subscription customer_id.
de: Ungültige customer_id für Abonnement.

[ctx: Error message while creating a subscription]
en: Subscription created date must be before current day.
de: Abonnement-Erstelldatum muss vor dem heutigen Tag sein.

en: Error saving Subscriptions endpoints: %1$sSubscriptions%2$s, %1$sView subscription%2$s and %1$sSubscription payment method%2$s cannot be the same. The changes have been reverted.
de: Fehler beim Speichern der Subscriptions-Endpunkte: %1$sAbonnements%2$s, %1$sAbonnement ansehen%2$s und %1$sAbonnement-Zahlungsmethode%2$s können nicht gleich sein. Die Änderungen wurden nicht zurückgesetzt.

en: Error updating some information: %s
de: Fehler, beim aktualisieren einiger Informationen: %s

en: Error: Unable to add product to created subscription. Please try again.
de: Fehler: Konnte Produkt nicht zu erstelltem Abonnement hinzufügen. Bitte erneut versuchen.

en: Error: Unable to create renewal order with note "%1$s". Message: %2$s
de: Fehler: Verlängerungsbestellung mit dem Hinweis „%1$s” konnte nicht erstellt werden. Nachricht: %2$s

en: Error: Unable to create subscription. Please try again.
de: Fehler: Abonnement kann nicht erstellt werden. Bitte versuche es erneut.

en: Error: unable to find timezone of your browser.
de: Fehler: nicht in der Lage Zeitzone des Browsers zu finden.

en: Expired Subscription
de: Abgelaufenes Abonnement

en: Expired Subscription emails are sent when a customer's subscription expires.
de: E-Mails für abgelaufene Abonnements werden versendet, wenn das Abonnement eines Kunden geplant abgelaufen ist.

en: Export CSV
de: CSV exportieren

en: Failed Payment Retries
de: Fehlgeschlagene Zahlungs-Versuche

en: Failed recurring payments can now be retried automatically. This helps recover revenue that would otherwise be lost due to payment methods being declined only temporarily.
de: Fehlgeschlagene wiederkehrende Zahlungen können jetzt automatisch erneut versucht werden. Dies hilft, Umsatz zurückzugewinnen, der anderenfalls durch temporär abgelehnte Zahlungsmethoden verloren ginge.

en: Failed retries
de: Fehlgeschlagene Versuche

en: Failed sign-up for subscription %s.
de: Fehlgeschlagene Anmeldung für Abonnement %s.

en: Failed to activate subscription status for order #%1$s: %2$s
de: Aktivieren des Abonnement-Status für Bestellung #%1$s fehlgeschlagen: %2$s

en: Failed to cancel subscription after order #%1$s was cancelled: %2$s
de: Kündigung des Abonnements fehlgeschlagen nachdem Bestellung #%1$s storniert wurde: %2$s

en: Failed to load order object with the ID %d.
de: Laden des Bestellobjekts mit der ID %d fehlgeschlagen.

en: Failed to load subscription object with the ID %d.
de: Laden des Abonnement-Objekts mit der ID %d fehlgeschlagen.

en: Failed to process failed payment on subscription for order #%1$s: %2$s
de: Bearbeiten der fehlgeschlagenen Abonnement-Zahlung fehlgeschlagen für Bestellung #%1$s: %2$s

en: Failed to set subscription as expired for order #%1$s: %2$s
de: Setzen des Abonnements als abgelaufen fehlgeschlagen für Bestellung #%1$s: %2$s

en: Failed to update subscription dates after customer renewed early with order %s.
de: Aktualisieren der Abonnement-Daten fehlgeschlagen nachdem Kunde mit Bestellung %s vorzeitig verlängert hat.

en: Failed to update subscription status after order #%1$s was put on-hold: %2$s
de: Aktualisieren des Abonnement-Status fehlgeschlagen nachdem Bestellung #%1$s in Wartestellung gesetzt wurde: %2$s

en: Find new gateways that %1$ssupport automatic subscription payments%2$s in the official %3$sWooCommerce Marketplace%4$s.
de: Finde neue Gateways, die %1$sautomatische Zahlungen unterstützen%2$s im offiziellen %3$sWooCommerce Marktplatz%4$s.

en: First payment prorated. Next payment: %s
de: Erste Zahlung anteilig. Nächste Zahlung: %s

en: First payment: %s
de: Erste Zahlung: %s

en: First renewal: %s
de: Erste Verlängerung: %s

en: For a store manager to change a subscription from automatic to manual renewal payments (or manual to automatic) with Subscriptions v1.5, the database needed to be modified directly. Subscriptions now provides a way for payment gateways to allow you to change that from the new %sEdit Subscription%s interface.
de: Damit ein Shop-Betreiber ein Abonnement von automatischer auf manuelle Zahlung (oder andersherum) umstellen konnte, musste in Subscriptions v1.5 die Datenbank bearbeitet werden. Subscriptions bietet jetzt über die Zahlungs-Gateways einen Weg, dies über die neue %sAbonnement bearbeiten%s Oberfläche zu ändern.

en: For the purposes of processing recurring subscription payments, we store the customer's name, billing address, shipping address, email address, phone number and credit card/payment details.
de: Um wiederkehrende Zahlungen zu verarbeiten, speichern wir den Namen, Rechnungsadresse, Versandadresse, E-Mail-Adresse, Telefonnummer und Kreditkarten- bzw. Zahlungsdaten von Kunden.

en: Free
de: Kostenlos

en: Free Trial
de: Testphase

en: Free shipping coupon
de: Gutschein für kostenlosen Versand

en: Free trial
de: Kostenlose Testphase

en: Free trial expiration: automatic payment notice
de: Ende des kostenlosen Testzeitraums: Hinweis zur automatischen Zahlung

en: Free trial expiration: manual payment required
de: Ende des kostenlosen Testzeitraums: manuelle Zahlung erforderlich

en: Free trial expiry notification emails are sent when customer's free trial for a manually renewed subscription is about to expire.
de: E-Mails mit Benachrichtigungen zum Ende des kostenlosen Testzeitraums werden versendet, wenn bei einem Kunden der kostenlose Testzeitraum für ein manuell verlängertes Abonnement in Kürze endet.

en: Free trial expiry notification emails are sent when customer's free trial for an automatically renewd subscription is about to expire.
de: E-Mails mit Benachrichtigungen zum Ende des kostenlosen Testzeitraums werden versendet, wenn bei einem Kunden der kostenlose Testzeitraum für ein automatisch verlängertes Abonnement in Kürze endet.

en: Free trial length
de: Dauer der kostenlosen Testphase

en: Free trial period
de: Zeitraum der kostenlosen Testphase

en: Gateway does not support admin changing the payment method on a Subscription.
de: Gateway unterstützt nicht das Ändern der Zahlungsmethode durch einen Administrator.

en: General
de: Allgemein

en: Generate Customer Subscription Cache
de: Erstelle Kunden-Abonnement-Cache

en: Generate Related Order Cache
de: Erstelle Cache für zugehörige Bestellungen

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings
de: Zu den WooCommerce Abonnement Einstellungen

en: Go to WooCommerce Subscriptions Settings &raquo;
de: Gehe zu den WooCommerce Subscriptions Einstellugnen &raquo;

en: Heads up, %s.
de: Achtung, %s!

en: Here are the details:
de: Hier die Details:

en: Hi %s,
de: Hallo %s,

en: Hi %s.
de: Hallo %s!

en: Hi, %s.
de: Hallo %s!

en: Honour Renewal Order Data
de: Honoriere Daten der Verlängerungsbestellung

en: How long before the event should the notification be sent.
de: In welchem Zeitabstand vor dem Ereignis soll die Benachrichtigung gesendet werden?

en: How many customers stay subscribed for more than 6 months? What is the average lifetime value of your subscribers? How much renewal revenue will your store earn next month?
de: Wie viele Kunden bleiben über 6 Monate Abonnenten? Was ist der durchschnittliche Lifetime-Wert eines Abonnenten? Wie hoch wird der wiederkehrende Umsatz im nächsten Monat sein?

en: IP Address
de: IP-Adresse

en: IPN subscription cancelled.
de: IPN Abonnement gekündigt.

en: IPN subscription failing payment method changed.
de: IPN fehlschlagende Abonnement-Zahlungsmethode geändert.

en: IPN subscription payment completed.
de: IPN Abonnement-Zahlung abgeschlossen.

en: IPN subscription payment failure.
de: IPN Abonnement Zahlungs-Fehler.

en: IPN subscription sign up completed.
de: IPN Abonnement-Anmeldung fertiggestellt.

en: IPN subscription suspended.
de: IPN Abonnement suspendiert.

en: If a subscriber's subscription is manually cancelled or expires, she will be assigned this role.
de: Wenn ein Abonnement eines Abonnenten manuell gekündigt wird oder es ausläuft, dann wird ihm diese Rolle zugewiesen.

en: If a subscription is synchronised to a specific day of the week, month or year, charge a prorated amount for the subscription at the time of sign up.
de: Wenn ein Abonnement auf einen bestimmten Wochentag, Monat oder ein Jahr synchronisiert wird, wird ein anteiliger Betrag je nach Zeitpunkt des Abschlusses berechnet.

en: If you are using PayPal Standard or PayPal Reference transactions please see the %1$sPayPal Privacy Policy%2$s for more details.
de: Wenn du PayPal Standard oder PayPal Reference Transactions nutzt, sieh dir die %1$sPayPal Datenschutzerklärung%2$s an.

en: If you don't want new subscription purchases to automatically charge renewal payments, you can turn off automatic payments. Existing automatic subscriptions will continue to charge customers automatically. %1$sLearn more%2$s.
de: Wenn du nicht möchtest, dass Abonnements automatisch Folgezahlungen einziehen, deaktiviere automatische Zahlungen. Bestehende automatische Abonnements werden weiterhin aktiv bleiben. %1$sMehr erfahren%2$s.

en: If you received a server error and reloaded the page to find this notice, please refresh the page in %s seconds and the upgrade routine will recommence without issues.
de: Wenn du einen Server-Fehler beim Neuladen dieser Seite erhalten hast, bitte lade die Seite in %s Sekunden neu, die Aktualisierung wird dann ohne Fehler fortgesetzt.

en: Ignore this error
de: Diesen Fehler ignorieren

en: Ignore this error (not recommended)
de: Diesen Fehler ignorieren (nicht empfohlen)

en: Import subscriptions to WooCommerce via CSV, or export your subscriptions from WooCommerce to a CSV with the WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter extension.
de: Importiere Abonnements in WooCommerce über CSV, oder exportiere deine Abonnements aus WooCommerce in eine CSV-Datei mit der Erweiterung WooCommerce Subscriptions Importer/Exporter.

[ctx: In customer renewal invoice email]
en: An order has been created for you to renew your subscription on %1$s. To pay for this invoice please use the following link: %2$s
de: Eine Bestellung wurde erstellt, um dein Abonnement bei %1$s zu verlängern. Um die Rechnung zu bezahlen, kannst du diesem Link folgen: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
en: The automatic payment to renew your subscription has failed. We will retry the payment %s.
de: Die automatische Zahlung, um dein Abonnement zu verlängern, ist fehlgeschlagen. Wir werden die Zahlung erneut versuchen %s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
en: The automatic payment to renew your subscription with %1$s has failed. To reactivate the subscription, please log in and pay for the renewal from your account page: %2$s
de: Die automatische Zahlung, um dein Abonnement bei %1$s zu verlängern, ist fehlgeschlagen. Um das Abonnement zu reaktivieren, melde dich bitte im Kundenkonto an und bezahle die Verlängerung: %2$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
en: The automatic recurring payment for order #%1$s from %2$s has failed. The payment will be retried %3$s.
de: Die automatische wiederkehrende Zahlung für Bestellung #%1$s vom %2$s ist fehlgeschlagen. Die Zahlung wird erneut versucht %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
en: The automatic recurring payment for order #%d from %s has failed. The payment will be retried %3$s.
de: Die automatische wiederkehrende Zahlung für Bestellung #%d vom %s ist fehlgeschlagen. Die Zahlung wird erneut versucht %3$s.

[ctx: In customer renewal invoice email]
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$s
de: Um dein Abonnement zu reaktivieren, kannst du dich im Kundenkonto anmelden und die Zahlung durchführen: %1$s

[ctx: In customer renewal invoice email]
en: To reactivate the subscription now, you can also log in and pay for the renewal from your account page: %1$sPay Now &raquo;%2$s
de: Um dein Abonnement jetzt zu reaktivieren, kannst du dich im Kundenkonto anmelden und die Zahlung durchführen: %1$sJetzt bezahlen &raquo;%2$s

en: In previous versions of Subscriptions, the subscription total was passed to payment gateways as the amount to charge for automatic renewal payments. This made it unnecessarily complicated to add one-time fees or discounts to a renewal.
de: In vorigen Versionen von Subscriptions wurde dem Zahlungs-Gateway die Abonnement-Summe als Zahlungssumme übergeben. Das hat es unnötig kompliziert gemacht, einmalige Gebühren oder Rabatte zu einer Verlängerung hinzuzufügen.

[ctx: In wcs_copy_order_meta error message. Refers to origin and target order objects.]
en: Invalid data. Orders expected aren't orders.
de: Ungültige Daten. Erwartete Bestellungen sind keine Bestellungen.

en: Inactive Subscriber Role
de: Rolle inaktiver Abonnenten

en: Indicates whether this product a subscription update, downgrade, cross grade or none of the above.
de: Zeigt an, ob dieses Produkt ein Abonnement-Upgrade, Downgrade, Cross-Grade oder nichts davon ist.

en: Indicates whether this product is being used to resubscribe the customer to an existing, expired subscription.
de: Zeigt an, ob dieses Produkt genutzt wird, um den Kunden wieder für ein bestehendes, abgelaufenes Abonnement anzumelden.

en: Initial Shipment
de: Erste Lieferung

en: Initial payment discount
de: Einmaliger Zahlungs-Rabatt

en: Installed Plugins
de: Installierte Plugins

en: Invalid PayPal IPN Payload: unable to find matching subscription.
de: Ungültige PayPal IPN-Zahlung: kann zugehöriges Abonnement nicht finden.

en: Invalid Subscription.
de: Ungültiges Abonnement.

en: Invalid data. First parameter has a date that is not in the registered date types.
de: Ungültige Daten. Der erste Parameter ist ein Datum, das nicht in den registrierten Terminarten ist.

en: Invalid data. First parameter was empty when passed to update_dates().
de: Ungültige Daten. Der erste Parameter war leer, als er zu update_dates() übertragen wurde.

en: Invalid data. No valid item id was passed in.
de: Ungültige Daten. Keine gültige Artikel-ID übergeben.

en: Invalid data. No valid subscription / order was passed in.
de: Ungültige Daten. Kein gültiges Abonnement / Bestellung übergeben.

en: Invalid format. First parameter needs to be an array.
de: Ungültiges Format. Der erste Parameter muss ein Array sein.

en: Invalid order ID.
de: Ungültige Bestellnummer-ID.

en: Invalid order.
de: Ungültige Bestellung.

en: Invalid recurring shipping method.
de: Ungültige Abonnement-Versandart.

en: Invalid relation type: %1$s. Order relationship type must be one of: %2$s.
de: Ungültiger Beziehungs-Typ: %1$s. Bestell-Beziehungstyp muss einer der folgenden sein: %2$s.

en: Invalid security token, please reload the page and try again.
de: Ungültiges Sicherheits-Token, bitte Seite neu laden und erneut versuchen.

en: Invalid sort order type: %1$s. The $sort_order argument must be %2$s or %3$s.
de: Ungültige sort order Angabe: %1$s. Das $sort_order Argument muss %2$s oder %3$s sein.

en: Invalid subscription ID.
de: Ungültige Abonnement ID.

en: Invalid subscription billing interval given. Must be an integer greater than 0.
de: Ungültiger Abonnement-Zahlungs-Intervall angegeben. Muss Zahl größer als 0 sein.

en: Invalid subscription billing period given.
de: Ungültiger Abonnement-Zahlungs-Zeitraum angegeben.

en: Invalid subscription id.
de: Ungültige Abonnement ID.

en: Invalid subscription status given.
de: Ungültigen Abonnementstatus angegeben.

en: Invalid switch type "%s". Switch must be one of: "upgrade", "downgrade" or "crossgrade".
de: Ungültiger Wechseltyp „%s“. Wechsel muss sein: „upgrade“, „downgrade“ oder „crossgrade“.

en: Invalid update type: %s. Post update types supported are "add" or "delete". Updates are done on post meta directly.
de: Ungültiger Update-Typ: %s. Unterstützte Post-Update-Typen sind „add“ oder „delete“. Updates werden direkt im Post-Meta umgesetzt.

en: Invoice for renewal order {order_number}
de: Rechnung für die Verlängerungsbestellung {order_number}

en: Invoice for renewal order {order_number} from {order_date}
de: Rechnung für die Verlängerungsbestellung {order_number} vom {order_date}

en: It is %1$sstrongly recommended you do not change the Receiver Email address%2$s if you have active subscriptions with PayPal. Doing so can break existing subscriptions.
de: Es ist %1$sstark empfohlen, die Empfänger-Adresse nicht zu ändern%2$s, wenn aktive Abonnements über PayPal bestehen. Eine Änderung kann zu Fehlern mit bestehenden Abonnements führen.

en: It looks like this site has moved or is a duplicate site. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s has disabled automatic payments and subscription related emails on this site to prevent duplicate payments from a staging or test environment. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s considers %5$s%7$s%6$s to be the site's URL. %3$sLearn more &raquo;%4$s.
de: Es scheint, als sei diese Seite umgezogen oder dupliziert worden. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s hat automatische Zahlungen und Abonnement-bezogene E-Mails auf dieser Seite ausgeschaltet, um Duplikate von einer Staging- oder Test-Seite zu vermeiden. %1$sWooCommerce Subscriptions%2$s geht davon aus, dass %5$s%7$s%6$s die URL der Seite ist. %3$sMehr erfahren &raquo;%4$s.

en: It was already possible to change a subscription's next payment date, but some store managers wanted to provide a customer with an extended free trial or add an extra month to the expiration date. Now you can change all of these dates from the %sEdit Subscription%s screen.
de: Es war bereits möglich, das nächste Zahlungsdatum zu ändern, aber Shop-Betreiber haben sich gewünscht bspw. die Testphase zu verlängern, oder einen Monat auf die Laufzeit aufzuschlagen. Jetzt kannst du all diese Einstellungen im %sAbonnement bearbeiten%s Bildschirm ändern.

en: It's now easier for your customers to buy more subscriptions!
de: Es ist jetzt einfacher für deine Kunden, mehrere Abonnements abzuschließen!

en: Item ID.
de: Artikel-ID.

en: Items
de: Artikel

en: Just to let you know &mdash; we've received your subscription renewal order #%s, and it is now being processed:
de: Wir möchten dich darüber informieren, dass wir deine Abonnement-Verlängerung #%s erhalten haben und sie nun bearbeiten:

en: Label
de: Beschriftung

en: Last 7 Days
de: Letzte 7 Tage

en: Last Month
de: Letzter Monat

en: Last Order Date
de: Letztes Bestelldatum

en: Last Order Date: %s
de: Letztes Bestell-Datum: %s

en: Last Order: %s
de: Letzte Bestellung: %s

en: Last day of the month
de: Letzter Tag des Monats

en: Last recorded error:
de: Letzter aufgezeichneter Fehler:

en: Learn more
de: Erfahre mehr

en: Learn more about the new %sView Subscription page%s.
de: Erfahre mehr über die neue Seite %s Abonnement ansehen%s.

en: Learn more about the new %smultiple subscriptions%s feature.
de: Erfahre mehr über die neue Funktion %smehrerer Abonnements%s.

en: Lifetime Value from Subscriptions %s
de: Lifetime-Wert von Abonnement %s

en: Limit result set to subscriptions which have specific statuses.
de: Ergebnisliste auf Abonnements mit bestimmtem Status beschränken.

en: Limit subscription
de: Abonnement beschränken

en: Limit to one active subscription
de: Auf ein aktives Abonnement einschränken

en: Limit to one of any status
de: Auf ein Abonnement eines beliebigen Status einschränken

en: Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d time. | Limited use coupon "%1$s" removed from subscription. It has been used %2$d times.
de[0]: Gutschein mit beschränkter Nutzung „%1$s“ von Abonnement entfernt. Er wurde %2$d Mal benutzt.
de[1]: Gutschein mit beschränkter Nutzung „%1$s“ von Abonnement entfernt. Er wurde %2$d Mal benutzt.

en: Line subtotal (before discounts).
de: Zwischensumme (vor Rabatten).

en: Line subtotal tax (before discounts).
de: Steuer-Zwischensumme (vor Rabatten).

en: Line taxes.
de: Steuern.

en: Line total (after discounts).
de: Summe (nach Rabatten).

en: Line total tax (after discounts).
de: Steuer-Summe (nach Rabatten).

en: Lines of taxes applied to items and shipping.
de: Steuer-Positionen für Artikel und Versand.

[ctx: Live URL, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Live URL
de: Subscriptions Live-URL

[ctx: Live or Staging, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions Mode
de: Subscriptions-Modus

en: Load billing address
de: Rechnungsadresse laden

en: Load shipping address
de: Lieferadresse laden

en: Lock manual price increases
de: Manuelle Preiserhöhungen festsetzen

en: Manage Subscription
de: Abonnement verwalten

en: Manage Subscriptions
de: Abonnements verwalten

en: Manage my subscription:
de: Abonnement verwalten:

en: Manage settings
de: Einstellungen verwalten

en: Manage settings.
de: Verwalte die Einstellungen.

en: Manual Renewal
de: Manuelle Verlängerung

en: Manual Renewal Payments
de: Manuelle Verlängerungszahlungen

en: Manual renewal notice
de: Hinweis zur manuellen Verlängerung

en: Manual renewal order awaiting customer payment.
de: Manuelle Verlängerungsbestellung erwartet Zahlung durch Kunden.

[ctx: Message that gets sent to front end.]
en: Estimated time left (minutes:seconds): %s
de: Geschätzte verbleibende Zeit (Minuten:Sekunden): %s

en: Meta key.
de: Meta-Schlüssel.

en: Meta label.
de: Meta-Name.

en: Meta value.
de: Meta-Wert.

en: Migrated %1$s subscription related hooks to the new scheduler (in %2$s seconds).
de: %1$s Abonnement-bezogene Hooks zu neuem Scheduler migriert (in %2$s Sekunden).

en: Migrated %1$s subscriptions to the new structure (in %2$s seconds).
de: %1$s Abonnements auf neue Struktur migriert (in %2$s Sekunden).

en: Mixed Checkout
de: Gemischte Kasse

en: Month for Synchronisation
de: Monat für Synchronisierung

en: Monthly Shipment
de: Monatliche Lieferung

en: Monthly recurring total
de: Monatliche wiederkehrende Gesamtsumme

en: Move this item to the Trash
de: Diesen Artikel in den Papierkorb verschieben

en: Multiple Subscriptions
de: Mehrere Abonnements

en: My Account
de: Mein Account

en: My Subscription
de: Mein Abonnement

[ctx: Name the setting that controls the main heading contained within the email notification]
en: Email Heading
de: E-Mail-Kopfzeile

en: New %sWC_Subscription%s Object
de: Neues %sWC_Subscription%s-Objekt

en: New %sshop_subscription%s Post Type
de: Neuer %sshop_subscription%s Post Type

en: New Add/Edit Subscription Screen
de: Neuer Bildschirm „Abonnement hinzufügen/bearbeiten“

en: New Renewal Order
de: Neue Verlängerungsbestellung

en: New Retry
de: Neue Wiederholung

en: New Subscription Emails
de: Neue Abonnement-E-Mails

en: New Subscriptions
de: Neue Abonnements

en: New View Subscription Page
de: Neuer Bildschirm „Abonnement ansehen“

en: New renewal order emails are sent when a subscription renewal payment is processed.
de: „Neue Verlängerungs-Bestellung“-E-Mails werden versendet, wenn eine Abonnement-Verlängerungs-Zahlung verarbeitet wird.

en: New subscription details
de: Details des neuen Abonnements

en: New subscription renewal order
de: Neue Abonnement-Verlängerungsbestellung

en: Next
de: Nächste

en: Next 12 Months
de: Nächste 12 Monate

en: Next 30 Days
de: Nächste 30 Tage

en: Next 7 Days
de: Nächste 7 Tage

en: Next Month
de: Nächsten Monat

en: Next Payment
de: Nächste Zahlung

en: Next Payment Date: %s
de: Datum der nächsten Zahlung: %s

en: Next payment: %s
de: Nächste Zahlung: %s

en: No
de: Nein

en: No billing address set.
de: Keine Rechnungsadresse angegeben.

en: No customers found.
de: Keine Kunden gefunden.

en: No payment gateways capable of processing automatic subscription payments are enabled. If you would like to process automatic payments, we recommend the %1$sfree Stripe extension%2$s.
de: Es ist kein Zahlungs-Gateway aktiviert, das automatische Abonnement-Zahlungen verarbeiten kann. Wenn du automatische Zahlungen aktivieren möchtest, empfehlen wir die %1$skostenlose Stripe Erweiterung%2$s.

en: No products found.
de: Keine Produkte gefunden.

en: No retries found
de: Keine Wiederholungen gefunden

en: No retries found in trash
de: Keine Wiederholungen im Papierkorb gefunden

en: No shipping address set.
de: Keine Lieferadresse angegeben.

en: No subscriptions found for that customer.
de: Keine Abonnements für diesen Kunden gefunden.

en: No subscriptions found.
de: Keine Abonnements gefunden.

en: None
de: Keiner

en: Not a production site
de: Keine veröffentlichte Website

en: Not cancelled
de: Nicht gekündigt

en: Not yet ended
de: Noch nicht beendet

en: Note that purchasing a subscription still requires an account.
de: Beachte, dass zum Abschluss eines Abonnements ein Kundenkonto benötigt wird.

en: Note:
de: Notiz:

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been cancelled.
de: Dein Abonnement wurde gekündigt.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been put on hold.
de: Dein Abonnement wurde ausgesetzt.

[ctx: Notice displayed to user confirming their action.]
en: Your subscription has been reactivated.
de: Dein Abonnement wurde reaktiviert.

en: Notifications are currently turned off. To activate them, check the "Enable customer renewal reminder notification emails." option (via WooCommerce > Settings > Subscriptions > Customer Notifications).
de: Benachrichtigungen sind derzeit deaktiviert. Wenn du sie aktivieren möchtest, aktiviere die Option zum Aktivieren von Benachrichtigungs-E-Mails mit Verlängerungserinnerungen für Kunden (unter „WooCommerce“ > „Einstellungen“ > „Abonnements“ > „Kundenbenachrichtigungen“).

en: Number of renewals
de: Anzahl Verlängerungen

en: Number of report cache failures.
de: Anzahl der Berichts-Cache-Fehler.

en: Number of resubscribes
de: Anzahl Wiederanmeldungen

en: On-hold Renewal Order
de: Verlängerungsbestellung in Wartestellung

en: One time shipping
de: Einmaliger Versand

en: Only allow a customer to have one subscription to this product. %1$sLearn more%2$s.
de: Erlaube Kunden nur ein Abonnement für dieses Produkt zu haben. %1$sMehr erfahren%2$s.

en: Only store managers can edit payment dates.
de: Nur Store-Manager können Zahlungstermine bearbeiten.

en: Open a ticket
de: Eröffne ein Ticket

en: Optionally include an amount to be charged at the outset of the subscription. The sign-up fee will be charged immediately, even if the product has a free trial or the payment dates are synced.
de: Lege optional einen Betrag fest, der beim Abschluss des Abonnements fällig wird. Diese Anmeldegebühr wird sofort fällig, egal ob das Produkt eine kostenlose Testphase hat oder die Zahlungstermine synchronisiert sind.

en: Order
de: Bestellung

en: Order #%s has not been added to the cart.
de: Bestellung #%s wurde nicht zum Warenkorb hinzugefügt.

en: Order %s created to record early renewal.
de: Bestellung %s erstellt, um vorzeitige Verlängerung zu erfassen.

en: Order %s created to record renewal.
de: Bestellung %s erstellt, um Verlängerung zu erfassen.

en: Order Number
de: Bestellnummer

en: Order already has subscriptions associated with it.
de: Der Bestellung wurden bereits Abonnements zugeordnet.

[ctx: Order date parsed by DateTime::format]
en: M d, Y @ h:i A
de: d. M. Y um H:i

en: Order date: %s
de: Bestell-Datum: %s

en: Order does not have a customer associated with it. Subscriptions require a customer.
de: Der Bestellung wurde kein Kunde zugeordnet. Abonnements erfordern einen Kunden.

en: Order number: %s
de: Bestell-Nummer: %s

en: Other
de: Andere

en: Parent Order
de: Übergeordnete Bestellung

en: Parent order:
de: Übergeordnete Bestellung:

en: Parent order:
de: Übergeordnete Bestellung:

en: Pay Now &raquo;
de: Jetzt zahlen &raquo;

en: Pay now
de: Jetzt bezahlen

en: PayPal API error - credentials are incorrect.
de: PayPal-API-Fehler – Anmeldedaten sind ungültig.

en: PayPal API error: (%1$d) %2$s
de: PayPal API Fehler: (%1$d) %2$s

en: PayPal Standard has a number of limitations and does not support all subscription features.
de: PayPal Standard hat bestimmte Restriktionen und unterstützt nicht alle Abonnement-Funktionen.

en: PayPal Subscription ID:
de: PayPal Abonnement ID:

en: PayPal Transaction Held: %s
de: PayPal Transaktion angehalten: %s

en: PayPal is inactive for subscription transactions. Please %1$sset up the PayPal IPN%2$s and %3$senter your API credentials%4$s to enable PayPal for Subscriptions.
de: PayPal ist nicht aktiv für Abonnement-Transaktionen. Bitte %1$srichte die PayPal IPN ein%2$s und %3$sgib deine API-Daten ein%4$s, um PayPal für Abonnements zu aktivieren.

en: PayPal payment approved (ID: %s)
de: PayPal Zahlung genehmigt (ID: %s)

en: PayPal payment declined: %s
de: PayPal Zahlung abgelehnt: %s

en: Payment
de: Zahlung

en: Payment Gateway Feature Support.
de: Unterstützte Funktionen des Zahlungsgateways.

en: Payment Gateway Support
de: Zahlungs-Gateway-Unterstützung

en: Payment Method: %s
de: Zahlungsmethode: %s

en: Payment Retry
de: Zahlungs-Wiederholungsversuch

en: Payment completed on order after subscription was cancelled.
de: Zahlung der Bestellung wurde fertiggestellt, nachdem das Abonnement gekündigt wurde.

en: Payment failed.
de: Zahlung fehlgeschlagen.

en: Payment for the renewal order was unsuccessful with your payment method on file, please try again.
de: Bezahlung für diese Verlängerungs-Bestellung mit hinterlegter Zahlungsmethode fehlgeschlagen, bitte versuche es erneut.

en: Payment gateway ID.
de: Zahlungs-Gateway ID.

en: Payment gateways which don't support automatic recurring payments can be used to process %1$smanual subscription renewal payments%2$s.
de: Zahlungs-Gateways, die keine automatischen Zahlungen unterstützen, können genutzt werden, um %1$smanuelle Abonnement-Verlängerungs-Zahlungen%2$s abzuwickeln.

en: Payment method
de: Zahlungsart

en: Payment method added.
de: Zahlungsmethode hinzugefügt.

en: Payment method meta and token in a post_meta_key: token format.
de: Meta und Token der Zahlungsmethode im Format post_meta_key : token.

en: Payment method meta and token in a user_meta_key : token format.
de: Meta und Token der Zahlungsmethode im Format user_meta_key : token.

en: Payment method meta must be an array.
de: Zahlungsmethoden-Meta muss ein Array sein.

en: Payment method updated for all your current subscriptions.
de: Die Zahlungsmethode wurde für alle deine Abonnements geändert.

en: Payment method updated.
de: Zahlungsmethode aktualisiert.

en: Payment processing skipped - renewal order created on %1$sstaging site%2$s under staging site lock. Live site is at %3$s
de: Zahlungs-Verarbeitung übersprungen - Verlängerungsbestellung wurde auf der %1$sStaging-Seite%2$s im Staging Site-Lock erstellt. Die Live-Seite ist unter %3$s

en: Payment retry attempted on renewal order with multiple related subscriptions with no payment method in common.
de: Zahlungs-Wiederholungsversuch bei Verlängerungsbestellung mit mehreren verwandten Abonnements mit unterschiedlicher Zahlungsmethode versucht.

en: Payment retry emails are sent to chosen recipient(s) when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future.
de: E-Mails zu Zahlungs-Wiederholungsversuchen werden an gewählte Empfänger gesendet, wenn eine automatische Abonnement-Zahlung fehlschlägt und eine Wiederholungs-Regel angibt, es in der Zukunft erneut zu versuchen.

en: Payment retry posts store details about the automatic retry of failed renewal payments.
de: Zahlungswiederholungs-Beiträge speichern Details über automatische Wiederholungen von fehlgeschlagenen Verlängerungszahlungen.

en: Payment status marked complete.
de: Zahlungsstatus als fertiggestellt markiert.

en: Payment will be deducted using the payment method on file. You can manage this subscription from your %1$s.
de: Die Zahlung wird entsprechend der hinterlegten Zahlungsmethode eingezogen. Du kannst dieses Abonnement über dein %1$s verwalten.

en: Payment will be deducted using the payment method on file. You can manage this subscription from your account dashboard:
de: Die Zahlung wird entsprechend der hinterlegten Zahlungsmethode eingezogen. Du kannst dieses Abonnement über dein Konto-Dashboard verwalten:

en: Payment:
de: Zahlung:

en: Peek Under the Hood for Developers
de: Blick unter die Haube für Entwickler

en: Pending retries
de: Ausstehende Versuche

en: Pending subscription created.
de: Abonnement in Wartestellung erstellt.

en: Personal data removed.
de: Persönliche Daten entfernt.

en: Personal data within subscription %s has been retained.
de: Persönliche Daten in Abonnement %s wurden erhalten.

en: Phone Number
de: Telefonnummer

en: Place Order Button Text
de: "Jetzt kaufen"-Schaltflächentext

en: Please choose a valid payment gateway to change to.
de: Bitte wähle eine gültige Zahlungsmethode, zu der du wechseln möchtest.

en: Please enter a date after the next payment.
de: Bitte gib ein Datum nach der nächsten Zahlung ein.

en: Please enter a date after the start date.
de: Bitte gib ein Datum nach dem Startdatum ein.

en: Please enter a date after the trial end.
de: Bitte gib ein Datum nach der Testphase ein.

en: Please enter a date at least 2 minutes into the future.
de: Bitte gib ein Datum mindestens zwei Minuten in der Zukunft an.

en: Please enter a date at least one hour into the future.
de: Bitte gib ein Datum mindestens eine Stunde in der Zukunft an.

en: Please enter a date before the next payment.
de: Bitte gib ein Datum vor der nächsten Zahlung ein.

en: Please enter a price greater than %s.
de: Bitte gib einen Preis höher als %s ein.

en: Please enter a start date in the past.
de: Bitte gib ein Startdatum in der Vergangenheit an.

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
de: Bitte gib eine gültige Postleitzahl an.

en: Please enter all date fields.
de: Bitte trage alle Datumsfelder ein.

en: Please keep this page open until the update process completes. No need to refresh or restart the process.
de: Bitte halte diese Seite geöffnet, bis der Aktualisierungsprozess abgeschlossen ist. Du musst die Seite nicht neuladen oder den Prozess neustarten.

en: Please log in to your account below to choose a new payment method for your subscription.
de: Bitte melde dich in deinem Benutzerkonto an, um eine neue Zahlungsmethode für dein Abonnement hinzuzufügen.

en: Please log in to your account to view your subscriptions.
de: Bitte melde dich bei deinem Konto an, um deine Abonnements anzuzeigen.

en: Please note: data for this report is cached. The data displayed may be out of date by up to 24 hours. The cache is updated each morning at 4am in your site's timezone.
de: Bitte beachte: Daten für diesen Bericht werden gecached. Die gezeigten Daten könnten bis zu 24 Std. verzögert sein. Der Cache wird jeden morgen um 4 Uhr in der Zeitzone deiner Seite aktualisiert.

en: Please upgrade the WooCommerce Subscriptions plugin to version 2.0 or newer immediately. If you need assistance, after upgrading to Subscriptions v2.0, please %1$sopen a support ticket%2$s.
de: Bitte aktualisiere umgehend das WooCommerce Subscriptions Plugin auf Version 2.0 oder neuer. Wenn du Hilfe benötigst, nachdem du zu Subscriptions 2.0 aktualisiert hast, %1$serstelle bitte ein Support-Ticket%2$s.

[ctx: Post type name]
en: Renewal Payment Retries
de: Verlängerungs-Zahlungsversuche

en: Previous
de: Vorige

en: Price prefix for the currency which can be used to format returned prices.
de: Preis-Prefix für die Währung, das genutzt werden kann, um Preise zu formatieren.

en: Prior to Subscriptions 2.1, they were not easy to answer. Subscriptions 2.1 introduces new reports to answer these questions, and many more.
de: Vor Subscriptions 2.1 war das nicht einfach zu beantworten. Subscriptions 2.1 führt Berichte ein, um all diese und mehr Fragen zu beantworten.

en: Process renewal
de: Verlängerung durchführen

en: Process renewal order action requested by admin.
de: Verlängerungs-Bestellung bearbeiten vom Administrator angefordert.

en: Processing Renewal order
de: Verarbeite Verlängerungsbestellung

en: Product
de: Produkt

en: Product ID.
de: Produkt-ID.

en: Product SKU.
de: Artikelnummer.

en: Product name.
de: Produktname.

en: Product price.
de: Produktpreis.

en: Products
de: Produkte

en: Products have been removed from your cart. Products and subscriptions can not be purchased at the same time.
de: Produkte wurden aus deinem Warenkorb entfernt. Produkte und Abonnements können nicht zur gleichen Zeit erworben werden.

en: Profile &rarr;
de: Profil &rarr;

en: Prorate First Renewal
de: Erste Verlängerung anrechnen

en: Prorate Recurring Payment
de: Wiederkehrende Zahlung anrechnen

en: Prorate Sign up Fee
de: Abschlussgebühr anrechnen

en: Prorate Subscription Length
de: Abonnementlänge anrechnen

en: Purchasing a subscription product requires an account. Please go to the %1$sMy Account%2$s page to login or contact us if you need assistance.
de: Der Kauf eines Abonnements erfordert ein Kundenkonto. Bitte besuche die %1$sMein Konto%2$s Seite, um dich anzumelden oder kontaktiere uns, falls du Hilfe benötigst.

en: Purchasing a subscription product requires an account. Please go to the %1$sMy Account%2$s page to login or register.
de: Der Kauf eines Abonnements erfordert ein Kundenkonto. Bitte besuche die %1$sMein Konto%2$s Seite, um dich anzumelden oder zu registrieren.

en: Quantity ordered.
de: Bestellte Menge.

en: Quit nagging me (but don't enable automatic payments)
de: Nicht mehr anzeigen (aber automatische Zahlungen nicht aktivieren)

en: REST API Endpoints
de: REST-API Endpunkte

en: Reactivate
de: Reaktivieren

en: Read more
de: Mehr erfahren

en: Recipient not found
de: Empfänger nicht gefunden

en: Recovered Renewal Revenue
de: Rückgewonnener Verlängerungs-Umsatz

en: Recurring Payments
de: Wiederkehrende Zahlungen

en: Recurring Product % Discount
de: Wiederkehrender % Produktrabatt

en: Recurring Product Discount
de: Wiederkehrender Produktrabatt

en: Recurring Sales Tax:
de: Wiederkehrende Mehrwertsteuer:

en: Recurring Total
de: Wiederkehrende Gesamtsumme

en: Recurring total
de: Wiederkehrende Gesamtsumme

en: Recurring total every %1$dth %2$s
de: Wiederkehrende Gesamtsumme jede/n/s %1$d. %2$s

en: Recurring total every 2nd %1$s
de: Wiederkehrende Gesamtsumme jede/n/s 2. %1$s

en: Recurring total every 3rd %1$s
de: Wiederkehrende Gesamtsumme jede/n/s 3. %1$s

en: Recurring totals
de: Wiederkehrende Gesamtsummen

en: Recurring:
de: Wiederkehrend:

[ctx: Refers to the type of the copy being performed: "copy_order", "subscription", "renewal_order", "resubscribe_order"]
en: Invalid data. Type of copy is not a string.
de: Ungültige Daten. Art der Kopie ist kein String.

en: Regenerate notifications
de: Benachrichtigungen neu generieren

en: Regenerate subscription notifications
de: Abonnementbenachrichtigungen neu generieren

en: Related Orders
de: Zugehörige Bestellungen

en: Related order caching is now handled by %1$s.
de: Caching von zugehörigen Bestellung wird jetzt verwaltet von %1$s.

en: Related orders
de: Zugehörige Bestellungen

en: Related subscriptions
de: Zugehörige Abonnements

en: Relationship
de: Beziehung

en: Remember, although the update process may take a while, customers and other non-administrative users can browse and purchase from your store without interruption while the update is in progress.
de: Beachte, dass Kunden und nicht-administrative Benutzer deinen Shop während der Aktualisierung ohne Unterbrechung besuchen können und einkaufen können, auch wenn der Prozess eine Weile dauert.

en: Reminder Timing
de: Timing für Erinnerungen

en: Reminder emails disabled.
de: Erinnerungs-E-Mails sind deaktiviert.

en: Remove personal data from subscriptions
de: Persönliche Daten von Abonnements entfernen

en: Removed line item meta data.
de: Meta-Daten der Bestellpositionen entfernt.

en: Removed line items data.
de: Daten der Bestellpositionen entfernt.

en: Removed personal data from %d subscription. | Removed personal data from %d subscriptions.
de[0]: Persönliche Daten von %d Abonnement wurden entfernt.
de[1]: Persönliche Daten von %d Abonnements wurden entfernt.

en: Removed personal data from subscription %s.
de: Persönliche Daten von Abonnement %s entfernt.

en: Renew Subscription
de: Abonnement verlängern

en: Renew early
de: Vorzeitig verlängern

en: Renew my subscription:
de: Abonnement verlängern:

en: Renew now
de: Jetzt verlängern

en: Renewal % discount
de: Verlängerungs-Prozent-Rabattierung

en: Renewal Discount
de: Verlängerungs-Rabattierung

en: Renewal Order
de: Verlängerungs-Bestellung

en: Renewal Payment Retry
de: Verlängerunszahlungswiederholung

en: Renewal Totals
de: Summe Verlängerungen

en: Renewal cart discount
de: Verlängerungs-Warenkorb-Rabattierung

en: Renewal order complete emails are sent to the customer when a subscription renewal order is marked complete and usually indicates that the item for that renewal period has been shipped.
de: E-Mails für fertiggestellte Verlängerungsbestellungen werden an den Kunden gesendet, wenn eine Abonnement-Verlängerungsbestellung als fertiggestellt markiert wurde und zeigt für gewöhnlich an, dass die Artikel für den Verlängerungszeitraum verschickt wurden.

en: Renewal product discount
de: Verlängerungs-Produkt-Rabattierung

en: Renewals amount
de: Summe Verlängerungen

en: Renewals count
de: Anzahl Verlängerungen

en: Renews
de: Verlängert

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
en:  %d other subscription was checked and did not need any repairs. | %d other subscriptions were checked and did not need any repairs.
de[0]:  %d anderes Abonnement wurde geprüft und musste nicht repariert werden.
de[1]: %d andere Abonnements wurden geprüft und mussten nicht repariert werden.

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
en: (in %s seconds)
de: (in %s Sekunden)

[ctx: Repair message that gets sent to front end.]
en: Repaired %d subscriptions with incorrect dates, line tax data or missing customer notes.
de: %d Abonnements mit fehlerhaftem Datum, Steuer-Daten oder fehlenden Kundennotizen repariert.

en: Rest assured, although the update process may take a little while, it is coded to prevent defects, your site is safe and will be up and running again, faster than ever, shortly.
de: Obwohl der Aktualisierungsprozess eine Weile dauern kann, ist er programmiert um Defekte vorzubeugen. Deine Seite ist sicher und wird in Kürze schneller als je zuvor wieder erreichbar sein.

en: Restore
de: Wiederherstellen

en: Restore this item from the Trash
de: Dieses Produkt aus dem Papierkorb wiederherstellen

en: Resubscribe
de: Wiederanmelden

en: Resubscribe Order
de: Bestellung mit Wiederanmeldung

en: Resubscribe Order &ndash; %s
de: Wiederanmelde-Bestellung &ndash; %s

en: Resubscribe Totals
de: Anzahl Wiederanmeldungen

en: Retain ended subscriptions
de: Erhalte abgelaufene Abonnements

en: Retain ended subscriptions and their related orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
de: Erhalte abgelaufene Abonnements und die persönlichen Daten für einen bestimmten Zeitraum, bevor sie anonymisiert werden.

en: Retention Rate
de: Laufzeit-Entwicklung

en: Retry Date
de: Wiederholungs-Termin

en: Retry Failed Payments
de: Fehlgeschlagene Zahlungen erneut versuchen

en: Retry Renewal Payment
de: Verlängerungs-Zahlung erneut versuchen

en: Retry Status
de: Wiederholungs-Status

en: Retry renewal payment action requested by admin.
de: Erneuter Versuch der Verlängerungs-Zahlung vom Administrator angefordert.

en: Roles
de: Rollen

en: Search Renewal Payment Retries
de: Verlängerungs-Zahlungswiederholungen suchen

en: Search Subscriptions
de: Abonnements durchsuchen

en: Search for a customer&hellip;
de: Nach einem Kunden suchen&hellip;

en: Search for a product&hellip;
de: Suche nach einem Produkt&hellip;

en: Security error. Please contact us if you need assistance.
de: Sicherheits-Fehler. Bitte kontaktiere uns, wenn du Hilfe benötigst.

en: See the full guide to What's New in Subscriptions version 2.1 &raquo;
de: Sieh dir den vollständigen Changelog aller Neuerungen in Subscriptions 2.1 an &raquo;

en: Select an order&hellip;
de: Wähle eine Bestellung&hellip;

en: Sell products and services with recurring payments in your WooCommerce Store.
de: Verkaufe Produkte und Dienstleistungen mit wiederkehrenden Zahlungen in deinem WooCommerce Shop.

en: Send notification emails to customers for subscription renewals and expirations.
de: Sende Benachrichtigungs-E-Mails zu Abonnementverlängerung und -ablauf an Kunden.

en: Send trial is ending notification
de: Benachrichtigung zum Ende des Testzeitraums senden

en: Send upcoming renewal notification
de: Benachrichtigung zur anstehenden Verlängerung senden

en: Send upcoming subscription expiration notification
de: Benachrichtigung zum anstehenden Abonnementablauf senden

en: Sent to a customer when an attempt to automatically process a subscription renewal payment has failed and a retry rule has been applied to retry the payment in the future. The email contains the renewal order information, date of the scheduled retry and payment links to allow the customer to pay for the renewal order manually instead of waiting for the automatic retry.
de: Wird an den Kunden gesendet, wenn eine automatisch verarbeitete Abonnement-Zahlung fehlgeschlagen ist und eine Wiederholungs-Regel erstellt wurde, um die Zahlung noch einmal zu versuchen. Die E-Mail enthält die Verlängerungsbestell-Informationen, das Datum des geplanten Wiederholungsversuchs und Zahlungs-Links, über den der Kunde die Zahlung manuell durchführen kann, statt auf den automatischen Versuch zu warten.

en: Sent to a customer when the subscription is due for renewal and the renewal requires a manual payment, either because it uses manual renewals or the automatic recurring payment failed for the initial attempt and all automatic retries (if any). The email contains renewal order information and payment links.
de: Wird an den Kunden gesendet, wenn ein Abonnement-Verlängerung fällig ist und die Verlängerung eine manuelle Zahlung benötigt, entweder weil sie manuelle Verlängerung nutzt oder weil alle automatischen Zahlungsversuche fehlgeschlagen sind. Die E-Mail enthält Verlängerungs-Details und Zahlungs-Links.

en: Set a maximum number of times a customer can suspend their account for each billing period. For example, for a value of 3 and a subscription billed yearly, if the customer has suspended their account 3 times, they will not be presented with the option to suspend their account until the next year. Store managers will always be able to suspend an active subscription. Set this to 0 to turn off the customer suspension feature completely.
de: Stelle das Maximum ein, wie oft ein Kunde pro Abrechnungszeitraum sein Abonnement aussetzen kann. Als Beispiel, bei einem Wert von 3 und jährlicher Abrechnung: Falls der Kunde seinen Account 3 mal ausgesetzt hat, bekommt er diese Option nicht mehr angezeigt. Administratoren können aktive Abonnements immer aussetzen. Wenn du diese Option ganz deaktivieren möchtest, setze den Wert auf 0.

en: Settings
de: Einstellungen

en: Shipment every %d day | Shipment every %d days
de[0]: Lieferung jeden %d Tag
de[1]: Lieferung alle %d Tage

en: Shipment every %d month | Shipment every %d months
de[0]: Lieferung jeden %d Monat
de[1]: Lieferung alle %d Monate

en: Shipment every %d week | Shipment every %d weeks
de[0]: Lieferung jede %d Woche
de[1]: Lieferung alle %d Wochen

en: Shipment every %d year | Shipment every %d years
de[0]: Lieferung jedes %d Jahr
de[1]: Lieferung alle %d Jahre

en: Shipping
de: Versand

en: Shipping Address
de: Lieferadresse

en: Shipping Method
de: Versandart

en: Shipping Tax:
de: Versand Steuer:

en: Shipping costs will be calculated once you have provided your address.
de: Versandkosten werden berechnet, wenn du deine Lieferadresse angegeben hast.

en: Shipping for subscription products is normally charged on the initial order and all renewal orders. Enable this to only charge shipping once on the initial order. Note: for this setting to be enabled the subscription must not have a free trial or a synced renewal date.
de: Versandkosten für Abonnement-Produkte werden normalerweise bei der ersten Bestellung und allen Verlängerungen fällig. Aktiviere diese Option, damit Versandkosten nur bei der ersten Bestellung fällig werden. Achtung: Für diese Einstellung darf das Abonnement keine kostenlose Testphase oder synchronisierte Verlängerungsdaten haben.

en: Shipping via %s
de: Versand via %s

en: Show more details
de: Mehr Details anzeigen

en: Showing orders for %1$sSubscription %2$s%3$s
de: Zeige Bestellungen für %1$sAbonnement %2$s%3$s

en: Sign Up Fee % Discount
de: % Rabatt auf die Anmeldegebühr

en: Sign Up Fee Discount
de: Rabatt auf die Anmeldegebühr

en: Sign up fee
de: Anmeldegebühr

en: Sign up now
de: Jetzt abschliessen

en: Sign-up Fee (%s)
de: Anmeldegebühr (%s)

en: Sign-up fee (%s)
de: Abschluss-Gebühr (%s)

en: Sign-up grace period
de: Toleranztage bei Abschluss

en: Signup Totals
de: Abschlüsse insgesamt

en: Simple subscription
de: Einfaches Abonnement

en: Skipped sending "%1$s": %2$s
de: Versand von „%1$s“ übersprungen: %2$s

en: Something went wrong when trying to restore subscription %d from the trash. It could not be restored.
de: Beim Versuch, das Abonnement %d aus dem Papierkorb wiederherzustellen, ist ein Fehler aufgetreten. Es konnte nicht wiederhergestellt werden.

en: Sorry, "%s" can only be applied to subscription parent orders which contain a product with signup fees.
de: Entschuldigung, „%s“ kann nur auf übergeordnete Abonnement-Bestellungen mit Anmelde-Gebühr angewendet werden.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
de: Entschuldige, es scheint als ob kein Zahlungs-Gateway die Änderung der wiederkehrenden Zahlungsmethode unterstützt. Bitte kontaktiere uns für Hilfe oder eine Änderung.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
de: Entschuldigung, es scheint keine Zahlungsmethode zu geben, welche Abonnements unterstützt. Bitte wende dich an uns, wenn du Hilfe benötigst.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support subscriptions. Please see %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s if you require assistance.
de: Entschuldigung, es scheint keine Zahlungsmethode zu geben, welche Abonnements unterstützt. Bitte sieh dir %1$sEnabling Payment Gateways for Subscriptions%2$s an, wenn du Hilfe benötigst.

en: Sorry, it seems there are no available payment methods which support the recurring coupon you are using. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
de: Entschuldigung, es scheint keine Zahlungsmethode zu geben, welche Abonnement-Gutscheine unterstützt. Bitte wende dich an uns, wenn du Hilfe benötigst.

en: Sorry, only recurring coupons can be applied to subscriptions.
de: Entschuldigung, nur wiederkehrende Gutscheine können für Abonnements angewendet werden.

en: Sorry, recurring coupons can only be applied to subscriptions or subscription orders.
de: Entschuldigung, wiederkehrende Gutscheine können nur auf Abonnements und Abonnement-Bestellungen angewendet werden.

en: Sorry, the "%1$s" coupon is only valid for renewals.
de: Entschuldigung, der Gutschein "%1$s" ist nur für Verlängerungen gültig.

en: Sorry, this coupon is only valid for an initial payment and the cart does not require an initial payment.
de: Entschuldigung, dieser Gutschein ist nur für erste Zahlung gültig. Der Warenkorb enthält keine Produkte mit erster Zahlung.

en: Sorry, this coupon is only valid for new subscriptions.
de: Entschuldigung, dieser Gutschein ist nur für neue Abonnements gültig.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products with a sign-up fee.
de: Entschuldigung, dieser Gutschein ist nur für Abonnements mit einer Anmeldegebühr gültig.

en: Sorry, this coupon is only valid for subscription products.
de: Entschuldigung, dieser Gutschein ist nur für Abonnement-Produkte gültig.

en: Sorry, this subscription change payment method request is invalid and cannot be processed.
de: Entschuldigung, die Änderung der Zahlungsmethode ist so nicht möglich und kann nicht bearbeitet werden.

en: Start Date
de: Start-Datum

en: Starting: %1$s
de: Ab: %1$s

en: Status changed from %1$s to %2$s.
de: Status geändert von %1$s zu %2$s.

en: Status of Order
de: Status der Bestellung

en: Status of Subscription
de: Status des Abonnement

en: Status set to %s.
de: Status gesetzt auf %s.

en: Stop regenerating notifications
de: Neugenerierung von Benachrichtigungen stoppen

en: Stop renewing after
de: Nicht mehr verlängern nach

en: Stopping this will halt the background process that adds notifications to pending, active, and on-hold subscriptions. %1$d subscriptions remain to be processed.
de: Wenn du diesen Vorgang stoppst, wird der Hintergrundprozess angehalten, mit dem Benachrichtigungen zu ausstehenden, aktiven und pausierten Abonnements hinzugefügt werden. %1$d Abonnements müssen noch verarbeitet werden.

en: Store Setup
de: Shop-Einrichtung

en: Subject
de: Betreff

en: Subscribe All the Things
de: Abonniere all die Dinge

en: Subscriber Default Role
de: Standardrolle von Abonnenten

en: Subscription
de: Abonnement

en: Subscription #%d:
de: Abonnement #%d:

en: Subscription #%s has not been added to the cart.
de: Abonnement #%s wurde nicht zum Warenkorb hinzugefügt.

en: Subscription %1$d cannot be restored from the trash: it has already been restored to status "%2$s".
de: Abonnement %1$d kann nicht aus dem Papierkorb wiederhergestellt werden: Es wurde bereits im Status „%2$s“ wiederhergestellt.

en: Subscription &ndash; %s
de: Abonnement – %s

en: Subscription Cancelled
de: Abonnement gekündigt

en: Subscription Cancelled: maximum number of failed payments reached.
de: Abonnement gekündigt: es wurde die maximale Anzahl an fehlgeschlagenen Zahlungen erreicht.

en: Subscription Count %s
de: Anzahl Abonnements %s

en: Subscription Events by Date
de: Abonnement-Vorkommnisse nach Datum

en: Subscription Expired
de: Abonnement abgelaufen

en: Subscription Gifting
de: Abonnements verschenken

en: Subscription Items
de: Abonnement-Artikel

en: Subscription Length
de: Dauer des Abonnements

[ctx: Subscription Length dropdown's description in pricing fields]
en: Automatically stop renewing the subscription after this length of time. This length is in addition to any free trial or amount of time provided before a synchronised first renewal date.
de: Das Abonnement nach diesem Zeitraum automatisch nicht mehr verlängern. Diese Dauer wird zusätzlich zu einem möglichen Gratis-Test oder der Zeit vor einem synchronisierten ersten Verlängerungsdatum gezählt.

en: Subscription Number
de: Abonnement-Nummer

en: Subscription Number: %s
de: Abonnement-Nummer: %s

en: Subscription Periods
de: Abonnementzeiträume

en: Subscription Price (%s)
de: Abonnementpreis (%s)

en: Subscription Product
de: Abonnement Produkt

en: Subscription Product length.
de: Länge des Abonnement-Produkts.

en: Subscription Product signup fees taxes.
de: Steuern der Anmeldegebühr des Abonnement-Produkts.

en: Subscription Product signup fees.
de: Anmeldegebühr des Abonnement-Produkts.

en: Subscription Product trial interval.
de: Zeitraum der Testphase des Abonnement-Produkts.

en: Subscription Product trial period.
de: Länge der Testphase des Abonnement-Produkts.

en: Subscription Relationship
de: Abonnement-Beziehung

en: Subscription Renewal Order &ndash; %s
de: Abonnement-Verlängerungsbestellung &ndash; %s

en: Subscription Reports
de: Abonnement-Berichte

en: Subscription Suspended
de: Abonnement ausgesetzt

en: Subscription Switch Complete
de: Abonnement-Wechsel fertiggestellt

en: Subscription Switched
de: Abonnement gewechselt

en: Subscription Trial Period
de: Dauer der Abonnement-Testphase

en: Subscription argument passed in is not an object.
de: Übergebenes Abonnement-Argument ist kein Objekt.

en: Subscription billing cycle too short
de: Abrechnungszeitraum für Abonnement zu kurz

en: Subscription billing interval
de: Abonnement-Zahlungs-Intervall

[ctx: Subscription billing period.]
en: day | %s days
de[0]: Tag
de[1]: %s Tage

[ctx: Subscription billing period.]
en: month | %s months
de[0]: Monat
de[1]: %s Monate

[ctx: Subscription billing period.]
en: week | %s weeks
de[0]: Woche
de[1]: %s Wochen

[ctx: Subscription billing period.]
en: year | %s years
de[0]: Jahr
de[1]: %s Jahre

en: Subscription cancelled for refunded order %1$s#%2$s%3$s.
de: Abonnement gekündigt für rückerstattete Bestellung %1$s#%2$s%3$s.

en: Subscription cancelled with PayPal.
de: Abonnement gekündigt mit PayPal

en: Subscription changed from PayPal Standard to PayPal Reference Transactions via customer initiated switch. The PayPal Standard subscription has been suspended.
de: Abonnement hat durch einen vom Kunden initiierten Wechsel von PayPal Standard zu PayPal Reference Transactions gewechselt. Das PayPal Standard Abonnement wurde beendet.

en: Subscription dates could not be set. Error message: %s
de: Abonnement-Daten konnten nicht gesetzt werden. Fehlermeldung: %s

en: Subscription doesn't exist in scheduled action: %d
de: Abonnement existiert nicht in geplantem Ereignis: %d

en: Subscription draft updated.
de: Abonnement Entwurf aktualisiert.

en: Subscription end date in the past
de: Abonnement-Enddatum in der Vergangenheit

en: Subscription expiration notice
de: Hinweis zum Ablauf des Abonnements

en: Subscription expiration notification emails are sent when customer's subscription is about to expire.
de: E-Mails mit Benachrichtigungen zum Abonnementablauf werden versendet, wenn das Abonnement eines Kunden in Kürze abläuft.

en: Subscription features:
de: Abonnement-Funktionen:

en: Subscription information
de: Abonnement-Informationen

en: Subscription interval
de: Abonnement-Intervall

en: Subscription items can no longer be edited.
de: Abonnement-Artikel können nicht mehr geändert werden.

en: Subscription key
de: Abonnement-Schlüssel

[ctx: Subscription length]
en: Do not stop until cancelled
de: Erst bei Abbruch beenden

en: Subscription length.
de: Abonnement-Länge.

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
de: 1 Tag

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
de: 1 Monat

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 week..."]
en: 1 week
de: 1 Woche

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
de: 1 Jahr

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Live payment method: %s
de: Abonnements sind auf manuelle Verlängerung beschränkt, wenn der Shop im Staging-Modus ist. Live-Zahlungsmethode: %s

en: Subscription locked to Manual Renewal while the store is in staging mode. Payment method changes will take effect in live mode.
de: Abonnements sind auf manuelle Verlängerung beschränkt, wenn der Shop im Staging-Modus ist. Änderungen der Zahlungsmethoden werden im Live-Modus angewandt.

en: Subscription payment details.
de: Abonnement Zahlungsdetails.

en: Subscription payment method
de: Abonnement-Zahlungsmethode

en: Subscription payment method could not be set to %1$s and has been set to manual with error message: %2$s
de: Zahlungsmethode des Abonnements konnte nicht auf %1$s und wurde auf manuell gestellt mit Fehlermeldung: %2$s

en: Subscription payment method could not be set to %1$s with error message: %2$s
de: Abonnement Zahlungsmethode konnte nicht auf %1$s festgelegt werden. Fehlermeldung: %2$s

en: Subscription period
de: Abonnement-Periode

en: Subscription price (%s)
de: Abonnement-Preis (%s)

en: Subscription pricing
de: Abonnement-Preise

en: Subscription reactivated with PayPal.
de: Abonnement reaktiviert mit PayPal

en: Subscription renewal orders cannot be cancelled.
de: Abonnement-Verlängerungsbestellungen können nicht storniert werden.

en: Subscription reports are incompatible with the %1$sWooCommerce data storage features%3$s enabled on your store. Please enable %2$stable synchronization%3$s if you wish to use subscription reports.
de: Abonnement-Berichte sind mit den in deinem Shop aktivierten %1$sWooCommerce-Datenspeicherfunktionen%3$s nicht kompatibel. Bitte aktiviere die %2$sTabellensynchronisierung%3$s, wenn du Abonnement-Berichte verwenden möchtest.

en: Subscription saved.
de: Abonnement gespeichert.

en: Subscription scheduled for: %1$s.
de: Abonnement geplant für: %1$s.

en: Subscription sign up failed.
de: Abonnement-Anmeldung fehlgeschlagen.

en: Subscription sign-up fee
de: Abonnement-Abschluss-Gebühr

[ctx: Subscription status]
en: Active
de: Aktiv

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
de: Gekündigt

[ctx: Subscription status]
en: Expired
de: Abgelaufen

[ctx: Subscription status]
en: Failed
de: Fehlgeschlagen

[ctx: Subscription status]
en: On hold
de: In Wartestellung

[ctx: Subscription status]
en: On-hold
de: Wartend

[ctx: Subscription status]
en: Pending
de: Ausstehend

[ctx: Subscription status]
en: Pending Cancellation
de: Ausstehende Kündigung

[ctx: Subscription status]
en: Switched
de: Gewechselt

en: Subscription status.
de: Abonnement-Status.

en: Subscription status:
de: Abonnementstatus:

en: Subscription submitted.
de: Abonnement übermittelt.

en: Subscription suspended by Database repair script. This subscription was suspended via PayPal.
de: Abonnement von Datenbank-Reparatur-Skript beendet. Dieses Abonnement wurde per PayPal abgebrochen.

en: Subscription suspended with PayPal.
de: Abonnement ausgesetzt mit PayPal

en: Subscription switch complete emails are sent to the customer when a subscription is switched successfully.
de: „Abonnemet-Wechsel fertiggestellt“-E-Mails werden an den Kunden versendet, wenn ein Abonnement erfolgreich gewechselt wurde.

en: Subscription switched emails are sent when a customer switches a subscription.
de: E-Mails zu Abonnement-Wechseln werden verschickt, wenn ein Kunde ein Abonnement wechselt.

[ctx: Subscription title on admin table. (e.g.: #211 for John Doe)]
en: %1$s#%2$s%3$s for %4$s
de: %1$s#%2$s%3$s für %4$s

en: Subscription totals
de: Abonnement-Summen

en: Subscription trial period:
de: Abonnement-Testphase:

en: Subscription updated.
de: Abonnement aktualisiert.

en: Subscription updates
de: Abonnement-Aktualisierungen

en: Subscription variations
de: Abonnement-Varianten

en: Subscriptions
de: Abonnements

en: Subscriptions (page %d)
de: Abonnements (Seite %d)

en: Subscriptions 2.0 introduces a new architecture built on the WooCommerce Custom Order Types API.
de: Subscriptions 2.0 führt eine neue Architektur basierend auf der WooCommerce Custom Order Types API ein.

en: Subscriptions 2.0 introduces a new object for working with a subscription at the application level. The cumbersome APIs for retrieving or modifying a subscription's data are gone!
de: Subscriptions 2.0 führt ein neues Objekt ein, um mit Abonnements auf Anwendungsebene zu arbeiten. Die aufwändigen APIs, um Abonnement-Daten abzufragen oder zu ändern gehören der Vergangenheit an!

en: Subscriptions 2.1 adds support for subscription data to this infrastructure.
de: Subscriptions 2.1 fügt Unterstützung für Abonnement-Daten zu dieser Infrastruktur hinzu.

en: Subscriptions 2.1 also introduces a number of new emails to notify you when:
de: Subscriptions 2.1 führt auch eine Vielzahl neuer E-Mail-Benachrichtigungen ein wenn:

en: Subscriptions 2.1 now passes the renewal order's total, making it possible to add a fee or discount to the renewal order with simple one-liners like %s$order->add_fee()%s or %s$order->add_coupon()%s.
de: Subscriptions 2.1 übergibt nun die Summe der Verlängerungsbestellung, so dass einmalige Gebühren oder Rabatte mit einfachen Einzeilern wie %s$order->add_fee()%s oder %s$order->add_coupon()%s realisiert werden können.

en: Subscriptions Data
de: Abonnement-Daten

en: Subscriptions Ended
de: Beendete Abonnements

en: Subscriptions Live Site URL
de: Subscriptions Live-URL

en: Subscriptions Mode
de: Subscriptions-Modus

en: Subscriptions also now uses the renewal order to setup the cart for %smanual renewals%s, making it easier to add products or discounts to a single renewal paid manually.
de: Subscriptions benutzt nun auch die Verlängerungsbestellung, um den Warenkorb für %smanuelle Verlängerungen%s vorzubereiten, so dass es einfacher ist, Produkte oder Rabatte zu einer manuell bezahlten Verlängerung hinzuzufügen.

en: Subscriptions broken down by status.
de: Abonnements unterteilt nach Status.

en: Subscriptions by Customer
de: Abonnements nach Kunden

en: Subscriptions by Payment Gateway
de: Abonnements nach Zahlungs-Gateway

en: Subscriptions by Payment Gateway.
de: Abonnement nach Zahlungsgateway.

en: Subscriptions by Product
de: Abonnements nach Produkten

en: Subscriptions created within this many days prior to the Renewal Day will not be charged at sign-up. Set to zero for all new Subscriptions to be charged the full recurring amount. Must be a positive number.
de: Abonnements, die in der Anzahl Toleranztage vor dem Verlängerungstag abgeschlossen werden, werden nicht berechnet. Auf 0 setzen, um alle neuen Abonnements vollständig zu berechnen. Muss eine positive Zahl sein.

en: Subscriptions is now compatible with the WooCommerce cart and checkout blocks. You can learn more about the compatibility status of the cart & checkout blocks %1$shere%2$s.
de: Subscriptions ist jetzt kompatibel mit den WooCommerce Warenkorb- und Kasse-Blöcken. Du kannst mehr über den Kompatibilitätsstatus der Warenkorb- und Kasse-Blöcke %1$shier erfahren%2$s.

en: Subscriptions signups
de: Abonnement-Abschlüsse

en: Subscriptions v2.0 introduces a new administration interface to add or edit a subscription. You can make all the familiar changes, like modifying recurring totals or subscription status. You can also make some new modifications, like changing the expiration date, adding a shipping cost or adding a product line item.
de: Subscriptions v2.0 führt eine neue Administrations-Oberfläche zum Hinzufügen oder Bearbeiten von Abonnements ein. Du kannst wie gewohnt alle Änderungen machen, wie das Bearbeiten der Summe oder des Abonnement-Status. Du kannst auch neue Änderungen durchführen, wie das Ändern des Ablaufdatums, das Hinzufügen von Versandkosten oder von einzelnen Artikeln.

[ctx: Subscriptions-core Version, Label on WooCommerce -> System Status page]
en: Subscriptions-core Library Version
de: Subscriptions-Core – Bibliotheksversion

en: Subscriptions.
de: Abonnements

en: Subtotal
de: Zwischensumme

en: Successful retries
de: Erfolgreiche Versuche

en: Supported features:
de: Unterstützte Funktionen:

en: Supports automatic renewal payments.
de: Unterstützt automatische Verlängerungszahlungen.

en: Suspend
de: Aussetzen

en: Suspended Subscription
de: Abonnement ausgesetzt

en: Suspended Subscription emails are sent when a customer manually suspends their subscription.
de: E-Mails zu unterbrochenen Abonnements werden verschickt, wenn ein Kunde sein Abonnement manuell unterbricht.

en: Switch Button Text
de: Wechsel-Buttontext

en: Switch Order
de: Wechsel-Bestellung

en: Switch Order Details
de: Details der Wechselbestellung

en: Switch Totals
de: Wechsel insgesamt

en: Switch order cancelled due to a new switch order being created #%s.
de: Wechsel-Bestellung abgebrochen wegen neu erstellter Wechsel-Bestellung #%s.

en: Switched Subscription
de: Gewechseltes Abonnement

en: Switched subscriptions
de: Gewechselte Abonnements

en: Switching
de: Wechseln

en: Synchronisation
de: Synchronisierung

en: Synchronise Renewals
de: Verlängerungen synchronisieren

en: Synchronise renewals
de: Verlängerungen synchronisieren

en: Synchronization data for the subscription.
de: Synchronisierungs-Datum für das Abonnement.

en: Synchronization day if subscription is annual.
de: Synchronisierungs-Tag, wenn das Abonnement jährlich ist.

en: Synchronization month if subscription is annual.
de: Synchronisierungs-Monat, wenn das Abonnement jährlich ist.

en: Tax class of product.
de: Steuerklasse des Produkts.

en: Tax rate ID.
de: Steuer-ID.

en: Tax subtotal.
de: Steuer-Zwischensumme.

en: Tax total.
de: Steuersumme.

en: Text to appear below the main email content.
de: Text, der unter dem Hauptinhalt der E-Mail angezeigt wird.

en: Thank you for being a loyal customer, {customers_first_name} — we appreciate your business.
de: Vielen Dank für deine Treue, {customers_first_name}. Wir wissen sie zu schätzen.

en: Thank you for choosing {site_title}!
de: Vielen Dank, dass du dich für {site_title} entschieden hast!

en: Thank you for choosing {site_title}, {customers_first_name}.
de: Vielen Dank, dass du dich für {site_title} entschieden hast, {customers_first_name}.

en: Thank you for updating to the latest version of WooCommerce Subscriptions.
de: Vielen Dank, dass du auf die neuste Version von WooCommerce Subscriptions aktualisiert hast.

en: Thank you for your order
de: Vielen Dank für deine Bestellung

en: Thank you for your renewal order
de: Vielen Dank für deine Verlängerungsbestellung

en: Thanks again for choosing {site_title}.
de: Noch einmal vielen Dank, dass du dich für {site_title} entschieden hast.

en: Thanks for your renewal order. It’s on-hold until we confirm that payment has been received. In the meantime, here’s a reminder of your order:
de: Vielen Dank für deine Verlängerungsbestellung. Sie befindet sich in Wartestellung, bis wir den Zahlungseingang feststellen können. Bis dahin ist hier die Zusammenfassung deiner Bestellung:

en: That doesn't appear to be one of your subscriptions.
de: Das scheint nicht eines deiner Abonnements zu sein.

en: That doesn't appear to be your order.
de: Das scheint nicht deine Bestellung zu sein.

en: That payment method cannot be deleted because it is linked to an automatic subscription. Please %1$sadd a payment method%2$s, before trying again.
de: Diese Zahlungsmethode kann nicht gelöscht werden, da sie mit einem automatischen Abonnement verbunden ist. %1$sFüge bitte eine Zahlungsmethode hinzu%2$s, bevor du es erneut versuchst.

en: That payment method cannot be deleted because it is linked to an automatic subscription. Please choose a %1$sdefault%2$s payment method%3$s, before trying again.
de: Diese Zahlungsmethode kann nicht gelöscht werden, da sie mit einem automatischen Abonnement verbunden ist. Wähle bitte eine %1$sStandardzahlungsmethode%2$s%3$s aus, bevor du es erneut versuchst.

en: That product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
de: Dieses Produkt kann nicht zu deinem Warenkorb hinzugefügt werden, da er bereits eine Abonnementverlängerung enthält.

en: That subscription can not be changed to %s. Please contact us if you need assistance.
de: Das Abonnement kann nicht auf %s geändert werden. Bitte kontaktiere uns, wenn du Hilfe benötigst.

en: That subscription does not exist. Has it been deleted?
de: Das Abonnement existiert nicht. Wurde es gelöscht?

en: That subscription does not exist. Please contact us if you need assistance.
de: Das Abonnement ist nicht vorhanden. Bitte kontaktiere uns, wenn du Hilfe benötigst.

en: That subscription product can not be added to your cart as it already contains a subscription renewal.
de: Dieses Abonnement-Produkte kann nicht zu deinem Warenkorb hinzugefügt werden, da er bereits eine Abonnement-Verlängerung enthält.

en: That variation can not be removed because it is associated with active subscriptions. To remove this variation, please cancel and delete the subscriptions for it.
de: Diese Variante kann nicht entfernt werden, da sie mit aktiven Abonnements verknüpft ist. Die Abonnements müssen zuerst storniert und gelöscht werden, damit diese Variante gelöscht werden kann.

en: That's not all we've working on for the last 12 months when it comes to Subscriptions. We've also released mini-extensions to help you get the most from your subscription store.
de: Das ist nicht alles, an was wir in den letzten 12 Monaten für Subscriptions gearbeitet haben. Wir haben auch kostenlose Mini-Erweiterungen veröffentlicht, die dir helfen, das beste aus deinen Abonnements herauszuholen.

en: The "all" value for $order_type parameter is deprecated. It was a misnomer, as it did not return resubscribe orders. It was also inconsistent with order type values accepted by wcs_get_subscription_orders(). Use array( "parent", "renewal", "switch" ) to maintain previous behaviour, or "any" to receive all order types, including switch and resubscribe.
de: Der Wert „all“ des $order_type Parameter ist veraltet. Es war eine falsche Benennung, da es keine Wiederaufnahme-Bestellungen zurückgegeben hat. Es war auch inkonsistent mit Bestell-Typen in wcs_get_subscription_orders(). Nutze array(„parent“, „renewal“, „switch“) um voriges Verhalten beizubehalten, oder „any“ um alle Bestell-Typen inkl. Wechsel- und Wiederaufnahme-Bestellungen zu erhalten.

en: The %s date must occur after the cancellation date.
de: Das Datum %s muss nach dem Kündigungs-Datum liegen.

en: The %s date must occur after the last payment date.
de: Das Datum %s muss nach dem letzten Zahlungsdatum liegen.

en: The %s date must occur after the next payment date.
de: Das Datum %s muss nach dem nächsten Zahlungsdatum liegen.

en: The %s date must occur after the start date.
de: Das Datum %s muss nach dem Startdatum liegen.

en: The %s date must occur after the trial end date.
de: Das Datum %s muss nach dem Ende der Testphase liegen.

en: The %s date of a subscription can not be deleted. You must delete the order.
de: Das %s-Datum eines Abonnement kann nicht gelöscht werden. Du musst die Bestellung löschen.

en: The %s payment gateway does not support admin changing the payment method.
de: Das %s Zahlungsgateway unterstützt keine Änderung der Zahlungsweise durch einen Administrator.

en: The %s product has been deleted and can no longer be renewed. Please choose a new product or contact us for assistance.
de: Das Produkt %s wurde gelöscht und kann nicht erneuert werden. Bitte wähle dein neues Produkt aus oder kontaktiere uns, um Hilfe zu erhalten.

en: The Gifting extension makes it possible for one person to purchase a subscription product for someone else. It then shares control of the subscription between the purchaser and recipient, allowing both to manage the subscription over its lifecycle.
de: Die kostenlose Gifting-Erweiterung macht es möglich, dass eine Person ein Abonnement-Produkt für eine andere Person kauft. Beide Personen haben dann Kontrolle über das Abonnement, um es während der Laufzeit zu verwalten.

en: The Upgrade is in Progress
de: Das Upgrade ist im Gange

en: The WooCommerce Subscriptions plugin has been updated!
de: Das WooCommerce Subscriptions Plugin wurde aktualisiert!

en: The WooCommerce Subscriptions plugin is currently running its database upgrade routine.
de: WooCommerce Subscriptions führt gerade seine Datenbank-Aktualisierung durch.

en: The amount of tax charged.
de: Die Summe der berechneten Steuern.

en: The average line total for this product on each subscription.
de: Der durchschnittliche Wert dieses Produkts in Abonnements.

en: The average line total on all orders for this product line item.
de: Der durchschnittliche Wert dieses Produkts in allen Bestellungen.

en: The average value of all customers' sign-up, switch and renewal orders.
de: Der Durchschnittswert von Abschluss-, Wechsel- oder Verlängerungsbestellungen.

en: The best part about the new automatic retry system is that the retry rules are completely customisable.
de: Das beste am neuen automatischen Wiederholungs-System sind die Wiederholungs-Regeln, die komplett anpassbar sind.

en: The creation date of a subscription can not be deleted, only updated.
de: Das Erstelldatum eines Abonnements kann nicht gelöscht, nur geändert werden.

en: The date the subscription was created, as GMT.
de: Das Erstellungsdatum des Abonnements, in GMT.

en: The date the subscription was created, in the site's timezone.
de: Das Erstellungsdatum des Abonnements, in der Zeitzone der Website.

en: The date the subscription was last modified, as GMT.
de: Das Datum der letzten Änderung am Abonnement, in GMT.

en: The date the subscription was last modified, in the site's timezone.
de: Das Datum der letzten Änderung am Abonnement, in der Zeitzone der Website.

en: The date the subscription's latest order was completed, in GMT.
de: Das Datum, an dem die letzte Bestellung des Abonnements fertiggestellt wurde, in GMT.

en: The date the subscription's latest order was paid, in GMT.
de: Das Datum, an dem die letzte Bestellung des Abonnements bezahlt wurde, in GMT.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments, we couldn't find an alternative token payment method token to change your subscriptions to.
de: Die gelöschte Zahlungsmethode wurde für automatische Abonnement-Zahlungen genutzt. Es konnte keine alternative Zahlungsmethode für Abonnements gefunden.

en: The deleted payment method was used for automatic subscription payments. To avoid failed renewal payments in future the subscriptions using this payment method have been updated to use your %1$s. To change the payment method of individual subscriptions go to your %2$sMy Account > Subscriptions%3$s page.
de: Die gelöschte Zahlungsmethode wurde für automatische Abonnement-Zahlungen genutzt. Um Fehler bei zukünftigen Verlängerungszahlungen zu vermeiden, wurden die Abonnements auf %1$s umgestellt. Um die Zahlungsmethode individueller Abonnements zu ändern, gehe zu %2$sMein Konto > Abonnements%3$s.

en: The email sent to the customer when the renewal payment or payment retry failed to notify them that the payment would be retried.
de: Die an den Kunden gesendete E-Mail als der Verlängerungszahlung oder der Wiederholungsversuch fehlgeschlagen ist, um ihn darüber zu informieren, dass die Zahlung erneut versucht wird.

en: The full update process for the %1$d subscriptions on your site will take between %2$d and %3$d minutes.
de: Der komplette Aktualisierungsprozess für deine %1$d Abonnements wird zwischen %2$d und %3$d Minuten dauern.

[ctx: The gateway ID displayed on the Edit Subscriptions screen when editing payment method.]
en: Gateway ID: [%s]
de: Gateway-ID: [%s]

en: The item on the switch order cannot be found.
de: Der Artikel der Wechsel-Bestellung kann nicht gefunden werden.

en: The item was not removed because this Subscription's payment method does not support removing an item.
de: Der Artikel wurde nicht entfernt, weil die Zahlungsmethode des Abonnements das Entfernen von Artikeln nicht unterstützt.

en: The name of the tax.
de: Name der Steuer.

en: The new interface is also built on the existing %sEdit Order%s screen. If you've ever modified an order, you already know how to modify a subscription.
de: Die neue Oberfläche baut auf dem bestehenden %sBestellung bearbeiten%s-Bildschirm auf. Wenn du schon mal eine Bestellung bearbeitet hast, weißt du schon, wie man ein Abonnement bearbeitet.

en: The number of billing periods between subscription renewals.
de: Die Anzahl Abrechnungs-Zeiträume zwischen Abonnement-Verlängerungen.

en: The number of renewal orders processed during this period.
de: Die Anzahl Verlängerungs-Bestellungen in diesem Zeitraum.

en: The number of renewal orders which had a failed payment use the retry system.
de: Die Anzahl Verlängerungs-Bestellungen mit fehlgeschlagener Zahlung, die das Wiederholungssystem genutzt haben.

en: The number of renewal payment retries for this period which did not result in a successful payment.
de: Die Anzahl Zahlungs-Wiederholungs-Versuche in diesem Zeitraum, die nicht zu einer erfolgreichen Zahlung geführt haben.

en: The number of renewal payment retries for this period which were able to process the payment which had previously failed one or more times.
de: Die Anzahl Zahlungs-Wiederholungs-Versuche in diesem Zeitraum, die die Zahlung erfolgreich abschließen konnten und zuvor ein oder mehrmals fehlgeschlagen sind.

en: The number of renewal payment retries not yet processed.
de: Die Anzahl Zahlungs-Wiederholungs-Versuche, die noch nicht durchgeführt wurden.

en: The number of resubscribe orders processed during this period.
de: Die Anzahl Wiederanmeldungs-Bestellungen in diesem Zeitraum.

en: The number of sign-up, switch and renewal orders this customer has placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
de: Die Anzahl an Abschluss-, Wechsel- und Verlängerungsbestellungen für diesen Kunden mit einem bezahlten Status (z.B. In Bearbeitung oder Abgeschlossen).

en: The number of subscriptions cancelled by the customer or store manager during this period.  The pre-paid term may not yet have ended during this period.
de: Die Anzahl Abonnements, die in diesem Zeitraum durch den Kunden oder den Shop-Manager gekündigt wurden.  Der vorausgezahlte Zeitraum könnte in diesem Zeitraum noch nicht abgelaufen sein.

en: The number of subscriptions created during this period, either by being manually created, imported or a customer placing an order. This includes orders pending payment.
de: Die Anzahl neuer Abonnements in diesem Zeitraum, entweder manuell erstellt, importiert oder durch den Kunden durch eine Bestellung abgeschlossen. Dies beinhaltet Bestellungen mit ausstehender Zahlung.

en: The number of subscriptions during this period with an end date in the future and a status other than pending.
de: Die Anzahl Abonnements in diesem Zeitraum mit einem Enddatum in der Zukunft oder einem Status außer Wartestellung.

en: The number of subscriptions purchased in parent orders created during this period. This represents the new subscriptions created by customers placing an order via checkout.
de: Die Anzahl übergeordneter Abonnement-Bestellungen in diesem Zeitraum. Dies repräsentiert die neuen Abonnements, die durch Kunden über den Kaufvorgang abgeschlossen wurden.

en: The number of subscriptions that include this product as a line item and have a status other than pending or trashed.
de: Die Anzahl Abonnements, die dieses Produkt enthalten und einen Status außer Wartestellung oder Gelöscht haben.

en: The number of subscriptions this customer has with a status of active or pending cancellation.
de: Die Anzahl Abonnements dieses Kunden mit dem Status Aktiv oder Ausstehende Kündigung.

en: The number of subscriptions this customer has with a status other than pending or trashed.
de: Die Anzahl Abonnements dieses Kunden mit Status nicht Ausstehend oder Gelöscht.

en: The number of subscriptions upgraded, downgraded or cross-graded during this period.
de: Die Anzahl Abonnements, die in diesem Zeitraum hoch-, runter- oder quergestuft wurden.

en: The number of subscriptions which have either expired or reached the end of the prepaid term if it was previously cancelled.
de: Die Anzahl Abonnements, die entweder abgelaufen sind oder das Ende des vorausbezahlten Zeitraums erreicht haben, wenn sie zuvor gekündigt wurden.

en: The number of times the subscription has been suspended since the last payment.
de: Die Häufigkeit, mit der das Abonnement seit der letzten Zahlung ausgesetzt wurde.

en: The number of unique customers with a subscription of any status other than pending or trashed.
de: Die Anzahl einzelner Kunden mit Abonnement mit Status nicht Ausstehend oder Gelöscht.

en: The number of upcoming renewal orders, for currently active subscriptions.
de: Die Anzahl anstehender Verlängerungs-Bestellungen, für aktuell aktive Abonnements.

en: The original subscription item being switched cannot be found.
de: Das Original-Abonnement, das gewechselt werden soll, kann nicht gefunden werden.

en: The payment method can not be changed for that subscription.
de: Die Zahlungsmethode kann für dieses Abonnement nicht geändert werden.

[ctx: The place order button text while renewing a subscription]
en: Renew subscription
de: Abonnement erneuern

[ctx: The place order button text while resubscribing to a subscription]
en: Resubscribe
de: Abonnement wiederaufnehmen

[ctx: The place order button text while switching a subscription]
en: Switch subscription
de: Abonnement wechseln

en: The previous status of subscription %1$d ("%2$s") is invalid. It could not be restored.
de: Der vorherige Status des Abonnements %1$d („%2$s“) ist ungültig. Es konnte nicht wiederhergestellt werden.

en: The previous status of subscription %1$d ("%2$s") is invalid. It has been restored to "pending" status instead.
de: Der vorherige Status des Abonnements %1$d („%2$s“) ist ungültig. Es wurde stattdessen im Status „ausstehend“ wiederhergestellt.

en: The product type can not be changed because this product is associated with subscriptions.
de: Der Produkttyp kann nicht geändert werden, weil das Produkt mit Abonnements verbunden ist.

en: The related subscription #%1$s has been deleted after the customer was deleted by %2$s.
de: Das zugehörige Abonnement #%1$s wurde gelöscht, nachdem der Benutzer von %2$s gelöscht wurde.

en: The related subscription #%s has been deleted after the customer was deleted.
de: Das zugehörige Abonnement #%s wurde gelöscht, nachdem der Kunde gelöscht wurde.

en: The renewal order is as follows:
de: Die Verlängerungsbestellung lautet wie folgt:

en: The requested subscription cannot be edited.
de: Das gewünschte Abonnement kann nicht editiert werden.

en: The retry system is disabled by default. To enable it, visit the Subscriptions settings administration screen.
de: Das Wiederholungssystem ist standardmäßig deaktiviert. Um es zu aktivieren, besuche die Einstellungen von Subscriptions.

en: The start date of a subscription can not be deleted, only updated.
de: Das Startdatum von einem Abonnement kann nicht gelöscht, nur geändert werden.

en: The status applied to the order for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
de: Der Status der Bestellung im Zeitraum zwischen der fehlgeschlagenen Verlängerungszahlung oder des letzten Wiederholungsversuchs und dem Zeitpunkt dieses Wiederholungsversuchs.

en: The status applied to the subscription for the time between when the renewal payment failed or last retry occurred and when this retry was processed.
de: Der Status des Abonnements im Zeitraum zwischen der fehlgeschlagenen Verlängerungszahlung oder des letzten Wiederholungsversuchs und dem Zeitpunkt dieses Wiederholungsversuchs.

en: The status of the automatic payment retry: pending means the retry will be processed in the future, failed means the payment was not successful when retried and completed means the payment succeeded when retried.
de: Status des automatischen Zahlungsversuchs: ausstehend bedeutet, dass der Versuch in der Zukunft versucht wird; fehlgeschlagen bedeutet, dass die Zahlung nicht erfolgreich war; abgeschlossen bedeutet, dass die Zahlung erfolgreich war.

en: The status to transition a subscription to.
de: Der Status, in den ein Abonnement gesetzt werden soll.

en: The status to transition the subscription to. Unlike the "status" param, this will calculate and update the subscription dates.
de: Der Status, in den das Abonnement übergehen soll. Entgegen dem „status“ Parameter wird dies die Abonnement-Daten berechnen und aktualisieren.

en: The subscription's cancelled date, as GMT.
de: Kündigungsdatum des Abonnements, in GMT.

en: The subscription's end date, as GMT.
de: Enddatum des Abonnements, in GMT.

en: The subscription's end date.
de: End-Datum des Abonnements.

en: The subscription's next payment date, as GMT.
de: Nächstes Zahlungsdatum des Abonnements, in GMT.

en: The subscription's next payment date.
de: Nächstes Zahlungsdatum des Abonnements.

en: The subscription's original subscription ID if this is a resubscribed subscription.
de: Die Abonnement-ID des ursprünglichen Abonnements, wenn dies ein wiederaufgenommenes Abonnement ist.

en: The subscription's resubscribed subscription ID.
de: Die Abonnement-ID des wiederaufgenommenen Abonnements.

en: The subscription's start date, as GMT.
de: Startdatum des Abonnements, in GMT.

en: The subscription's start date.
de: Start-Datum des Abonnements.

en: The subscription's trial date
de: Testzeitraum des Abonnements

en: The subscription's trial end date, as GMT.
de: Testenddatum des Abonnements, in GMT.

en: The sum of all renewal orders including tax and shipping.
de: Die Summe aller Verlängerungs-Bestellungen inklusive Steuern und Versand.

en: The sum of all resubscribe orders including tax and shipping.
de: Die Summe aller Wiederanmeldungs-Bestellungen inklusive Steuern und Versand.

en: The sum of all subscription parent orders, including other items, fees, tax and shipping.
de: Die Summe aller übergeordneter Abonnement-Bestellungen, inklusive anderer Artikel, Gebühren, Steuern und Versand.

en: The sum of all switch orders including tax and shipping.
de: Die Summe aller Wechsel-Bestellungen inklusive Steuern und Versand.

en: The sum of all the upcoming renewal orders, including items, fees, tax and shipping, for currently active subscriptions.
de: Die Summe aller übergeordneter Abonnement-Bestellungen, inklusive Artikel, Gebühren, Steuern und Versand, für aktuell aktive Abonnements.

en: The total amount of revenue, including tax and shipping, recovered with the failed payment retry system for renewal orders with a failed payment.
de: Die Umsatz-Summe inkl. Steuern und Versand, die durch das Wiederholungs-System für fehlgeschlagene Zahlungen zurückgewonnen werden konnte.

en: The total number of sign-up, switch and renewal orders placed with your store with a paid status (i.e. processing or complete).
de: Die Anzahl an Abschluss-, Wechsel- und Verlängerungsbestellungen mit einem bezahlten Status (z.B. In Bearbeitung oder Abgeschlossen).

en: The total number of subscriptions with a status of active or pending cancellation.
de: Die Anzahl Abonnements mit dem Status Aktiv oder Ausstehende Kündigung.

en: The total number of subscriptions with a status other than pending or trashed.
de: Die Anzahl Abonnements mit Status nicht Ausstehend oder Gelöscht.

en: The total value of this customer's sign-up, switch and renewal orders.
de: Der Gesamtwert von Abschluss-, Wechsel- oder Verlängerungsbestellungen dieses Kunden.

en: The trial period can not exceed %s.
de: Die Testzeitraum kann %s nicht übersteigen.

en: The trial period can not exceed: %1$s, %2$s, %3$s or %4$s.
de: Der Testzeitraum darf nicht länger sein als %1$s, %2$s, %3$s oder %4$s.

en: The type of order related to the subscription.
de: Die Art von Bestellung, die mit dem Abonnement im Zusammenhang steht.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
de: Der Aktualisierungsprozess kann eine Weile dauern, bitte sei geduldig.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
de: Es sind keine Versandmethoden verfügbar. Bitte prüfe deine Lieferadresse oder kontaktiere uns, wenn du Hilfe benötigst.

en: There is a problem with PayPal. Your API credentials may be incorrect. Please update your %1$sAPI credentials%2$s. %3$sLearn more%4$s.
de: Es besteht ein Problem mit PayPal. Deine API-Daten könnten inkorrekt sein. Bitte aktualisiere deine %1$sAPI-Daten%2$s. %3$sMehr erfahren%4$s.

en: There is a problem with PayPal. Your PayPal account is issuing out-of-date subscription IDs. %1$sLearn more%2$s. %3$sDismiss%4$s.
de: Es besteht ein Problem mit PayPal. Dein PayPal-Konto verwaltet abgelaufene Abonnement-IDs. %1$sMehr erfahren%2$s. %3$sVerwerfen%4$s.

en: There was an error fetching the new order (%1$s) for subscription %2$d.
de: Beim Abrufen der neuen Bestellung (%1$s) für Abonnement %2$d ist ein Fehler aufgetreten.

en: There was an error locating the switch details.
de: Es gab einen Fehler beim Laden der Wechsel-Details.

en: There was an error with the update. Please refresh the page and try again.
de: Es gab einen Fehler während der Aktualisierung. Bitte lade die Seite neu und versuche es erneut.

en: There was an error with your request to resubscribe. Please try again.
de: Es gab einen Fehler bei deiner Wiederanmeldung. Bitte versuche es erneut.

en: There was an error with your request. Please try again.
de: Es gab einen Fehler mit deiner Anfrage. Bitte versuche es erneut.

en: These are important questions for any subscription commerce business.
de: Das sind wichtige Fragen für jeden Shop mit Abonnement-Vertriebsmodell.

en: These emails can be enabled, disabled and customised under the %sWooCommerce > Settings > Emails%s administration screen.
de: Diese E-Mails können aktiviert, deaktiviert und angepasst werden im Admin-Bildschirm %sWooCommerce > Einstellungen > E-Mails%s.

en: This %1$s couldn't be loaded from the database. %1$s Click to learn more.
de: Dieses %1$s konnte nicht aus der Datenbank geladen werden. %1$s Mehr erfahren.

en: This Month
de: Dieser Monat

en: This action cannot be reversed. Are you sure you wish to erase personal data from the selected subscriptions?
de: Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden. Möchtest du die persönlichen Daten aus den ausgewählten Abonnements wirklich löschen?

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: %s.
de: Dies legt die Betreffzeile der E-Mail fest. Leer lassen, um den Standard-Betreff zu nutzen: %s.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: %s.
de: Dies legt die Haupt-Überschrift in der E-Mail fest. Leer lassen, um die Standard-Überschrift zu nutzen: %s.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
de: Dies legt die Haupt-Überschrift in der E-Mail fest. Leer lassen, um die Standard-Überschrift zu nutzen: <code>%s</code>.

en: This date should be treated as an estimate only. The payment gateway for this subscription controls when payments are processed.</br>
de: Dieses Datum dient lediglich als Schätzung. Durch das Zahlungs-Gateway dieses Abonnements wird der Verarbeitungszeitpunkt von Zahlungen gesteuert.</br>

en: This free extension makes it possible to migrate subscribers from 3rd party systems to WooCommerce. It also makes it possible to export your subscription data for analysis in spreadsheet tools or 3rd party apps.
de: Diese kostenlose Erweiterung ermöglicht die Migration von Abonnenten in WooCommerce aus Drittanbieter-Systemen. Es ermöglicht außerdem den Export deiner Abonnement-Daten für die Analyse in Tabellen-Tools oder Drittanbieter-Software.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after a renewal order is placed on-hold.
de: Dies ist eine Bestellbenachrichtigung, die dem Kunden gesendet wird, wenn eine Abonnement-Verlängerungsbestellung im Status Wartestellung ist. Sie enthält die Verlängerungs-Details.

en: This is an order notification sent to the customer after payment for a subscription renewal order is completed. It contains the renewal order details.
de: Dies ist eine Bestellbestätigung, die dem Kunden gesendet wird, nachdem die Zahlung einer Abonnement-Verlängerungsbestellung fertiggestellt wurde. Sie enthält die Verlängerungs-Details.

en: This is where subscriptions are stored.
de: Hier werden Abonnements gespeichert.

en: This is where you'll see and manage all subscriptions in your store. Create a subscription product to turn one-time purchases into a steady income.
de: Hier kannst du dir alle Abonnements in deinem Shop ansehen und sie verwalten. Erstelle ein Abonnementprodukt, um einmalige Einkäufe in feste Einnahmen zu verwandeln.

en: This new page is also where the customer can suspend or cancel their subscription, change payment method, change shipping address or upgrade/downgrade an item.
de: Diese neue Seite ist auch der Ort, an dem der Kunde sein Abonnement unterbrechen oder kündigen kann, seine Zahlungsweise oder Lieferadresse ändern oder ein Abonnement hoch- oder herunterstufen kann.

en: This order can no longer be paid because the corresponding subscription does not require payment at this time.
de: Diese Bestellung kann nicht mehr bezahlt werden, da das zugehörige Abonnement aktuell keine Zahlung erfordert.

en: This order contains line items with prices above the current product price. To override the product's live price when the customer pays for this order, lock in the manual price increases.
de: Diese Bestellung enthält Artikel mit Preisen über dem aktuellen Produktpreis. Um den gültigen Produktpreis zum Zeitpunkt der Zahlung durch den Kunden zu überschreiben, setze die Preiserhöhung fest.

en: This page will display the results of the process as each batch of subscriptions is updated.
de: Diese Seite wird die Ergebnisse der Aktualisierung anzeigen, während die Abonnements in Bündeln aktualisiert werden.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
de: Dieses Produkt ist aktuell nicht auf Lager und nicht verfügbar.

en: This section shows any information about Subscriptions.
de: Dieser Bereich zeigt alle Informationen über Abonnements.

en: This section shows general information about the store.
de: Dieser Bereich zeigt allgemeine Informationen über den Shop.

en: This section shows information about Subscription payment methods.
de: Dieser Bereich zeigt Informationen über Abonnement-Zahlungsmethoden.

en: This section shows information about payment gateway feature support.
de: Dieser Bereich zeigt Informationen über Zahlungs-Gateway-Unterstützung.

en: This subscription couldn't be loaded from the database. %s Click to learn more.
de: Dieses Abonnement konnte nicht aus der Datenbank geladen werden. %sKlicke, um mehr zu erfahren.

en: This subscription is no longer editable because the payment gateway does not allow modification of recurring amounts.
de: Dieses Abonnement kann nicht länger bearbeitet werden, da das Zahlungs-Gateway keine Modifikation des wiederholenden Rechnungsbetrags erlaubt.

en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your %1$smy account page%2$s. | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your %1$smy account page%2$s.
de[0]: Dieses Abonnement wird automatisch verlängert und entsprechend der hinterlegten Zahlungsmethode abgerechnet. Du kannst dieses Abonnement über die Seite %1$sMein Konto%2$s verwalten oder stornieren.
de[1]: Diese Abonnements werden automatisch verlängert und über die hinterlegte Zahlungsmethode abgerechnet. Du kannst deine Abonnements über die Seite %1$sMein Konto%2$s verwalten oder stornieren.

en: This subscription is set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel this subscription from your my account page. %s | These subscriptions are set to renew automatically using your payment method on file. You can manage or cancel your subscriptions from your my account page. %s
de[0]: Dieses Abonnement wird mit der hinterlegten Zahlungsmethode automatisch verlängert. Du kannst das Abonnement in deinem Konto verwalten oder kündigen. %s
de[1]: Diese Abonnements werden mit der hinterlegten Zahlungsmethode automatisch verlängert. Du kannst die Abonnements in deinem Konto verwalten oder kündigen. %s

en: This subscription will not renew automatically.
de: Dieses Abonnement wird nicht automatisch verlängert.

en: This tool will add notifications to pending, active, and on-hold subscriptions. These updates will occur gradually in the background using Action Scheduler.
de: Dieses Tool fügt Benachrichtigungen zu ausstehenden, aktiven und pausierten Abonnements hinzu. Diese Updates erfolgen nach und nach im Hintergrund unter Verwendung des Aktionsplaners.

en: This tool will regenerate notifications to pending, active, and on-hold subscriptions. These updates will occur gradually in the background using Action Scheduler.
de: Dieses Tool generiert Benachrichtigungen zu ausstehenden, aktiven und pausierten Abonnements neu. Diese Updates erfolgen nach und nach im Hintergrund unter Verwendung des Aktionsplaners.

en: This variation can not be removed because it is associated with existing subscriptions. To remove this variation, please permanently delete any related subscriptions.
de: Diese Variante kann nicht entfernt werden, da sie mit vorhandenen Abonnements verknüpft ist. Lösche jegliche verknüpften Abonnements dauerhaft, um diese Variante zu entfernen.

en: This will clear the persistent cache of all of subscriptions stored against users in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as queries to find a given user's subscriptions are run.
de: Dies löscht den dauerhaften Cache aller Abonnement-Kunden-Verknüpfungen in deinem Shop. Rechne mit langsamerer Performance an der Kasse, bei Verlängerungen und anderen Abonnement-Funktionen. Die Caches werden nach und nach neu generiert, wenn Anfragen zu Kunden-Abonnements durchlaufen werden.

en: This will clear the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. Expect slower performance of checkout, renewal and other subscription related functions after taking this action. The caches will be regenerated overtime as related order queries are run.
de: Dies löscht den dauerhaften Cache aller Verlängerungs-, Wechsel-, Wiederaufnahme- und andere Bestellarten für alle Abonnements in deinem Shop. Rechne mit langsamerer Performance an der Kasse, bei Verlängerungen und anderen Abonnement-Funktionen. Die Caches werden nach und nach neu generiert, wenn Anfragen zu Kunden-Abonnements durchlaufen werden.

en: This will generate the persistent cache for linking users with subscriptions. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
de: Dies generiert den dauerhaften Cache, um Benutzer mit Abonnements zu verknüpfen. Die Caches werden im Hintergrund (über den Action Scheduler) erstellt.

en: This will generate the persistent cache of all renewal, switch, resubscribe and other order types for all subscriptions in your store. The caches will be generated overtime in the background (via Action Scheduler).
de: Dies generiert den dauerhaften Cache für Verlängerungs-, Wechsel- und andere Bestellarten für alle Abonnements in deinem Shop. Die Caches werden im Hintergrund (über den Action Scheduler) erstellt.

en: Thousand separator for the currency which can be used to format returned prices.
de: Tausender-Trennzeichen für Währungen, das genutzt werden kann, um Preise zu formatieren.

en: Timezone:
de: Zeitzone:

en: To apply a specific rule based on certain conditions, like high value orders or an infrequent renewal schedule, you can use the retry specific %s'wcs_get_retry_rule'%s filter. This provides the ID of the renewal order for the failed payment, which can be used to find information about the products, subscription and totals to which the failed payment relates.
de: Um eine bestimmte Regel bei bestimmten Konditionen anzuwenden, wie hohe Bestellsummen oder ein ungleichmäßiger Verlängerungs-Plan, kannst du den spezifischen Filter %s’wcs_get_retry_rule’%s verwenden. Dieser übergibt die ID der Verlängerungsbestellung für die fehlgeschlagene Zahlung, die verwendet werden kann, um Informationen über Produkte, Abonnements und Gesamtsumme der fehlgeschlagenen Zahlung zu erhalten.

en: To enable automatic renewals for this subscription, you will first need to add a payment method.
de: Um automatische Verlängerungen für dieses Abonnement zu aktivieren, füge zuerst eine Zahlungsmethode hinzu.

en: To enable/disable individual notifications and customize templates, visit the <a href="%s">Email settings</a>.
de: Wenn du einzelne Benachrichtigungen aktivieren/deaktivieren und Templates anpassen möchtest, rufe die <a href="%s">E-Mail-Einstellungen</a> auf.

en: To record the progress of the update a new log file was created. This file will be automatically deleted in %1$d weeks. If you would like to delete it sooner, you can find it in the %2$sWooCommerce logs screen%3$s.
de: Es wurde eine neue Protokolldatei erstellt, um den Fortschritt des Updates zu verzeichnen. Diese Datei wird in %1$d Wochen automatisch gelöscht. Wenn du sie schon früher löschen möchtest, findest du sie in der %2$sWooCommerce-Protokollansicht%3$s.

en: To see further details about these errors, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%2$s
de: Für weitere Details, sieh dir den %1$s Log auf dem %2$sWooCommerce Log-Bildschirm%2$s an.

en: To see the full error, view the %1$s log file from the %2$sWooCommerce logs screen.%3$s.
de: Um den vollständigen Fehler einzusehen, sieh dir den %1$s Log über den %2$sWooCommerce Log-Bildschirm%3$s an.

en: Today!
de: Heute!

en: Total
de: Gesamt

en: Total Discount
de: Rabatt auf Endpreis

en: Total Subscribers
de: Summe Abonnenten

en: Total Subscription Orders
de: Alle Abonnement Bestellungen

en: Total Subscription Orders %s
de: Summe Abonnement-Bestellungen %s

en: Total Subscriptions
de: Alle Abonnements

en: Total Subscriptions %s
de: Alle Abonnements %s

en: Total discount from applied coupons.
de: Gesamt-Rabatt durch angewendete Gutscheine.

en: Total due today
de: Gesamtbetrag heute fällig

en: Total price of any applied fees.
de: Gesamtsumme aller Gebühren.

en: Total price of items in the cart.
de: Gesamtsumme für Artikel im Warenkorb.

en: Total price of shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
de: Summe der Versandkosten. Wenn Versand noch nicht berechnet wurde, wird eine Null-Antwort gesendet.

en: Total price the customer will pay.
de: Gesamtsumme, die der Kunde bezahlen wird.

en: Total tax applied to items and shipping.
de: Gesamt-Steuern für Artikel und Versand.

en: Total tax on fees.
de: Steuer-Summe auf Gebühren.

en: Total tax on items in the cart.
de: Steuer-Summe für Artikel im Warenkorb.

en: Total tax on shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
de: Steuer-Summe für Versand. Wenn Versand noch nicht berechnet wurde, wird eine Null-Antwort gesendet.

en: Total tax removed due to discount from applied coupons.
de: Summe der Steuern, die aufgrund von Rabatten durch Gutscheine entfernt wurde.

en: Total: %s
de: Gesamt: %s

en: Trash
de: Löschen

en: Trashing this order will also trash the subscriptions purchased with the order.
de: Das Löschen dieser Bestellung löscht auch die Abonnements, die mit dieser Bestellung abgeschlossen wurden.

en: Trial End
de: Testphasen-Ende

[ctx: Trial period dropdown's description in pricing fields]
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
de: Eine optionale Wartezeit, bevor die erste Verlängerungszahlung gebucht wird. Jegliche Abschlussgebühr wird zu Beginn des Abonnements berechnet. %s

[ctx: Trial period field tooltip on Edit Product administration screen]
en: An optional period of time to wait before charging the first recurring payment. Any sign up fee will still be charged at the outset of the subscription. %s
de: Eine optionale Dauer, die vor der ersten wiederkehrenden Zahlung gewartet wird. Jegliche Abschlussgebühr wird trotzdem zu Beginn des Abonnements berechnet. %s

en: Trial period for the subscription.
de: Der Testzeitraum für das Abonnement.

en: Turn off Automatic Payments
de: Automatische Zahlungen abschalten

en: Unable to change subscription status to "%1$s". Exception: %2$s
de: Abonnementstatus konnte nicht auf „%1$s“ geändert werden. Fehler: %2$s

en: Unable to change subscription status to "%s".
de: Abonnementstatus konnte nicht auf „%s“ geändert werden.

en: Unable to change subscription status to "%s". Please assign a customer to the subscription to activate it.
de: Der Abonnement-Status konnte nicht auf "%s" geändert werden. Bitte ordne einen Kunden zu, um das Abonnement zu aktivieren.

en: Unable to find order for PayPal billing agreement.
de: Kann Bestellung für PayPal-Zahlungs-Zustimmung nicht finden.

en: Unable to upgrade subscriptions.%4$sError: %1$s%4$sPlease refresh the page and try again. If problem persists, %2$scontact support%3$s.
de: Konnte Abonnement nicht hochstufen.%4$sFehler: %1$s%4$sBitte lade die Seite neu und versuche es erneut. Wenn das Problem weiterhin besteht, %2$skontaktiere den Support%3$s.

en: Unended Subscription Count
de: Anzahl nicht beendeter Abonnements

en: Unlimited payments
de: Unbegrenzte Zahlungen

en: Unpublished
de: Nicht veröffentlicht

en: Upcoming Recurring Revenue
de: Anstehender wiederkehrender Umsatz

en: Update Complete
de: Aktualisierung abgeschlossen

en: Update Error
de: Update-Fehler

en: Update in Progress
de: Aktualisierung läuft

en: Update the %1$s used for %2$sall%3$s future renewals of my active subscriptions
de: Aktualisiere die %1$s, die für %2$salle%3$s zukünftigen Verlängerungen meiner aktiven Abonnements genutzt wird.

en: Updating subscription dates errored with message: %s
de: Aktualisieren der Abonnementdatums ist mit der Meldung fehlgeschlagen: %s

en: Upgrade
de: Upgraden

en: Upgrade or Downgrade
de: Upgrade oder Downgrade

en: Use this field to customise the text displayed on the checkout button when an order contains a subscription. Normally the checkout submission button displays "Place order". When the cart contains a subscription, this is changed to "Sign up now".
de: Verwende dieses Feld, um den Text, der auf dem "Jetzt kostenpflichtig bestellen"-Button angezeigt wird, anzupassen, wenn die Bestellung ein Abonnement enthält. Normalerweise zeigt der Button auf der Kassen-Seite den Text "Jetzt kostenpflichtig bestellen". Wenn der Warenkorb ein Abonnement enthält, wird dieser zu "Jetzt abschliessen" geändert.

en: Use this payment method for %1$sall%2$s of my current subscriptions
de: Diese Zahlungsmethode für %1$salle%2$s meine aktuellen Abonnements verwenden

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When Cancelled
de: Wenn gekündigt

[ctx: Used as end date for an indefinite subscription]
en: When cancelled
de: Wenn gekündigt

[ctx: Used in WooCommerce by removed item notification: "_All linked subscription items were_ removed. Undo?" Filter for item title.]
en: All linked subscription items were
de: Alle verknüpften Abonnement-Artikel wurden

[ctx: Used in admin email: new renewal order]
en: You have received a subscription renewal order from %1$s. Their order is as follows:
de: Du hast eine Abonnement-Verlängerungsbestellung von %1$s erhalten. Die Bestellung lautet wie folgt:

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
de: Gesamtsumme

[ctx: Used in email notification]
en: %1$sOrder #%3$s%2$s (%4$s)
de: %1$sBestellung #%3$s%2$s (%4$s)

[ctx: Used in email notification]
en: Subscription %1$s#%2$s%3$s
de: Abonnement %1$s#%2$s%3$s

[ctx: Used in order note. Reason why status changed.]
en: Subscription status changed by bulk edit:
de: Abonnement-Status wurde durch Bulk-Edit geändert:

[ctx: Used in recurring totals section in Cart. 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
de[0]: Tag
de[1]: Tage

[ctx: Used in recurring totals section in Cart. 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
de[0]: Monat
de[1]: Monate

[ctx: Used in recurring totals section in Cart. 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
de[0]: Woche
de[1]: Wochen

[ctx: Used in recurring totals section in Cart. 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
de[0]: Jahr
de[1]: Jahre

[ctx: Used in switch notification admin email]
en: Customer %1$s has switched their subscription. The details of their new subscription are as follows: | Customer %1$s has switched %2$d of their subscriptions. The details of their new subscriptions are as follows:
de[0]: Kunde %1$s hat sein Abonnement gewechselt. Die Details des neuen Abonnements lauten wie folgt:
de[1]: Kunde %1$s hat %2$d seiner Abonnements gewechselt. Die Details der neuen Abonnements lauten wie folgt:

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
de[0]: Tag
de[1]: Tage

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
de[0]: Monat
de[1]: Monate

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
de[0]: Woche
de[1]: Wochen

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
de[0]: Jahr
de[1]: Jahre

en: User ID who owns the subscription.
de: User-ID, dem das Abonnement gehört.

en: Using the auto-renewal toggle is disabled while in staging mode.
de: Benutzen des Auto-Verlängerung-Buttons ist im Staging-Modus deaktiviert.

en: Variable Subscription
de: Variables Abonnement

en: Variable subscription
de: Variables Abonnement

en: Variation ID, if applicable.
de: Variations-ID, wenn vorhanden.

en: Version %1$s brings some new improvements requested by store managers just like you (and possibly even by %2$syou%3$s).
de: Version %1$s bringt einige neue Verbesserungen, die sich Shop-Betreiber so wie du (oder auch tatsächlich %2$sdu%3$s) gewünscht haben.

en: Version 2.0 has been in development for more than a year. We've reinvented the extension to take into account 3 years of feedback from store managers.
de: Version 2.0 war über ein Jahr lang in Entwicklung. Wir haben die Erweiterung neu erfunden, um 3 Jahre Feedback von Shop-Betreibern einfließen zu lassen.

en: Version 2.1 introduces some great new features requested by store managers just like you (and possibly even by %syou%s).
de: Version 2.1 bringt großartige neue Funktionen, die sich Shop-Betreiber so wie du (oder auch tatsächlich %sdu%s) gewünscht haben.

en: Via %s
de: Über %s

en: View Email Settings
de: E-Mail-Einstellungen ansehen

en: View Reports
de: Berichte ansehen

en: View Retry
de: Wiederholung ansehen

en: View and manage subscriptions
de: Anzeigen und Verwalten von Abonnements

en: View order number %s
de: Bestellnummer %s anzeigen

en: View other subscriptions &rarr;
de: Andere Abonnements ansehen &rarr;

en: View subscription
de: Abonnement ansehen

en: View subscription number %s
de: Abonnementnummer %s anzeigen

en: View subscriptions
de: Zeige Abonnements

en: View the status of your subscription in %1$syour account%2$s. | View the status of your subscriptions in %1$syour account%2$s.
de[0]: Sieh dir den Status deines Abonnements in %1$sdeinem Konto%2$s an.
de[1]: Sieh dir den Status deiner Abonnements in %1$sdeinem Konto%2$s an.

en: View your order: %s
de: Bestellung ansehen: %s

en: View your subscription: %s
de: Abonnement ansehen: %s

en: Virtual
de: Virtuell

en: WARNING: Bad things are about to happen!
    
    The payment gateway used to purchase this subscription does not support modifying a subscription's details.
    
    Changes to the billing period, recurring discount, recurring tax or recurring total may not be reflected in the amount charged by the payment gateway.
de: WARNUNG: Böse Dinge werden geschehen!
    
    Das verwendete Zahlungs-Gateway, mit dem dieses Abonnement bezahlt wurde, bietet keine Unterstützung für das Ändern von Abonnement-Details an.
    
    Änderungen des Abrechnungszeitraums, wiederkehrende Rabatte, wiederkehrende Steuer oder wiederkehrende Summe können von der tatsächlich vom Zahlungs-Gateway abgebuchten Betrag abweichen.

en: WCS debug constant.
de: WCS Debug-Konstante.

en: WP REST API Endpoints
de: WP REST API Endpunkte

en: Want the details of a specific subscription? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s.
de: Du möchtest Details zu einem bestimmten Abonnement? Rufe %s/wp-json/wc/v1/subscriptions/<id>/%s ab.

en: Want to know more about Subscriptions %s?
de: Möchtest du mehr über Subscriptions %s erfahren?

en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s.
de: Du möchtest alle Abonnements auf einer Seite liste? Rufe %s/wp-json/wc/v1/subscriptions%s ab.

en: Want to list all the subscriptions on a site? Get %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s. Want the details of a specific subscription? Get %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s.
de: Du möchtest alle Abonnements auf einer Seite listen? Rufe %sexample.com/wc-api/v2/subscriptions/%s ab. Du möchtest Details eines bestimmten Abonnements? Rufe %s/wc-api/v2/subscriptions/<id>/%s ab.

en: Want to renew early via the checkout? Click %shere.%s
de: Möchtest du über den Kasse-Vorgang vorzeitig verlängern? Klicke %shier%s.

en: Want your customers to be able to subscribe to non-subscription products?
de: Du möchtest, dass deine Kunden Nicht-Abonnement-Produkte abonnieren können?

en: Warning! Version 2.0 is a major update to the WooCommerce Subscriptions extension. Before updating, please create a backup, update all WooCommerce extensions and test all plugins, custom code and payment gateways with version 2.0 on a staging site. %1$sLearn more about updating older versions of WooCommerce Subscriptions &raquo;%2$s
de: Warnung! Version 2.0 ist ein wichtiges Update zur WooCommerce Subscriptions-Erweiterung. Erstelle vor dem Update bitte ein Backup, aktualisiere alle WooCommerce-Erweiterungen und teste alle Plugins, sämtlichen individuellen Code sowie Zahlungsgateways mit Version 2.0 auf einer Staging-Website. %1$sWeitere Informationen zum Aktualisieren älterer Versionen von WooCommerce Subscriptions » %2$s

en: Warning! You are running version %s of WooCommerce Subscriptions plugin code but your database has been upgraded to Subscriptions version 2.0. This will cause major problems on your store.
de: Warnung! Du verwendest Version %s des WooCommerce Subscriptions Plugin-Codes, aber deine Datenbank wurde auf Subscriptions Version 2.0 aktualisiert. Dies wird zu großen Problemen in deinem Shop führen.

en: Warning! Your store cannot create subscriptions less than %s
de: Warnung! Dein Shop kann keine Abonnements im Wert von weniger als %s erstellen.

en: Warning: Deleting a user will also delete the user's subscriptions. The user's orders will remain but be reassigned to the 'Guest' user.
    
    Do you want to continue to delete this user and any associated subscriptions?
de: Warnung: Löschen des Benutzer löscht auch alle Abonnement des Benutzers. Die Bestellungen des Benutzers bleiben erhalten, werden aber dem „Gast“-Benutzer zugewiesen.
    
    Möchten du fortfahren und den Benutzer und alle zugehörigen Abonnements löschen?

en: We can not find your old subscription item.
de: Wir können dein altes Abonnement nicht finden.

en: We can't find a paid subscription order for this user.
de: Wir können keine bezahlte Abonnement-Bestellung für diesen Benutzer finden.

en: We can't find a subscription with ID #%d. Perhaps it was deleted?
de: Wir können kein Abonnement mit der ID #%d finden. Vielleicht wurde es gelöscht?

en: We couldn't create a renewal order for your subscription, please try again.
de: Verlängerungs-Bestellung für dein Abonnement konnte nicht erstellt werden, bitte versuche es erneut.

en: We couldn't find the original renewal order for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original renewal orders for items in your cart. The items were removed.
de[0]: Wir konnten die Original-Verlängerungsbestellung für einen Artikel in deinem Warenkorb nicht finden. Der Artikel wurde entfernt.
de[1]: Wir konnten die Original-Verlängerungsbestellungen für Artikel in deinem Warenkorb nicht finden. Die Artikel wurden entfernt.

en: We couldn't find the original subscription for an item in your cart. The item was removed. | We couldn't find the original subscriptions for items in your cart. The items were removed.
de[0]: Wir konnten das Original-Abonnement für einen Artikel in deinem Warenkorb nicht finden. Der Artikel wurde entfernt.
de[1]: Wir konnten die Original-Abonnements für Artikel in deinem Warenkorb nicht finden. Die Artikel wurden entfernt.

en: We didn't just improve interfaces for humans, we also improved them for computers. Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints.
de: Wir haben Interfaces nicht nur für Menschen, sondern auch für Computer verbessert. Deine Anwendungen können nur Abonnements über RESTful API-Endpunkte erstellen, lesen, ändern oder löschen.

en: We have finished processing your subscription renewal order.
de: Wir haben deine Abonnement-Verlängerung erfolgreich bearbeitet.

en: We hope you enjoy it!
de: Wir hoffen, dir gefällt es!

en: We were unable to locate that subscription, please try again.
de: Abonnement konnte nicht gefunden werden, bitte versuche es erneut.

en: We weren't able to locate the set of report results you requested. Please regenerate the link from the %1$sSubscription Reports screen%2$s.
de: Wir konnten die angeforderten Berichts-Ergebnisse nicht finden. Bitte erstelle den Link erneut über den %1$sAbonnement-Berichte Bildschirm%2$s.

en: Webhook and REST API users can now use v3 subscription endpoints. Click here to %1$slearn more%2$s about the REST API and check out the technical API docs %3$shere%2$s.
de: Benutzer von Webhooks und REST-API können nun v3 Abonnement-Endpunkte nutzen. %1$sKlicke hier%2$s, um mehr über die REST-API zu erfahren und sieh dir %3$sdie technische API-Dokumentation%2$s an .

en: Weekly
de: Wöchentlich

en: Weekly Shipment
de: Wöchentliche Lieferung

en: Weekly recurring total
de: Wöchentliche wiederkehrende Gesamtsumme

en: Welcome to Subscriptions 2.0
de: Willkommen zu Subscriptions 2.0

en: Welcome to Subscriptions 2.1!
de: Willkommen zu Subscriptions 2.1!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions %s!
de: Willkommen zu WooCommerce Subscriptions %s!

en: Welcome to WooCommerce Subscriptions 2.1
de: Willkommen zu WooCommerce Subscriptions 2.1

en: What happens when a customer wants to purchase a subscription product for someone else?
de: Was passiert, wenn ein Kunde ein Abonnement-Produkt für jemand anderen kaufen möchte?

en: What personal information your store shares with external sources depends on which third-party payment processor plugins you are using to collect subscription payments. We recommend that you consult with their privacy policies to inform this section of your privacy policy.
de: Welche persönlichen Daten dein Shop mit externen Diensten geteilt werden, kommt auf die verwendeten Zahlungsdienstleister an, die du für Abonnement-Zahlungen verwendest. Wir empfehlen, die Datenschutzerklärung dieser Dienste zu prüfen, um deine Datenschutzerklärung korrekt zu verfassen.

en: What we collect and store
de: Was wir erheben und speichern

en: What we share with others
de: Was wir mit anderen teilen

en: What's new?
de: Was ist neu?

en: When a subscription is activated, either manually or after a successful purchase, new users will be assigned this role.
de: Wenn ein Abonnement aktiviert wird, entweder manuell oder nach einem erfolgreichen Kauf, werden neue Benutzer dieser Rolle zugewiesen werden.

en: When handling an %s, should personal data within subscriptions be retained or removed?
de: Wenn eine %s bearbeitet wird, sollen persönliche Daten von Abonnements erhalten oder entfernt werden?

en: When switching to a subscription with a different recurring payment or billing period, should the price paid for the existing billing period be prorated when switching to the new subscription?
de: Soll bei einem Wechsel zu einem Abonnement mit abweichendem Zahlungs- oder Abrechnungszeitraum der bereits gezahlte Betrag angerechnet werden?

en: When switching to a subscription with a length, you can take into account the payments already completed by the customer when determining how many payments the subscriber needs to make for the new subscription.
de: Bei einem Wechsel zu einem Abonnement mit festgelegter Länge können die bereits getätigten Zahlungen auf die Anzahl Zahlungen für das neue Abonnement angerechnet werden.

en: When switching to a subscription with a sign up fee, you can require the customer pay only the gap between the existing subscription's sign up fee and the new subscription's sign up fee (if any).
de: Bei einem Wechsel zu einem Abonnement mit Abschlussgebühr kannst du festlegen, dass der Kunde (falls zutreffend) nur die Differenz zwischen der zuvor gezahlten Abschlussgebühr und der neuen Abschlussgebühr bezahlen muss.

en: Where the subscription was created.
de: Wo das Abonnement erstellt wurde.

[ctx: Whether the Report Cache has been enabled]
en: Report Cache Enabled
de: Bericht-Cache aktiviert

en: Whether the Report Cache is enabled.
de: Ob der Berichts-Cache aktiviert ist.

en: Whether the subscription requires manual renewal.
de: Ob für das Abonnement eine manuelle Verlängerung erforderlich ist.

en: With WooCommerce Subscribe All the Things, they can! This experimental extension is exploring how to convert any product, including Product Bundles and Composite Products, into a subscription product. It also offers customers a way to subscribe to a cart of non-subscription products.
de: Mit WooCommerce Subscribe All the Things können sie es! Diese experimentelle Erweiterung erforscht, wie jedes Produkt, inklusive Bundles und zusammengesetzte Produkte, in ein Abonnement-Produkt gewandelt werden können. Es erlaubt Kunden auch, einen Warenkorb von Nicht-Abonnemet-Produkten zu abonnieren.

en: With early renewals enabled, customers can renew their subscriptions before the next payment date.
de: Mit aktiven vorzeitigen Verlängerungen können Kunden ihr Abonnement vor dem nächsten Zahlungsdateum verlängern.

en: With manual renewals, a customer's subscription is put on-hold until they login and pay to renew it. %1$sLearn more%2$s.
de: Bei manuellen Verlängerungen wird das Abonnement auf „In Wartestellung“ gesetzt bis der Kunde sich einloggt und für die Verlängerung bezahlt. %1$sMehr erfahren%2$s.

en: With the %s'wcs_default_retry_rules'%s filter, you can define a set of default rules to apply to all failed payments in your store.
de: Mit dem %s’wcs_default_retry_rules’%s-Filter kannst du Standard-Regeln definieren, die auf alle fehlgeschlagenen Zahlungen deines Shops angewendet werden.

en: WooCommerce 2.6 added support for %1$sREST API%2$s endpoints built on WordPress core's %3$sREST API%4$s infrastructure.
de: WooCommerce 2.6 führte Unterstützung für %1$sREST API%2$s Endpunkte basierend auf der WordPress %3$sREST API%4$s-Infrastruktur ein.

en: WooCommerce Subscriptions Update
de: WooCommerce Subscriptions Aktualisierung

en: WooCommerce Subscriptions Update in Progress
de: WooCommerce Subscriptions wird gerade aktualisiert

en: WooCommerce Subscriptions: Introducing customer email notifications!
de: WooCommerce Subscriptions: Einführung von Kundenbenachrichtigungen

en: WooCommerce checkout and cart blocks integration
de: Integration mit den WooCommerce Warenkorb- und Kasse-Blöcken

en: Would you like to add a payment method now?
de: Möchtest du jetzt eine Zahlungsmethode hinzufügen?

en: Would you like to update your subscriptions to use this new payment method - %1$s?%2$sYes%4$s | %3$sNo%4$s
de: Möchtest du deine Abonnements auf diese neue Zahlungsmethode umstellen? %1$s?%2$sJa%4$s | %3$sNein%4$s

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of days after sign-up
de: Anzahl Tage nach Abschluss

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of months after sign-up
de: Anzahl Monate nach Abschluss

[ctx: X axis label on retention rate graph]
en: Number of weeks after sign-up
de: Anzahl Wochen nach Abschluss

en: Y/m/d g:i:s A
de: d.m.Y H:i:s

en: YYYY-MM-DD
de: DD-MM-YYYY

en: Year
de: Jahr

en: Yearly Shipment
de: Jährliche Lieferung

en: Yearly recurring total
de: Jährliche wiederkehrende Gesamtsumme

en: Yes
de: Ja

en: You are about to trash one or more orders which contain a subscription.
    
    Trashing the orders will also trash the subscriptions purchased with these orders.
de: Du bist dabei eine oder mehrere Bestellungen zu löschen, welche Abonnements enthalten.
    
    Beim Löschen der Bestellungen werden die dazugehörigen Abonnements auch gelöscht.

en: You are deleting a subscription item. You will also need to manually cancel and trash the subscription on the Manage Subscriptions screen.
de: Du löschst ein Abonnement-Element. Sie müssen dieses in der Abonnement-Übersicht auch noch manuell kündigen und löschen.

en: You can manage this subscription from your %s
de: Du kannst dieses Abonnement über dein %s verwalten

en: You can manage this subscription from your account dashboard:
de: Du kannst dieses Abonnement über dein Konto-Dashboard verwalten:

en: You can not reactivate that subscription until paying to renew it. Please contact us if you need assistance.
de: Du kannst dieses Abonnement nicht reaktivieren, bevor du es bezahlt hast. Bitte kontaktiere uns, falls du Hilfe benötigst.

en: You can not renew this subscription early. Please contact us if you need assistance.
de: Du kannst dieses Abonnement nicht vorzeitig verlängern. Bitte kontaktiere uns, wenn du Hilfe benötigst.

en: You can not resubscribe to that subscription. Please contact us if you need assistance.
de: Du kannst dieses Abonnement nicht wiederaufnehmen. Bitte kontaktiere uns, wenn du Hilfe benötigst.

en: You can not suspend that subscription - the suspension limit has been reached. Please contact us if you need assistance.
de: Du kannst dieses Abonnement nicht aussetzen - das Aussetzungslimit wurde erreicht. Bitte kontaktiere uns, wenn du Hilfe benötigst.

en: You can not switch this subscription. It appears you do not own the subscription.
de: Du kannst dieses Abonnement nicht wechseln. Es scheint, als sei es nicht dein Abonnement.

en: You can not switch to the same subscription.
de: Du kannst nicht zum gleichen Abonnement wechseln.

en: You can now send email notifications for subscription renewals, expirations, and free trials. Go to the "Customer Notifications" settings section to configure when your customers receive these important updates.
de: Du kannst jetzt E-Mail-Benachrichtigungen zu Abonnementverlängerung und -ablauf sowie zu kostenlosen Testzeiträumen versenden. Im Bereich mit den Einstellungen für Kundenbenachrichtigungen kannst du konfigurieren, ob deine Kunden diese wichtigen Updates erhalten sollen.

en: You can only switch to a subscription product.
de: Du kannst nur zu einem Abonnement-Produkt wechseln.

en: You can renew it manually in a few short steps via the Subscriptions tab in your account dashboard.
de: In deinem Konto-Dashboard auf dem Tab „Abonnements“ kannst du das Abonnement in wenigen Schritten manuell verlängern.

en: You can't renew the subscription at this time. Please try again.
de: Du kannst das Abonnement zurzeit nicht verlängern. Bitte versuche es erneut.

en: You cannot modify a subscription that does not belong to you.
de: Du kannst ein Abonnement nicht bearbeiten, wenn es nicht dir gehört.

en: You cannot remove an item that does not exist.
de: Du kannst einen Artikel nicht entfernen, wenn er nicht existiert.

en: You do not have permission to create subscriptions
de: Du hast keine Berechtigung, um Abonnements zu erstellen

en: You do not have permission to read the subscriptions count
de: Du hast keine Berechtigung, den Abonnementzähler anzuzeigen

en: You do not have permission to view those subscriptions.
de: Du hast nicht die erforderliche Berechtigung, um diese Abonnements anzuzeigen.

en: You have a subscription to this product. Choosing a new subscription will replace your existing subscription.
de: Du hast ein Abonnement für dieses Produkt. Die Auswahl eines neuen Abonnements wird dein bestehendes Abonnement ersetzen.

en: You have added a variation of this product to the cart already.
de: Du hast bereits eine Variation dieses Produkts zum Warenkorb hinzugefügt.

en: You have already subscribed to this product and it is limited to one per customer. You can not purchase the product again.
de: Du hast bereits ein Abonnement für dieses Produkt und es ist auf eins pro Kunde beschränkt. Du kannst das Produkt nicht erneut kaufen.

en: You have an active subscription to this product already.
de: Du hast bereits ein aktives Abonnement zu diesem Produkt.

en: You have no active subscriptions.
de: Du hast keine aktiven Abonnements.

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
de: Du hast das Ende der Abonnements erreicht. Gehe zur %sersten Seite%s.

en: You have successfully changed your subscription items. Your new order and subscription details are shown below for your reference:
de: Du hast deine Abonnement-Artikel erfolgreich geändert. Die neuen Bestell- und Abonnement-Details sind unten zu deiner Information aufgeführt:

en: You have successfully removed "%1$s" from your subscription. %2$sUndo?%3$s
de: Du hast erfolgreich "%1$s" von deinem Abonnement entfernt. %2$sRückgängig?%3$s

en: Your applications can now create, read, update or delete subscriptions via RESTful API endpoints with the same design as the latest version of WooCommerce's REST API endpoints.
de: Deine Anwendungen können nun Abonnements über die REST-API-Endpunkte erstellen, lesen, aktualisieren und löschen, die der gleichen Logik folgen wie die WooCommerce REST-API-Endpunkte.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed from your cart.
de: Dein Warenkorb enthielt einen ungültigen Abonnement-Wechsel. Es wurde aus deinem Warenkorb entfernt.

en: Your cart contained an invalid subscription switch request. It has been removed. | Your cart contained invalid subscription switch requests. They have been removed.
de[0]: Dein Warenkorb enthielt einen ungültigen Abonnement-Wechsel. Es wurde entfernt.
de[1]: Dein Warenkorb enthielt ungültige Abonnement-Wechsel. Sie wurden entfernt.

en: Your cart has been emptied of subscription products. Only one subscription product can be purchased at a time.
de: Abonnements wurden aus deinem Warenkorb entfernt. Es kann nur ein Abonnement-Produkt zeitgleich gekauft werden.

en: Your customers can now view the full details of a subscription, including line items, billing and shipping address, billing schedule and renewal orders, from a special %sMy Account > View Subscription%s page.
de: Deine Kunden können nun die gesamten Details eines Abonnements einsehen, inklusive enthaltener Artikel, Rechnungs- und Lieferadresse, Zahlungs-Plan und Verlängerungsbestellungen, von der speziellen Seite %sMein Konto > Abonnement ansehen%s.

en: Your database has been updated successfully!
de: Die Datenbank wurde erfolgreich aktualisiert!

en: Your early renewal order was successful.
de: Deine vorzeitige Abonnement-Verlängerungsbestellung war erfolgreich.

en: Your free trial expires in %1$s — that’s %2$s.
de: Dein kostenloser Testzeitraum endet in %1$s, also am %2$s.

en: Your free trial expires in %1$s — that’s <strong>%2$s</strong>.
de: Dein kostenloser Testzeitraum endet in %1$s, also am <strong>%2$s</strong>.

en: Your paid subscription begins when your free trial expires in %1$s — that’s %2$s.
de: Dein kostenpflichtiges Abonnement beginnt, wenn dein kostenloser Testzeitraum abläuft: in %1$s, also am %2$s.

en: Your paid subscription begins when your free trial expires in %1$s — that’s <strong>%2$s</strong>.
de: Dein kostenpflichtiges Abonnement beginnt, wenn dein kostenloser Testzeitraum abläuft: in %1$s, also am <strong>%2$s</strong>.

en: Your request to undo your previous action was unsuccessful.
de: Der Versuch deine letzte Aktion rückgängig zu machen ist fehlgeschlagen.

en: Your subscription change is complete
de: Dein Abonnement-Wechsel wurde fertiggestellt

en: Your subscription change is complete - download your files
de: Dein Abonnement-Wechsel wurde fertiggestellt – lade deine Dateien herunter

en: Your subscription expires in %1$s — that’s %2$s.
de: Dein Abonnement läuft in %1$s ab, also am %2$s.

en: Your subscription expires in %1$s — that’s <strong>%2$s</strong>.
de: Dein Abonnement läuft in %1$s ab, also am <strong>%2$s</strong>.

en: Your subscription is up for renewal in %1$s — that’s %2$s.
de: Die Verlängerung deines Abonnements ist in %1$s fällig, also am %2$s.

en: Your subscription is up for renewal in %1$s — that’s <strong>%2$s</strong>.
de: Die Verlängerung deines Abonnements ist in %1$s fällig, also am <strong>%2$s</strong>.

en: Your subscription will <strong>automatically renew</strong> in %1$s — that’s <strong>%2$s</strong>.
de: Dein Abonnement wird in %1$s <strong>automatisch verlängert</strong>, also am <strong>%2$s</strong>.

en: Your subscription will automatically renew in %1$s — that’s %2$s.
de: Dein Abonnement wird in %1$s automatisch verlängert, also am %2$s.

en: Your subscription will be activated when payment clears. | Your subscriptions will be activated when payment clears.
de[0]: Dein Abonnement wird aktiviert, wenn die Zahlung abgeschlossen ist.
de[1]: Dein Abonnements werden aktiviert, wenn die Zahlung abgeschlossen ist.

en: Your {blogname} renewal order has been received!
de: Deine {blogname} Verlängerungs-Bestellung ist eingegangen!

en: Your {blogname} renewal order receipt from {order_date}
de: Dein {blogname} Verlängerungs-Bestell-Beleg vom {oder_date}

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete
de: Dein {blogname} Abonnement-Wechsel vom {order_date} wurde fertiggestellt

en: Your {blogname} subscription change from {order_date} is complete - download your files
de: Dein {blogname} Abonnement-Wechsel vom {order_date} wurde fertiggestellt – lade deine Dateien herunter

en: [Remove]
de: [Entfernen]

en: [{blogname}] New subscription renewal order ({order_number}) - {order_date}
de: [{blogname}] Neue Abonnement-Verlängerungsbestellung ({order_number}) - {order_date}

en: [{blogname}] Subscription Switched ({order_number}) - {order_date}
de: [{blogname}] Abonnement gewechselt ({order_number}) - {order_date}

en: [{site_title}] Automatic payment failed for {order_number}, retry scheduled to run {retry_time}
de: [{site_title}] Automatische Zahlung fehlgeschlagen für {order_number}, Wiederholung geplant für {retry_time}

en: a customer suspends a subscription
de: ein Kunde ein Abonnement unerbricht

en: a subscription expires
de: ein Abonnement ausläuft

en: account dashboard
de: Konto-Dashboard

en: account erasure request
de: Konto-Löschanfrage

[ctx: add to cart button text while switching a subscription]
en: Switch subscription
de: Abonnement wechseln

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
de: Aktivieren

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
de: Kündigen

[ctx: an action on a subscription]
en: Delete Permanently
de: Dauerhaft löschen

[ctx: an action on a subscription]
en: Move to Trash
de: In den Papierkorb verschieben

[ctx: an action on a subscription]
en: Put on-hold
de: Auf Wartestellung setzen

[ctx: an action on a subscription]
en: Restore
de: Wiederherstellen

en: an automatic payment fails
de: eine automatische Zahlung fehlschlägt

[ctx: an email notification]
en: Enable/Disable
de: Aktivieren/Deaktivieren

[ctx: appears in an error message if date is wrong format]
en: Invalid %s date. The date must be of the format: "Y-m-d H:i:s".
de: Ungültiges %s Datum. Das Datum muss im Format „Y-m-d H:i:s“ sein.

[ctx: change billing or shipping address]
en: Change %s address
de: %s Adresse ändern

[ctx: custom post type setting]
en: Add New Subscription
de: Neues Abonnement hinzufügen

[ctx: custom post type setting]
en: Add Subscription
de: Abonnement hinzufügen

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
de: Bearbeiten

[ctx: custom post type setting]
en: Edit Subscription
de: Abonnement bearbeiten

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
de: Neues Abonnement

[ctx: custom post type setting]
en: No Subscriptions found in trash
de: Kein Abonnements im Papierkorb

[ctx: custom post type setting]
en: Parent Subscriptions
de: Übergeordnete Abonnements

[ctx: custom post type setting]
en: View Subscription
de: Zeige Abonnement

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
de: End-Datum

[ctx: customer subscription table header]
en: Last order date
de: Letztes Bestelldatum

[ctx: customer subscription table header]
en: Next payment date
de: Nächster Zahlungstermin

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
de: Start-Datum

[ctx: customer subscription table header]
en: Trial end date
de: Ende der Testphase

[ctx: data sent to paypal]
en: %1$s subscription event triggered at %2$s
de: %1$s Abonnement-Ereignis ausgelöst um %2$s

[ctx: data sent to paypal]
en: Orders with %s
de: Bestellungen mit %s

[ctx: date on subscription updates list. Will be localized]
en: l jS \o\f F Y, h:ia
de: l, j. F Y, G:i

[ctx: default email subject for an email notification for a manually renewed subscription with free trial expiry emails sent to the customer]
en: [%1$s] %2$s, your free trial is almost up!
de: [%1$s] %2$s, dein kostenloser Testzeitraum endet in Kürze!

[ctx: default email subject for cancelled emails sent to the admin]
en: [%s] Subscription Cancelled
de: [%s] Abonnement gekündigt

[ctx: default email subject for expired emails sent to the admin]
en: [%s] Subscription Expired
de: [%s] Abonnement abgelaufen

[ctx: default email subject for free trial expiry notification emails sent to the customer]
en: [%1$s] %2$s, your paid subscription starts soon!
de: [%1$s] %2$s, dein kostenpflichtiges Abonnement beginnt in Kürze.

[ctx: default email subject for notification for a manually renewed subscription sent to the customer]
en: [%1$s] %2$s, your subscription is ready to be renewed!
de: [%1$s] %2$s, dein Abonnement kann jetzt verlängert werden.

[ctx: default email subject for subscription expiry notification email sent to the customer]
en: [%1$s] %2$s, your subscription is about to expire!
de: [%1$s] %2$s, dein Abonnement läuft in Kürze ab!

[ctx: default email subject for subscription's automatic renewal notice]
en: [%1$s] %2$s, your subscription automatically renews in %3$s!
de: [%1$s] %2$s, dein Abonnement wird in %3$s automatisch verlängert.

[ctx: default email subject for suspended emails sent to the admin]
en: [%s] Subscription Suspended
de: [%s] Abonnement ausgesetzt

[ctx: edit subscription header]
en: Subscription #%s details
de: Abonnement #%s – Details

[ctx: email type]
en: Plain text
de: Klartext

en: emails sent to the customer and store manager
de: an Kunden und Shop-Betreiber gesendete E-Mails

en: every
de: jede(n)

en: every %1$s
de: jeden %1$s

en: every %1$s on %2$s
de: jede %1$s am %2$s

en: every %s
de: alle %s

[ctx: example number of days / weeks / months]
en: e.g. 3
de: z.B. 3

[ctx: example price]
en: e.g. 5.90
de: z.B. 5,90

[ctx: example price]
en: e.g. 9.90
de: z.B. 9,90

en: expected clearing date %s
de: erwartetes Freigabe-Datum %s

en: for
de: für

en: for 1
de: für 1

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
de: Zahlungsmethode ändern

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Import/Export Subscriptions
de: Abonnements importieren/exportieren

[ctx: hash before order number]
en: Subscription #%s
de: Abonnement #%s

[ctx: hash before subscription ID]
en: Subscription #%d does not exist.
de: Abonnement #%d existiert nicht.

[ctx: heading used in an admin notice]
en: WooCommerce Subscriptions - Reports Not Available
de: WooCommerce Subscriptions – Berichte nicht verfügbar

en: how long to wait between retry attempts
de: die Wartezeit zwischen Wiederholungsversuchen

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: End date: %s
de: End-Datum: %s

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: Recurring price: %s
de: Wiederkehrender Preis: %s

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: Start date: %s
de: Start-Datum: %s

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: Subscription: %s
de: Abonnement: %s

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View Subscription: %s
de: Zeige Abonnement: %s

[ctx: in plain emails for subscription information]
en: View subscription: %s
de: Zeige Abonnement: %s

[ctx: includes tax]
en: (includes %s)
de: (enthält %s)

[ctx: initial payment on a subscription]
en: up front
de: bei Abschluss

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
de: Tag

[ctx: item name sent to paypal]
en: Subscription %1$s (Order %2$s) - %3$s
de: Abonnement %1$s (Bestellung %2$s) - %3$s

[ctx: item name sent to paypal]
en: Subscription %1$s - %2$s
de: Abonnement %1$s - %2$s

[ctx: label for the system status page]
en: Active Product Key
de: Aktiver Produkt-Key

[ctx: label for the system status page]
en: Country / State
de: Land / Staat

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Raw Retry Rule
de: Eigene Raw Wiederholungs-Regel

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule
de: Eigene Wiederholungs-Regel

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rule Class
de: Eigene Wiederholungs-Regel-Klasse

[ctx: label for the system status page]
en: Custom Retry Rules
de: Eigene Wiederholungs-Regeln

[ctx: label for the system status page]
en: Other
de: Andere

[ctx: label for the system status page]
en: PayPal Reference Transactions Enabled
de: PayPal Reference Transactions aktiviert

[ctx: label for the system status page]
en: Retries Migration Status
de: Wiederholungs-Migrationsstatus

[ctx: label for the system status page]
en: Subscription Statuses
de: Abonnement-Stati

[ctx: label for the system status page]
en: Subscriptions Template Theme Overrides
de: Subscriptions Template Theme-Überschreibungen

[ctx: label for the system status page]
en: WooCommerce Account Connected
de: WooCommerce-Konto verbunden

[ctx: label on button, imperative]
en: Add payment
de: Zahlung hinzufügen

[ctx: label on button, imperative]
en: Change payment
de: Zahlung ändern

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
de: Mehr erfahren

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
de: Mehr erfahren

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
de: Mehr erfahren

[ctx: meaning billing address]
en: Billing:
de: Rechnung:

[ctx: meta box title]
en: Schedule
de: Abrechnungs-Plan

[ctx: meta box title]
en: Subscription Data
de: Abonnement-Daten

en: new related order methods in WCS_Related_Order_Store
de: neue Methoden für zugehörige Bestellungen in WCS_Related_Order_Store

[ctx: no trial period]
en: no
de: keine

en: now
de: jetzt

[ctx: number of orders linked to a subscription]
en: Orders
de: Bestellungen

[ctx: of an email]
en: Recipient(s)
de: Empfänger

[ctx: of an email]
en: Subject
de: Betreff

en: on %1$s %2$s each year
de: am %2$s %1$s jedes Jahr

en: on %1$s %2$s every %3$s year
de: am %2$s %1$s alle %3$s Jahre

en: on the %1$s day of every %2$s month
de: am %1$s Tag jedes %2$s Monats

en: on the %1$s of each month
de: am %1$s jedes Monats

en: on the last day of each month
de: am letzten Tag jedes Monats

en: on the last day of every %1$s month
de: am letzten Tag jedes %1$s Monats

[ctx: option section heading]
en: Renewals
de: Verlängerungen

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
de: Sonstiges

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription cancelled by the subscriber from their account page.
de: Abonnement durch den Kunden auf der Mein-Konto-Seite gekündigt.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription put on hold by the subscriber from their account page.
de: Abonnement durch den Kunden auf der Mein-Konto-Seite ausgesetzt.

[ctx: order note left on subscription after user action]
en: Subscription reactivated by the subscriber from their account page.
de: Abonnement durch den Kunden auf der Mein-Konto-Seite reaktiviert.

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
de: Bezahlen

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
de: jede(n)

[ctx: period interval with ordinal number (e.g. "every 2nd"]
en: every %s
de: jede(n) %s

[ctx: post date]
en: Y/m/d g:i:s A
de: d.m.Y H:i:s

[ctx: post status label including post count]
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Aktiv <span class="count">(%s)</span>
de[1]: Aktiv <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post status label including post count]
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Abgelaufen <span class="count">(%s)</span>
de[1]: Abgelaufen <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post status label including post count]
en: Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span> | Pending Cancellation <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Ausstehende Kündigung <span class="count">(%s)</span>
de[1]: Ausstehende Kündigungen <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post status label including post count]
en: Switched <span class="count">(%s)</span> | Switched <span class="count">(%s)</span>
de[0]: Gewechselt <span class="count">(%s)</span>
de[1]: Gewechselt <span class="count">(%s)</span>

[ctx: relation to order]
en: Initial Subscription
de: Ursprüngliches Abonnement

[ctx: relation to order]
en: Parent Order
de: Übergeordnete Bestellung

[ctx: relation to order]
en: Renewal Order
de: Verlängerungsbestellung

[ctx: relation to order]
en: Resubscribe Order
de: Bestellung mit Wiederanmeldung

[ctx: relation to order]
en: Resubscribed Subscription
de: Reaktiviertes Abonnement

[ctx: relation to order]
en: Subscription
de: Abonnement

[ctx: relation to order]
en: Unknown Order Type
de: Unbekannter Bestell-Typ

[ctx: shipping method price]
en: Free
de: Kostenlos

[ctx: short for documents]
en: Docs
de: Doks

[ctx: short for documents]
en: Documentation
de: Dokumentation

en: staging
de: Staging

[ctx: subscription note after linking to a parent order]
en: Subscription linked to parent order %s via admin.
de: Abonnement über Admin-Bildschirm mit Bestellung %s verknüpft.

en: subscriptions
de: Abonnements

[ctx: table heading]
en: Cancelled Date
de: Kündigungs-Datum

[ctx: table heading]
en: End Date
de: Enddatum

[ctx: table heading]
en: End date
de: Enddatum

[ctx: table heading]
en: Last Order Date
de: Letztes Bestell-Datum

[ctx: table heading]
en: Next Payment
de: Nächste Zahlung

[ctx: table heading]
en: Next payment
de: Nächste Zahlung

[ctx: table heading]
en: Recurring total
de: Wiederkehrende Gesamtsumme

[ctx: table heading]
en: Renewal Payment Retry
de: Verlängerungszahlungsversuch

[ctx: table heading]
en: Start Date
de: Start-Datum

[ctx: table heading]
en: Start date
de: Startdatum

[ctx: table heading]
en: Total
de: Gesamt

[ctx: table heading]
en: Trial End
de: Testende

[ctx: table headings in notification email]
en: Date Suspended
de: Aussetz-Datum

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
de: Enddatum

[ctx: table headings in notification email]
en: End of Prepaid Term
de: Ende des vorausbezahlten Zeitraums

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
de: Preis

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
de: Produkt

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
de: Menge

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
de: Gesamtsumme

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
de: Zahlungsmethode hinzufügen

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
de: Zahlungsmethode ändern

[ctx: text on submit button]
en: Update Database
de: Datenbank aktualisieren

[ctx: text, html or multipart]
en: Email type
de: E-Mail-Typ

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
de: Zahlungsmethode hinzufügen

[ctx: the page title of the change payment method form]
en: Change payment method
de: Zahlungsmethode ändern

en: the status applied to the renewal order and subscription
de: den auf Verlängerungsbestellung und Abonnement angewandten Status

en: the total number of retry attempts
de: die Anzahl an Wiederholungsversuchen

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: days prior to Renewal Day
de: Tage vor dem Verlängerungstag

[ctx: there's a number immediately in front of this text]
en: suspensions per billing period.
de: Aufschiebungen pro Abrechnungs-Periode.

[ctx: used in "Subscription scheduled for <date>"]
en: M j, Y @ G:i
de: j.m.y \u\m G:i

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as price pointer content]
en: %1$sSet a Price%2$s%3$sSubscription prices are a little different to other product prices. For a subscription, you can set a billing period, length, sign-up fee and free trial.%4$s
de: %1$sPreis festlegen%2$s%3$sAbonnement-Preise unterschieden sich von normalen Produktpreisen. Für ein Abonnement kannst du Zahlungsperiode, Länge, Abschlussgebühr und kostenlose Testphase festlegen.%4$s

[ctx: used in admin pointer script params in javascript as type pointer content]
en: %1$sChoose Subscription%2$s%3$sThe WooCommerce Subscriptions extension adds two new subscription product types - %4$sSimple subscription%5$s and %6$sVariable subscription%7$s.%8$s
de: %1$sWähle Abonnement-Art%2$s%3$sDie WooCommerce Subscriptions Erweiterung fügt zwei neue Abonnement-Produktarten hinzu - %4$sEinfaches Abonnement%5$s und %6$sVariables Abonnement%7$s.%8$s

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
de: Unbekannter Fehler

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
de: Fehler

[ctx: used in order note]
en: Customer added "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
de: Kunde hat „%1$s“ (Produkt-ID: #%2$d) über die Konto-Seite hinzugefügt.

[ctx: used in order note]
en: Customer removed "%1$s" (Product ID: #%2$d) via the My Account page.
de: Kunde hat „%1$s“ (Produkt-ID: #%2$d) über die Konto-Seite entfernt.

[ctx: used in order note]
en: IPN subscription payment %1$s for reason: %2$s.
de: IPN-Abonnement-Zahlung %1$s mit Grund: %2$s.

[ctx: used in order note]
en: IPN subscription payment %s.
de: IPN-Abonnement-Zahlung %s.

[ctx: used in order note as reason for why order status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
de: Abonnement-Verlängerungs-Zahlungsversuch:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule applied:
de: Wiederholungs-Regel angewendet:

[ctx: used in order note as reason for why status changed]
en: Retry rule reapplied:
de: Wiederholungs-Regel wieder-angewendet:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Customer requested to renew early:
de: Kunde hat vorzeitige Verlängerung beantragt:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment due:
de: Abonnement-Verlängerungszahlung fällig:

[ctx: used in order note as reason for why subscription status changed]
en: Subscription renewal payment retry:
de: Abonnement-Verlängerungs-Zahlungswiederholung:

[ctx: used in order notes]
en: Customer added %s.
de: Kunde hat %s hinzugefügt.

[ctx: used in order notes]
en: Customer switched from: %1$s to %2$s.
de: Kunde wechselte von: %1$s nach %2$s.

[ctx: used in post updated messages]
en: Subscription restored to revision from %s
de: Abonnement wiederhergestellt aus Revision vom %s

[ctx: used in subscription note]
en: Payment method meta updated after customer changed their default token and opted to update their subscriptions. Payment meta changed from %1$s to %2$s
de: Zahlungsmethoden-Metadaten aktualisiert, weil der Kunde seinen Token geändert und sich für die Aktualisierung seiner Abonnements entschieden hat. Zahlungs-Meta geändert von %1$s zu %2$s

[ctx: used in subscription note]
en: Payment method meta updated after customer deleted a token from their My Account page. Payment meta changed from %1$s to %2$s
de: Zahlungsmethoden-Metadaten aktualisiert, weil der Kunde einen Token in seiner Mein Konto Seite gelöscht hat. Zahlungs-Meta geändert von %1$s zu %2$s

[ctx: used in subscription product edit screen]
en: Align the payment date for this subscription to a specific day of the year. If the date has already taken place this year, the first payment will be processed in %s. Set the day to 0 to disable payment syncing for this product.
de: Lege das Zahlungsdatum für dieses Abonnement auf einen bestimmten Tag des Jahres. Wenn das Datum in diesem Jahr bereits war, wird die erste Zahlung in %s durchgeführt. Setze den Tag auf 0, um die Zahlungs-Terminierung für dieses Produkt zu deaktivieren.

[ctx: used in the general subscription options page]
en: Align subscription renewal to a specific day of the week, month or year. For example, the first day of the month. %1$sLearn more%2$s.
de: Lege Abonnement-Erneuerungen auf einen festen Wochentag, Monat oder Jahr. Beispielsweise auf den ersten Tag des Monats. %1$sMehr erfahren%2$s.

[ctx: used in the subscriptions upgrader]
en: Marked %s subscription products as "sold individually".
de: %s Abonnement-Produkte mit „Nur einzeln verkaufen“ markiert.

en: v3 REST API endpoint support
de: Unterstützung für v3 REST-API-Endpunkte

en: version %1$s is out of date. The core version is %2$s
de: version %1$s ist veraltet. Die Core-Version ist %2$s

[ctx: view a subscription]
en: View
de: Anzeigen

[ctx: when it is a payment change, and there is a subscr_signup message, this will be a confirmation message that PayPal accepted it being the new payment method]
en: IPN subscription payment method changed to PayPal.
de: IPN-Abonnement-Zahlungsmethode geändert zu PayPal.

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
de: Nie

[ctx: when to allow switching]
en: Between Grouped Subscriptions
de: Zwischen gruppierten Abonnements

[ctx: when to allow switching]
en: Between Subscription Variations
de: Zwischen Abonnement-Varianten

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For All Subscription Products
de: Für alle Abonnement-Produkte

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: For Virtual Subscription Products Only
de: Nur für virtuelle Abonnement-Produkte

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (charge the full recurring amount at sign-up)
de: Nie (berechne den vollen wiederkehrenden Betrag bei Abschluss)

[ctx: when to prorate first payment / subscription length]
en: Never (do not charge any recurring amount)
de: Nie (berechne keinen wiederkehrenden Betrag)

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of All Subscription Products
de: Für alle Upgrades und Downgrades von Abonnement-Produkten

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades & Downgrades of Virtual Subscription Products Only
de: Nur für Upgrades und Downgrades von virtuellen Abonnement-Produkten

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of All Subscription Products
de: Für alle Upgrade von Abonnement-Produkten

[ctx: when to prorate recurring fee when switching]
en: For Upgrades of Virtual Subscription Products Only
de: Nur für Upgrades von virtuellen Abonnement-Produkten

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
de: Immer

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (charge the full sign up fee)
de: Nie (berechne die volle Anmeldegebühr)

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Never (do not charge a sign up fee)
de: Nie (Anmeldegebühr nicht berechnen)
